Choroba krwotoczna noworodków
fot. AdobeStock

To tę chorobę wywołuje niedobór witaminy K

Choroba krwotoczna zdarza się bardzo rzadko, ale jeśli już się pojawi, może mieć bardzo groźne skutki dla małego dziecka. Naprawdę nie trzeba wiele, żeby się przed nią ustrzec.
Małgorzata Wódz
Choroba krwotoczna noworodków
fot. AdobeStock
Ostatnio głośno jest o przypadkach rodziców, którzy nie chcą podawać swoim nowo narodzonym dzieciom witaminy K, bo tak bardzo boją się o ich zdrowie. Tymczasem według aktualnej wiedzy medycznej – jest wprost przeciwnie – to niepodanie tej witaminy jest narażaniem dziecka na niepotrzebne ryzyko. Wyjaśniamy, do czego może doprowadzić jej niedobór.

Choroba krwotoczna – co to takiego?

Choroba krwotoczna (nazywana również skazą krwotoczną) to skłonność do krwawień związana z niedoborem witaminy K. Może wystąpić u noworodków i niemowląt do końca 3. miesiąca życia. Jej objawem są liczne krwawienia np. z przewodu pokarmowego lub innych miejsc. U dziecka może pojawić się:
  • smolista kupka (ma czerwoną obwódkę i bardzo nieprzyjemny zapach);
  • fusowate wymioty (mogą być smoliste);
  • krwawienie z kikuta pępowiny;
  • krwawienie z układu moczowego;
  • wylewy krwi do ośrodkowego układu nerwowego .
Redakcja poleca: Czemu zmieniły się zasady podawania wit. K noworodkom? Mówi pediatra [WIDEO]
Jeszcze niedawno noworodki dostawały kropelki z wit. K przez prawie całe 3. miesiące życia – teraz to się zmieniło. Pediatra tłumaczy, dlaczego.

Wczesna, późna – czym to się różni?

Skaza krwotoczna może ujawnić się tuż po narodzinach dziecka lub dopiero pod koniec pierwszego kwartału życia niemowlaka. Ze względu na czas pojawienia się objawów mówi się o wczesnej i późnej chorobie krwotocznej.
 
  • Wczesna choroba krwotoczna – występuje między 2. a 5. dobą. Dziecko może mieć krwawienie z przewodu pokarmowego, pępka, błon śluzowych lub skóry albo niebezpieczne krwawienia utajone – do mózgu. Choroba krwotoczna dotyka głównie dzieci, które nie otrzymały profilaktycznej dawki witaminy K po narodzinach, ale może pojawić się również u maluchów, których mamy w czasie ciąży dostawały leki antybakteryjne, przeciwzakrzepowe lub przeciw padaczce. W grupie ryzyka są również wcześniaki, dzieci niedotlenione urodzone w zamartwicy, noworodki z hipotrofią lub zespołem aspiracji smółki.
     
  • Późna choroba krwotoczna – występuje między 2 a nawet 12 tygodniem życia dziecka i jest bardzo niebezpieczna. Jej skutkiem może być krwawienie do mózgu, które może prowadzić do jego uszkodzenia, a nawet do śmierci dziecka. W grupie ryzyka są dzieci karmione piersią, bo mleko mamy zawiera niewiele witaminy K, niemowlęta z chorobami dróg żółciowych, wątroby (cholestaza) lub dzieci, które mają zaburzenia wchłaniania jelitowego.

Jak to się leczy?

Jeśli zauważysz u dziecka objawy, które mogą cię zaniepokoić (krew w kupce, krwawienie z pępka lub inne opisane wyżej) zgłoś się do lekarza, który zleci odpowiednie badania, aby wykluczyć skazę krwotoczną. Objawem alarmowym mogą być również inne drobne krwawienia np. z miejsca kłucia,
z pępka czy przedłużająca się żółtaczka i słaby przyrost masy ciała. Sposób leczenia choroby krwotocznej zależy od jej nasilenia i czasu kiedy się pojawia.

Najważniejsza informacja jest taka, że skazie krwotocznej można w bardzo prosty sposób zapobiegać. U dzieci, które otrzymują po urodzeniu zastrzyk z witaminą K (takie są najnowsze zalecenia ekspertów), niemal nie notuje się przypadków choroby krwotocznej.


Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 6 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy