GRY
 
 

Tak może objawiać się poronienie!

Ślady krwi na bieliźnie mogą mocno zestresować przyszła mamę. Nie zawsze jednak muszą oznaczać utratę ciąży. Poronienie może też objawiać się inaczej. Sprawdź, na co i kiedy trzeba zwracać uwagę.

objawy poronienia
fot. Fotolia
Objawy poronienia nie zawsze są łatwe do zaobserwowania, zwłaszcza na wczesnym etapie ciąży. W potocznym wyobrażeniu strata ciąży wiąże się z obfitym krwawieniem. Czasami jednak kobieta nie widzi u siebie brązowych śladów na bieliźnie albo obserwuje tylko niewielkie plamienie, a mimo to, w jej ciele dokonuje się wielka zmiana. Na co zatem powinna zwrócić uwagę?

Jak objawia się poronienie?

Objawy poronienia mogą utrzymywać się kilka dni (więcej niż trzy). Utracie ciąży może (ale nie musi) towarzyszyć:
  • ból w podbrzuszu lub w krzyżowej części kręgosłupa (czasem bardzo silny);
  • skurcze brzucha nieodczuwane jako szczególnie dokuczliwe;
  • osłabienie odczuwanych wcześniej ciążowych dolegliwości (zanika tkliwości piersi, ustają mdłości).
Redakcja poleca: Czy plamienie w ciąży jest niebezpieczne? film
Czy każde plamienie w ciąży należy konsultować z lekarzem? Poznaj najczęstsze przyczyny plamień w kolejnych trymestrach ciąży.

Co robić, jeśli w ciąży pojawia się plamienie?

O takim objawie należy powiedzieć lekarzowi, który oceni, czy nie dzieje się nic złego (silne krwawienie wymaga natychmiastowej pomocy lekarskiej). Czasem przyczyna plamienia okazuje się błaha:
  • Ślady krwi na bieliźnie mogą pojawić się na początku ciąży w dni, w których powinna wystąpić miesiączka;
  • Niewielkie krwawienie mogą powodować ciążowe hormony, nadżerka, a nawet zwykłe przemęczenie (plamki krwi pojawiają się po wysiłku).
Opinia lekarza pomoże wykluczyć poważne problemy, takie jak ciąża pozamaciczna (krwawienie między 4 a 8 tygodniem), przedwczesna czynność skurczowa czy poronienie. Pamiętajmy, że utrata ciąży nie zdarza się często (dotyczy to ok. 15 proc. ciąż). Im bliżej terminu porodu, tym ryzyko poronienia jest mniejsze. Systematyczne wizyty u lekarza, wykonywanie zaleconych badań i prowadzenie spokojnego trybu życia pomogą szczęśliwie dotrwać do porodu.

Zobacz też:
Doładuj
Przeładuj