Obliczanie tygodni ciąży
fot. AdobeStock

Jak prawidłowo obliczać, w którym tygodniu ciąży aktualnie jesteś?

"W którym tygodniu ciąży właściwie teraz jestem?" - też zadajesz sobie to pytanie? Jeśli tak, koniecznie przeczytaj, jak to sprawdzić. To nic trudnego, jeśli skorzystasz z naszych wskazowek!
Milena Oszczepalińska
Obliczanie tygodni ciąży
fot. AdobeStock
Jedna z pierwszych myśli, która przychodzi kobiecie do głowy, gdy dowiaduje się, że spodziewa się dziecka, to pytanie „w którym tygodniu ciąży jestem?”. Ciebie też ono nurtuje? Podpowiadamy, jak to sprawdzić!

Oblicz tydzień ciąży na kalkulatorze

Najłatwiej i najszybciej można sprawdzić,w którym tygodniu ciąży jest się aktualnie, korzystając z narzędzia, jakim jest kalkulator tygodnia ciąży. Żeby sprawdzić, ile jeszcze zostało do rozwiązania, wystarczy wpisać w odpowiednie pola datę pierwszego dnia ostatniej miesiączki. Kalkulator na tej podstawie sam obliczy, w którym tygodniu ciąży aktualnie jesteś, ale też ile dni już minęło, a ile ci jeszcze zostało. Wskaże też przewidywaną datę porodu.
Redakcja poleca: Czy wody płodowe mogą odejść bez skurczów, wyjaśnia ginekolog [WIDEO]
Odejście wód płodowych przed pojawieniem się skurczów porodowych to jeszcze nic niepokojącego. Gdy wody płodowe odejdą, warto jednak się pospieszyć i jechać do szpitala, nawet jeśli skurcze wciąż nie występują. Dlaczego to ważne − tłumaczy ginekolog.

Jak obliczyć tydzień ciąży?

Jeśli chcesz sama obliczyć, który to tydzień ciąży, potrzebujesz kalendarza. Powinnaś zaznaczyć w nim datę wskazującą na pierwszy dzień cyklu (pierwszy dzień ostatniej miesiączki) i od tego dnia liczyć kolejne pełne tygodnie ciąży. To prawda, że pierwszy dzień miesiączki faktycznie nie jest pierwszym dniem ciąży, ponieważ w tym dniu nie mogło dojść do zapłodnienia, ale umownie przyjmuje się właśnie tę datę, ponieważ często nie da się dokładnie stwierdzić, kiedy doszło do poczęcia (z reguły jest to około 14 dni po rozpoczęciu cyklu, ale jeśli cykl menstruacyjny jest dłuższy lub krótszy niż przeciętny albo miesiączkowanie nie jest regularne, wówczas trudniej jest ustalić, kiedy była owulacja i plemnik mógł zapłodnić komórkę jajową).

Ile trwa ciąża?

Umownie ciąża trwa 40 tygodni, czyli 280 dni (10 miesięcy księżycowych, każdy po 28 dni). Faktycznie rozwój płodu w brzuchu mamy może trwać od 38 do 42 tygodni. Jedynie 5 proc. kobiet rodzi w wyznaczonym terminie porodu. Warto pamiętać, że pierwsze dwa tygodnie ciąży to tak naprawdę czas jeszcze przed zapłodnieniem. Do zapłodnienia dochodzi ok. 14 dnia cyklu, czyli na przełomie 2. i 3. tygodnia ciąży. To oznacza, że faktycznie ciąża zaczyna się rozwijać w brzuchu mamy później, niż przyjmuje się to umownie. 1 tydzień faktycznego rozwoju płodu to już 3. tydzień ciąży zgodnie z regułą Naegelego.

Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy