GRY

Tak może objawiać się poronienie!

Ślady krwi na bieliźnie mogą mocno zestresować przyszła mamę. Nie zawsze jednak muszą oznaczać utratę ciąży. Poronienie może też objawiać się inaczej. Sprawdź, na co i kiedy trzeba zwracać uwagę.
objawy poronienia
fot. Fotolia
Objawy poronienia nie zawsze są łatwe do zaobserwowania, zwłaszcza na wczesnym etapie ciąży. W potocznym wyobrażeniu strata ciąży wiąże się z obfitym krwawieniem. Czasami jednak kobieta nie widzi u siebie brązowych śladów na bieliźnie albo obserwuje tylko niewielkie plamienie, a mimo to, w jej ciele dokonuje się wielka zmiana. Na co zatem powinna zwrócić uwagę?

Jak objawia się poronienie we wczesnej ciąży?

Z reguły ryzyko obumarcia ciąży jest największe w pierwszych 8 tygodniach ciąży. Kobieta często może nie wiedzieć, że doszło do poronienia, a wydalającą się na jego skutek krew traktować jak miesiączkę. O utracie ciąży świadczą jednak jeszcze inne symptomy oprócz krwawienia czy plamienia. Jeśli kobieta przez więcej niż 3 dni odczuwa:
  • ból w podbrzuszu lub w krzyżowej części kręgosłupa (czasem bardzo silny);
  • skurcze brzucha (nie muszą być szczególnie dokuczliwe);
  • osłabienie odczuwanych wcześniej ciążowych dolegliwości (zanika tkliwość piersi, ustają mdłości),
może to świadczyć, że w jej organizmie doszło do wczesnego poronienia samoistnego. 
Redakcja poleca: Czy plamienie w ciąży jest niebezpieczne? film
Czy każde plamienie w ciąży należy konsultować z lekarzem? Poznaj najczęstsze przyczyny plamień w kolejnych trymestrach ciąży.

Poronienie w drugim trymestrze ciąży

W większości przypadków jeśli dochodzi do utraty ciąży, to następuje to w pierwszym trymestrze. Zdarza się jednak, że ciąża jest roniona na późniejszym etapie. O poronieniu mówimy, gdy ciąża zostaje samoistnie przerwana przed upływem 22. tygodnia. W przypadku poronienia, do którego dochodzi w drugim trymestrze, czyli po 12 tygodniu ciąży objawy są nieco inne, niż gdy ma to miejsce na początku ciąży. Bardziej wygląda to wówczas jak poród, ponieważ:
  • pojawiają się skurcze macicy,
  • szyjka macicy się rozwiera,
  • wypływają wody płodowe,
  • płód zostaje wydalony z macicy,
  • poronieniu towarzyszy krwawienie.

Co robić, jeśli w ciąży pojawia się plamienie?

O takim objawie należy powiedzieć lekarzowi, który oceni, czy nie dzieje się nic złego (silne krwawienie wymaga natychmiastowej pomocy lekarskiej). Czasem przyczyna plamienia okazuje się błaha:
  • Ślady krwi na bieliźnie mogą pojawić się na początku ciąży w dni, w których powinna wystąpić miesiączka (jest to tzw. krwawienie implantacyjne);
  • Niewielkie krwawienie mogą powodować ciążowe hormony, nadżerka, a nawet zwykłe przemęczenie (plamki krwi pojawiają się po wysiłku).
Opinia lekarza pomoże wykluczyć poważne problemy, takie jak ciąża pozamaciczna (krwawienie między 4 a 8 tygodniem), przedwczesna czynność skurczowa czy poronienie. Pamiętajmy, że utrata ciąży nie zdarza się często (dotyczy to ok. 15% ciąż). Im bliżej terminu porodu, tym ryzyko poronienia jest mniejsze. Systematyczne wizyty u lekarza, wykonywanie zaleconych badań i prowadzenie spokojnego trybu życia pomogą szczęśliwie dotrwać do porodu.

Zobacz też:
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Internetowa szkoła rodzenia

Przygotowania do porodu