GRY
 
 

Jak nosić dziecko - najlepsze sposoby

Metod przenoszenia malca jest wiele, aby więc zdecydować się na najlepszą metodę transportowania malucha, warto poznać je wszystkie.

mama, noworodek
fot. Panthermedia
Oto sprzymierzeńcy spacerów – tych długich i tych... całkiem krótkich, choćby nawet tylko po domu.

1. Chusta.
Jej zwolennicy przekonują, że to bardzo wygodny sposób noszenia dziecka. Maluch czując bliskość rodzica, mniej płacze. Nie wyjmując z chusty, można go nawet nakarmić piersią. Chusta sprawdza się już w przypadku kilkudniowego noworodka. Oczywiście pod warunkiem że jest odpowiednio ułożony. Dzieci do czwartego miesiąca trzeba bowiem układać w pozycji kołyski: przodem do siebie, bokiem i na skos do podłoża. Główka nie może być przygięta do klatki piersiowej. Chusty są niewskazane m.in. dla wcześniaków, dzieci z dysplazją bioder, wrodzoną łamliwością kości, asymetriami postawy czy silnym refluksem. 

Zobacz też: Refluks u niemowląt

2. Nosidełko.
Można zacząć z niego korzystać, gdy dziecko zacznie pewnie trzymać główkę, czyli od około czwartego miesiąca. Choć są już na rynku produkty, które umożliwiają noszenie maluchów w pozycji poziomej. Nosidło, tak jak chusta, obciąża kręgosłup rodzica, ale uspokaja dziecko, które cały czas jest blisko mamy czy taty. Zwykle jest łatwiejsze w obsłudze niż chusta. Nie można w nim nosić dziecka zbyt długo, bo trzymane cały czas w tej samej pozycji zaczyna się skręcać, żeby widzieć coś poza koszulą rodzica. I często robi to cały czas w tę samą stronę, utrwalając asymetryczne nawyki. 
3. Leżaczek.
To sprzęt lubiany zarówno przez rodziców, jak i przez dzieci. Niemowlę, które jeszcze nie siedzi, a już jest znudzone leżeniem, w leżaczku czuje się panem sytuacji. Może obserwować, co dzieje się wokół, bawić się, jeść. I wędrować z mamą po mieszkaniu, właśnie po to, by się przyglądać, co ona robi. Często popełnianym błędem jest zbyt wczesne sadzanie dziecka w leżaczku. Nowa perspektywa tak mu się podoba, że nie chce już się czołgać ani turlać po podłodze. Niemowlę, które nie skończyło czterech miesięcy, powinno głównie leżeć.  


Konsultacja: dr n. med. Alicja Karney, pediatra, kieruje Oddziałem Pediatrycznym Hospitalizacji Jednego Dnia w Instytucie Matki i Dziecka w Warszawie
Redakcja poleca: Filary Rodzicielstwa Bliskości: 4. Noś dziecko przy sobie [WIDEO]
Rodzicielstwo bliskości opiera się na budowaniu mocnej więzi między rodzicem a dzieckiem. A noszenie niemowlaka to idealne do tego narzędzie! Zobacz na naszym filmie, jak Agnieszka Stein, psycholożka, tłumaczy, czemu tak ważne dla rozwoju niemowlaka są chusta, nosidełko czy... twoje ręce.
Doładuj
Przeładuj