jak zbić gorączkę u dziecka
fot. AdobeStock

Jak pomóc dziecku (i sobie) w czasie gorączki?

Gdy maluch cierpi z powodu gorączki, bardzo często traci humor i apetyt. Chciałabyś mu pomóc, ale chwilami sama czujesz się bezsilna – wtedy i ciebie dopada kryzys. Dowiedz się, jak go pokonać i co robić, gdy dziecko ma wysoką temperaturę. Odpowiedź jest prostsza, niż myślisz.
jak zbić gorączkę u dziecka
fot. AdobeStock


Martwisz się, że twoja tryskająca energią pociecha stała się nagle apatyczna? W dodatku ma rozpalone czoło? Spokojnie – gorączka to znak, że organizm dziecka walczy z infekcją. Jednak bardzo wysoka temperatura, która w dodatku utrzymuje się zbyt długi czas, może być niebezpieczna. Dowiedz się, czym ją zbić, a także jak nie dać się kryzysowi, który przychodzi w najmniej oczekiwanym momencie.

Gorączka – jak ją obniżyć i kiedy?

O gorączce mówimy wtedy, kiedy temperatura ciała wynosi powyżej 38,5°C. Gdy termometr wskazuje 37-38°C – wtedy mamy do czynienia ze stanem podgorączkowym. Natomiast o wysokiej gorączce u dzieci mówimy w przypadku temperatury przekraczającej 39°C. Może ona powodować u niemowlęcia:

  • dreszcze,
  • bóle mięśni,
  • uczucie ogólnego rozbicia,
  • odwodnienie,
  • drgawki gorączkowe.
Dlatego trzeba ją szybko obniżyć.
 

Sposobów na to jest wiele. Kąpiele w zimnej wodzie, okłady z lodem i wietrzenie pomieszczenia – metody te często są stosowane do zbijania gorączki. Nie są one jednak skuteczne, a wręcz mogą stanowić niebezpieczeństwo. Dlaczego? Takie zabiegi przynoszą krótkotrwałe efekty, za to mogą wywołać u dziecka dreszcze i szok termiczny. Zamiast trzymać malucha w chłodnej wodzie, lepiej od razu podać mu odpowiednie leki, które uderzą w źródło problemu – zbiją wysoką gorączkę bez narażania dziecka na niepotrzebny stres. Ewentualnie możesz wykąpać maluszka w wodzie zaledwie o 1 stopień chłodniejszej niż jego temperatura ciała. Nie niższej! 

Strażnicy dobrego samopoczucia dziecka

W trakcie walki z gorączką najczęściej sięgamy po leki, które zawierają ibuprofen lub paracetamol. Obydwie substancje mają dużą skuteczność, jednak nieco inne są wskazania do ich podawania. Paracetamol przede wszystkim działa przeciwgorączkowo oraz przeciwbólowo. Ibuprofen natomiast, czyli np. Nurofen dla dzieci Forte ma dodatkowo działanie przeciwzapalne. Warto go stosować, gdy maluszek ma infekcję gardła czy uszu, czy bolą go mięśnie oraz głowa, choćby przy uciążliwej grypie. Nurofen dla dzieci Forte ma formułę, która zapewnia odpowiednio silne działanie. Dzięki skoncentrowanej zawartości ibuprofenu, dziecko przyjmuje mniej płynu do połknięcia. Dodatkowo preparat ten posiada bardzo wygodną oraz precyzyjną w podaniu strzykawkę, którą można odmierzyć odpowiednią ilość leku. Możesz podawać go dziecku zawsze, gdy ma gorączkę lub inne bóle o małym i umiarkowanym nasileniu.

Każda mama radzi sobie najlepiej, jak umie

Gorączka dziecka to sytuacja kryzysowa dla każdego rodzica. Podwyższenie temperatury ciała powoduje m.in. przyspieszenie tętna i oddechu. Ponieważ maluch się poci, trzeba podawać mu dużo płynów – w małych porcjach, ale za to wiele razy. Najlepsze będzie mleko z piersi, a także woda, herbatki lub rozcieńczone soczki. Ważna jest również odpowiednia dieta. Od pierwszego dnia gorączki proponuj dziecku regularne posiłki, ale nie zmuszaj go do jedzenia. Jeżeli twoja pociecha wciąż nie ma apetytu, spróbuj delikatnie przekonać ją, aby coś zjadła.

Co jeszcze robić, gdy dziecko ma gorączkę?

Znasz swoje dziecko najlepiej na świecie i wiesz, czego w danym momencie potrzebuje. Lekkostrawna dieta i nawadnianie organizmu to podstawa, ale w trakcie choroby maluch potrzebuje czegoś jeszcze. Czego? Dowiedz się, oglądając wideo:


Chwile słabości zdarzają się każdej mamie, a szczególnie wtedy, gdy dziecko choruje. Pamiętaj jednak, że gorączkujący maluch wymaga szczególnej troski. Czego konkretnie? Najczęściej potrzebuje po prostu się przytulić – bądź więc dla niego wsparciem w tych trudnych dniach.

Więcej na temat walki z gorączką u dziecka znajdziesz na: Nurofen

Oceń artykuł

Ocena 6 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy