jak obchodzimy 11 listopada
fot. Adobe Stock

Jak obchodzimy Święto Niepodległości – opowiedz o tym dziecku

Każdy powinien wiedzieć, kiedy jest Dzień Niepodległości. Święto to przypada 11 listopada – i jest rocznicą odzyskania przez Polskę wolności po 123 latach zaborów. Warto uczcić ten dzień razem z dzieckiem. Przy okazji już od małego można oswajać je z takimi pojęciami, jak ojczyzna i patriotyzm.
Joanna Biegaj
jak obchodzimy 11 listopada
fot. Adobe Stock
Święto Niepodległości jest najważniejszym polskim świętem narodowym. Upamiętnia rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 roku i powrotu naszego kraju na mapę Europy po 123 latach rozbiorów. Tradycją związaną z 11 listopada jest wywieszanie flag i udział w uroczystych obchodach.

Przy okazji Święta Niepodległości możesz oswajać dziecko z takimi pojęciami jak kraj, ojczyzna, wolność, niepodległość. Dla malucha nie są to łatwe do zrozumienia tematy. Młodszym dzieciom warto uzmysłowić, że każde państwo ma swoją flagę (dzieci bardzo lubią je poznawać i szybko uczą się je identyfikować), godło oraz hymn, czyli symbole narodowe. Co jeszcze warto przy okazji przekazać najmłodszym?

Spis treści
 1. Jak obchodzimy Święto Niepodległości
 2. Życzenia na Dzień Niepodległości
 3. Piosenki na Dzień Niepodległości
 4. 11 listopada – ciekawostki

Jak obchodzimy Święto Niepodległości

Dla kilkulatka pojęcia: ojczyzna, patriotyzm, niepodległość są abstrakcją, ale ich używanie sprawia, że maluch będzie się z nimi oswajał. Opowiadaj dziecku, jak w Polsce obchodzi się święta patriotyczne. Wyjaśniaj, że Święto Niepodległości obchodzi się co roku na pamiątkę odzyskania wolności, wywieście za okno flagę, nauczcie się słów hymnu i innych piosenek patriotycznych. Do nauki symboli państwowych możesz wykorzystać kolorowanki z flagą, orłem czy Syrenką warszawską. Warto wspólnie wykonać kotylion, połączycie wtedy naukę z zabawą. Zabierz dziecko również na defiladę, jeśli jest organizowana w waszym mieście albo obejrzyjcie w telewizji honorową zmianę wart. Pamiętaj, że dla dziecka bardzo ważny jest przykład rodziców – uczysz malucha patriotyzmu, pokazując swoje zachowania.
Redakcja poleca: Wyprawka do szpitala – dla mamy i dziecka [WIDEO]
Nie warto zwlekać do ostatniej chwili ze spakowaniem rzeczy do szpitala dla ciebie i dla dziecka. Zrób to na około miesiąc przed planowanym terminem porodu. Zobacz w naszym filmie, co powinno się w znaleźć w torbie do szpitala.

Życzenia na Dzień Niepodległości

Święto Niepodległości uznawane jest za najważniejsze narodowe święto, dzień radości i dumy. To również dobra okazja do składania sobie życzeń dla uczczenia wolności i jako miły gest upamiętniający to ważne wydarzenie. W setną rocznicę odzyskania niepodległości życzenia dla Polski i Polaków płynęły z różnych stron świata. Możecie ułożyć wspólnie z dzieckiem życzenia na Dzień Niepodległości i wysłać do najbliższych na patriotycznej pocztówce, którą dziecko samodzielnie wykona. 

Piosenki na Dzień Niepodległości

Z okazji Święta Niepodległości śpiewa się również piosenki patriotyczne. Możecie wspólnie śpiewać je całą rodziną. Tradycja ta pomaga w zaszczepianiu w dzieciach patriotyzmu. Najbardziej znane piosenki patriotyczne to:
 • „My, pierwsza Brygada”, czyli Legiony
 • „Czerwone maki na Monte Cassino”
 • „Rota”
 • „Szara piechota”
 • „Przybyli ułani pod okienko”.

Z naszej strony możecie wydrukować teksty piosenek śpiewanych na 11 listopada

11 listopada – ciekawostki

Oto kilka ciekawostek związanych z 11 listopada:
 • 11 listopada jest datą, która wzbudza pewne kontrowersje. Tak naprawdę proces tworzenia niepodległości był bardzo długi. 11 listopada jako datę symboliczną odzyskania niepodległości wybrano dopiero w latach 30.
 • Obchody Święta Niepodległości były zakazane od 1939 do 1989 roku.
 • 11 listopada jest ustawowo wolny od pracy.
 • Jako pierwsze miasto niepodległość odzyskał Tarnów.
 • W dniu Święta Niepodległości radio gra głównie muzykę polską, a telewizja puszcza filmy związanych z historią Polski.
 • Każdego roku 11 listopada w południe przed Grobem Nieznanego Żołnierza odbywa się uroczysta zmiana warty.
 • Inicjatorem ogłoszenia niepodległości Polski był Książę Regent Zdzisław Lubomirski

Zobacz także
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy