GRY
 
 

Co to jest test owulacyjny i jak go używać?

Staraniom o ciążę towarzyszy nieustannie tropienie dni płodnych. By ustalić, kiedy one są i kiedy dokładnie jest owulacja - użyj testu owulacyjnego. Przeczytaj, jak to robić prawidłowo, by test owulacyjny okazał się pomocny w obliczaniu dni płodnych i niepłodnych.

testy owulacyjne, owulacja, dni płodne, jak obliczyć dni płodne, jajeczkowanie
fot. Edipresse RF
Test owulacyjny pomaga ustalić, kiedy jest owulacja (jajeczkowanie), która trwa tylko 24 godziny. To krótki czas na zajście w ciążę, dlatego tak ważne jest, by wiedzieć, kiedy są dni płodne, a konkretnie – kiedy jest owulacja. Test owulacyjny możesz dostać w każdej aptece i jest on przeznaczony dla par starających się o dziecko – pomaga ustalić dzień owulacji, więc największego prawdopodobieństwa zajścia w ciążę. Jego działanie opiera się na tym samym mechaniżmie co test ciążowy, wynik zależny jest od poziomu hormonów w organizmie.
Jeśli starasz się o dziecko, możesz w każdym cyklu miesiączkowym używać testów owulacyjnych. Pamiętaj, że nie zawsze cykle są regularne i nie w każdym musi wystąpić owulacja (cykl bezowulacyjny).
Sprawdź, kiedy zrobić test owulacyjny w trakcie miesiączki i jak on działa.

Jak działa test owulacyjny?

Test owulacyjny określa zawartość hormonu luteinizującego (LH) w organizmie kobiety. Mniej więcej w połowie cyklu miesięcznego kobiety – tuż przed owulacją – dochodzi do nagłego wzrostu hormonu luteinizującego (tzw. pik LH). Test owulacyjny działa jak kalkulator dni płodnych, wykrywa stężenie równe lub wyższe niż 25–30 mIU/ml. Owulacja następuje zwykle w ciągu 24–36 godzin po piku LH i właśnie w tym czasie zajście w ciążę jest najbardziej prawdopodobne.
Redakcja poleca: 8 zaskakujących (i zabawnych!) faktów o dniach płodnych [WIDEO]
Wiesz, kiedy masz jajeczkowanie, wiesz, że podczas dni płodnych zmienia się temperatura ciała, ale tego nie wiesz na pewno! Daj się zaskoczyć tym faktom o owulacji!

Kiedy zrobić test owulacyjny?

To zależy od tego, ile dni mają cykle miesiączkowe. Oto, co powinnaś zrobić, by ustalić, kiedy zrobić test owulacyjny:
  1. Określ średnią długość swojego cyklu miesiączkowego. Cykl miesiączkowy liczy się od pierwszego dnia krwawienia do ostatniego dnia przed następnym krwawieniem.
  2. Sprawdź w tabelce, którego dnia cyklu zacząć stosować test owulacyjny. Tabelka w twoim teście owulacyjnym może się różnić od tej poniżej. Zawsze trzymaj się instrukcji producenta.
 
Długość cyklu 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38
Od którego dnia cyklu stosować 
test owulacyjny
6 6 7 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21

Jak dokładnie używać testu owulacyjnego?

Przeczytaj instrukcję dołączoną do testu. Przygotuj sobie czysty i suchy pojemniczek na mocz, w którym zanurzysz pasek testowy. Są też testy strumieniowe, podobne do tych strumieniowych testów ciążowych. Dla uzyskania lepszych wyników, każde badanie powinno być wykonane mniej więcej o tej samej porze dnia.
Uwaga! Zwykle producenci radzą, by nie wykonywać badania testem owulacyjnym z pierwszego moczu porannego (jest zagęszczony i można uzyskać wynik fałszywie dodatni). Warto też na około 2 godziny przed badaniem ograniczyć spożycie płynów.
Na pasku testu owulacyjnego lub w kalendarzyku notuj na bieżąco daty, godziny i wyniki badań. Odczytaj wynik zgodnie z instrukcją i sprawdź, czy test wykrył w moczu zwiększony poziom hormonu luteinizującego. Jeśli tak, kolejne 24-36 godzin to najlepszy czas na starania o dziecko.

Kiedy test owulacyjny nie zadziała?

Skonsultuj z lekarzem stosowanie testu owulacyjnego (bo może być nieskuteczny) jeśli:

Ile kosztuje test owulacyjny?

Opakowanie zawierające 5 testów owulacyjnych kosztuje ok. 20 zł.

Zobacz także:
Doładuj
Przeładuj