kobieta, mama, mężczyzna, tata, ciąźa, brzuszek, termin porodu, zegarek

Sposoby na obliczenie daty porodu

Data porodu jest orientacyjna, są jednak sposoby na przybliżenie terminu porodu. Sprawdź, ile będzie trwać twoja ciąża wg kalkulatora daty porodu, USG, ruchów dziecka itd.
kobieta, mama, mężczyzna, tata, ciąźa, brzuszek, termin porodu, zegarek
Ciąża trwa przeciętnie 266 dni, czyli 38 tygodni, licząc od momentu zapłodnienia. Przeciętnie, bo jedna trwa dłużej, inna – nieco krócej. Dodatkowa trudność w obliczeniu precyzyjnego terminu porodu: mało która przyszła mama potrafi bezbłędnie określić dzień, w którym doszło do poczęcia. I jeszcze jedna: do zapłodnienia wcale nie musiało dojść w dniu, w którym odbyło się zbliżenie, tylko nawet trzy doby później.

Jak oblicza się datę porodu?

Jednak określając przybliżony termin porodu, lekarz nie wziął daty z sufitu. Prawdopodobnie zastosował tzw. regułę Naegelego, to znaczy wyliczył ją na podstawie daty rozpoczęcia ostatniej miesiączki. Takiego obliczenia możesz dokonać sama w kalkulatorze terminu porodu. Jeśli cykle były regularne i trwały 28 dni, od daty ostatniej miesiączki odejmij trzy miesiące i dodaj siedem dni. Jeśli np. ostatnia miesiączka rozpoczęła się 1 czerwca, po odjęciu trzech miesięcy otrzymasz 1 marca, a po dodaniu siedmiu dni – 8 marca. Gdy twój cykl jest dłuższy, poród pewnie rozpocznie się po tym terminie, gdy krótszy – przed nim. Na przykład przy cyklu 25-dniowym termin zapewne wypadnie trzy dni wcześniej, niż wynika z wyliczeń, przy 31-dniowym – trzy dni później.
Redakcja poleca: Jak obliczyć termin porodu? - film
Sprawdź, jak obliczyć termin porodu. Dowiedz się, dlaczego prawidłowe obliczenie tego terminu jest tak ważne.

Bądź gotowa na inny termin porodu!

Wyliczyłaś termin porodu, wiesz już, kiedy powinno się urodzić twoje dziecko. Dobrze zapamiętaj tę datę, bo będziesz o nią ciągle pytana. Jednak nie przywiązuj się zanadto do myśli, że właśnie tego dnia twój malec będzie obchodził urodziny. Bo przyjdzie na świat wtedy, gdy będzie na to gotowy, czyli do 2 tygodni przed terminem lub do 2 tygodni po nim. Według danych klinik położniczych w terminie rodzi się zaledwie 5 na 100 noworodków!

Inne sposoby na obliczenie daty porodu

Nie pamiętasz daty ostatniej miesiączki? Nie szkodzi. Przypuszczalny termin porodu można ustalić i w inny sposób:
  • Za pomocą USG. Podglądając malca i mierząc go od czubka głowy do pupy, można z dokładnością do tygodnia ustalić jego wiek (a co za tym idzie, dzień, w którym prawdopodobnie będzie gotowy do narodzin). Co ciekawe, najwięcej informacji na ten temat można uzyskać nie pod koniec ciąży, a na początku, do 8. tygodnia ciąży. W tym czasie maleństwo rośnie w takim tempie, że w ciągu tygodnia staje się dwa razy większe, a więc trudno o pomyłkę. Później różnice między maluszkami robią się znacznie poważniejsze.
  • Podczas zwykłego badania. Wiek ciąży, więc i termin porodu, ustala się, określając wysokość dna macicy. Pomiaru można dokonać od 16. tygodnia ciąży, kiedy macica zaczyna wystawać ponad spojenie łonowe.
  • Na podstawie ruchów dziecka. Jeżeli jesteś w ciąży po raz pierwszy, zaczniesz je ruchy dziecka odczuwać pod koniec 20. tygodnia ciąży. Jeśli już rodziłaś i wiesz, czego się spodziewać – już pod koniec 18. tygodnia. Wystarczy dodać do tego pozostałe tygodnie i przypuszczalny termin porodu gotowy.  
Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 4 na 3 głosy

Zobacz także

Popularne tematy