jak obchodzimy Święto Niepodległości?
fot. Adobe Stock

Jak obchodzimy Święto Niepodległości, co trzeba wiedzieć o 11 listopada?

Każdy powinien wiedzieć, kiedy jest Święto Niepodległości. To rocznica odzyskania przez Polskę wolności po 123 latach zaborów. Wyjaśniamy, jak obchodzimy to święto. Warto uczcić ten dzień razem z dzieckiem.
Joanna Biegaj
jak obchodzimy Święto Niepodległości?
fot. Adobe Stock
11 listopada to wyjątkowy i ważny dzień dla każdego Polaka. To święto państwowe, obchodzone corocznie dla upamiętnienia odzyskania niepodległości przez Polskę w 1918 roku. Tradycją związaną z 11 listopada jest wywieszanie flag i udział w uroczystych obchodach.

Przy okazji Święta Niepodległości możesz oswajać dziecko z takimi pojęciami jak kraj, ojczyzna, wolność, niepodległość. Dla malucha nie są to łatwe do zrozumienia tematy. Młodszym dzieciom warto uzmysłowić, że każde państwo ma swoją flagę (dzieci bardzo lubią je poznawać i szybko uczą się je identyfikować), godło oraz hymn. Wyjaśnij, że Polska również ma swoje symbole narodowe. Sprawdź, co jeszcze warto przy okazji tego święta przekazać najmłodszym. 

Spis treści

11 listopada – co to za święto?

Święto Niepodległości jest najważniejszym polskim świętem narodowym. Upamiętnia rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 roku i powrotu naszego kraju na mapę Europy po 123 latach rozbiorów i niewoli austriackiej, pruskiej i rosyjskiej. 11 listopada został uznany za święto państwowe ustawą z 23 kwietnia 1937 r. o Święcie Niepodległości. Uroczyste obchody odbywały się jednak już wcześniej.

Nie sposób jest wskazać jedno wydarzenie przesądzające o odzyskaniu przez Polskę niepodległości, dlatego data ta ma charakter symboliczny. Wiąże się ona z zakończeniem pierwszej wojny światowej i podpisaniem rozejmu w Compiègne 11 listopada 1918 r.

Jak dziś obchodzimy Święto Niepodległości?

Co roku w całej Polsce organizowane są uroczyste obchody Święta Niepodległości. W różnych miastach odbywają się parady z okazji tego święta, a w Warszawie organizowany jest Marsz Niepodległości. Odbywają się także biegi niepodległościowe, patriotyczne koncerty i inne wydarzenia, które sprawiają, że Polacy tłumnie wychodzą z domów, by cieszyć się z niepodległości.

Jest to wyjątkowy dzień dla wszystkich Polaków. Ważne jest, by kultywować tę tradycję i przekazywać ją młodszym pokoleniom. Dla kilkulatka pojęcia: ojczyzna, patriotyzm, niepodległość są abstrakcją, ale ich używanie sprawia, że maluch będzie się z nimi oswajał.

Opowiadaj dziecku, jak w Polsce obchodzi się święta patriotyczne. Wyjaśniaj, że Święto Niepodległości obchodzi się co roku na pamiątkę odzyskania wolności, wywieście za okno flagę, nauczcie się słów hymnu i innych piosenek patriotycznych. Do nauki symboli państwowych możesz wykorzystać kolorowanki z flagą, orłem czy Syrenką warszawską lub obejrzeć z maluchem film dla dzieci o symbolach narodowych. Warto wspólnie wykonać kotylion, połączycie wtedy naukę z zabawą.

Zabierz dziecko również na defiladę, jeśli jest organizowana w waszym mieście albo obejrzyjcie w telewizji honorową zmianę wart. Pamiętaj, że dla dziecka bardzo ważny jest przykład rodziców – uczysz malucha patriotyzmu, pokazując swoje zachowania.

Życzenia na Dzień Niepodległości

Święto Niepodległości uznawane jest za najważniejsze narodowe święto, dzień radości i dumy. To również dobra okazja do składania sobie życzeń dla uczczenia wolności i jako miły gest upamiętniający to ważne wydarzenie. W setną rocznicę odzyskania niepodległości życzenia dla Polski i Polaków płynęły z różnych stron świata. Możecie ułożyć wspólnie z dzieckiem życzenia na Dzień Niepodległości i wysłać do najbliższych na patriotycznej pocztówce, którą dziecko samodzielnie wykona. 

Piosenki na Dzień Niepodległości

Z okazji Święta Niepodległości śpiewa się również piosenki patriotyczne. Możecie wspólnie śpiewać je całą rodziną. Tradycja ta pomaga w zaszczepianiu w dzieciach patriotyzmu. Najbardziej znane piosenki patriotyczne to:
 • „My, pierwsza Brygada”, czyli Legiony
 • „Czerwone maki na Monte Cassino”
 • „Rota”
 • „Szara piechota”
 • „Przybyli ułani pod okienko”.

Z naszej strony możecie wydrukować teksty piosenek śpiewanych na 11 listopada

11 listopada – ciekawostki

Oto kilka ciekawostek związanych z 11 listopada:
 • 11 listopada jest datą, która wzbudza pewne kontrowersje. Tak naprawdę proces tworzenia niepodległości był bardzo długi. 11 listopada jako datę symboliczną odzyskania niepodległości wybrano dopiero w latach 30.
 • Obchody Święta Niepodległości były zakazane od 1939 do 1989 roku.
 • 11 listopada jest ustawowo wolny od pracy.
 • Jako pierwsze miasto niepodległość odzyskał Tarnów.
 • W dniu Święta Niepodległości radio gra głównie muzykę polską, a telewizja puszcza filmy związanych z historią Polski.
 • Każdego roku 11 listopada w południe przed Grobem Nieznanego Żołnierza odbywa się uroczysta zmiana warty.
 • Inicjatorem ogłoszenia niepodległości Polski był Książę Regent Zdzisław Lubomirski

Zobacz także
Redakcja poleca: Piniata – jak ją zrobić? Instrukcja krok po kroku (film)
Piniata to coraz popularniejszy element dziecięcych przyjęć. Przedstawiamy prosty sposób, jak samodzielnie zrobić efektowną piniatę. Choć nie jest to skomplikowane, warto zabrać się do pracy z odpowiednim wyprzedzeniem, aby piniata zdążyła wyschnąć.
Oceń artykuł

Ocena 6 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy