Tak może objawiać się poronienie!

Ślady krwi na bieliźnie mogą mocno zestresować przyszła mamę. Nie zawsze jednak muszą oznaczać utratę ciąży. Poronienie może też objawiać się inaczej. Sprawdź, na co i kiedy trzeba zwracać uwagę.
Małgorzata Wódz
objawy poronienia
fot. Fotolia
Objawy poronienia nie zawsze są łatwe do zaobserwowania, zwłaszcza na wczesnym etapie ciąży. W potocznym wyobrażeniu strata ciąży wiąże się z obfitym krwawieniem. Czasami jednak kobieta nie widzi u siebie brązowych śladów na bieliźnie albo obserwuje tylko niewielkie plamienie, a mimo to, w jej ciele dokonuje się wielka zmiana. Na co zatem powinna zwrócić uwagę?

Jak objawia się poronienie we wczesnej ciąży?

Z reguły ryzyko obumarcia ciąży jest największe w pierwszych 8 tygodniach ciąży. Kobieta często może nie wiedzieć, że doszło do poronienia, a wydalającą się na jego skutek krew traktować jak miesiączkę. O utracie ciąży świadczą jednak jeszcze inne symptomy oprócz krwawienia czy plamienia. Jeśli kobieta przez więcej niż 3 dni odczuwa:
  • ból w podbrzuszu lub w krzyżowej części kręgosłupa (czasem bardzo silny);
  • skurcze brzucha (nie muszą być szczególnie dokuczliwe);
  • osłabienie odczuwanych wcześniej ciążowych dolegliwości (zanika tkliwość piersi, ustają mdłości),
może to świadczyć, że w jej organizmie doszło do wczesnego poronienia samoistnego. 
Redakcja poleca: Czy plamienie w ciąży jest niebezpieczne? film
Czy każde plamienie w ciąży należy konsultować z lekarzem? Poznaj najczęstsze przyczyny plamień w kolejnych trymestrach ciąży.

Poronienie w drugim trymestrze ciąży

W większości przypadków jeśli dochodzi do utraty ciąży, to następuje to w pierwszym trymestrze. Zdarza się jednak, że ciąża jest roniona na późniejszym etapie. O poronieniu mówimy, gdy ciąża zostaje samoistnie przerwana przed upływem 22. tygodnia. W przypadku poronienia, do którego dochodzi w drugim trymestrze, czyli po 12 tygodniu ciąży objawy są nieco inne, niż gdy ma to miejsce na początku ciąży. Bardziej wygląda to wówczas jak poród, ponieważ:
  • pojawiają się skurcze macicy,
  • szyjka macicy się rozwiera,
  • wypływają wody płodowe,
  • płód zostaje wydalony z macicy,
  • poronieniu towarzyszy krwawienie.

Co robić, jeśli w ciąży pojawia się plamienie?

O takim objawie należy powiedzieć lekarzowi, który oceni, czy nie dzieje się nic złego (silne krwawienie wymaga natychmiastowej pomocy lekarskiej). Czasem przyczyna plamienia okazuje się błaha:
  • Ślady krwi na bieliźnie mogą pojawić się na początku ciąży w dni, w których powinna wystąpić miesiączka (jest to tzw. krwawienie implantacyjne);
  • Niewielkie krwawienie mogą powodować ciążowe hormony, nadżerka, a nawet zwykłe przemęczenie (plamki krwi pojawiają się po wysiłku).
Opinia lekarza pomoże wykluczyć poważne problemy, takie jak ciąża pozamaciczna (krwawienie między 4 a 8 tygodniem), przedwczesna czynność skurczowa czy poronienie. Pamiętajmy, że utrata ciąży nie zdarza się często (dotyczy to ok. 15% ciąż). Im bliżej terminu porodu, tym ryzyko poronienia jest mniejsze. Systematyczne wizyty u lekarza, wykonywanie zaleconych badań i prowadzenie spokojnego trybu życia pomogą szczęśliwie dotrwać do porodu.

Zobacz też:
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Wsparcie dla rodziców

Badania przyszłej mamy