jak obniżać gorączkę u dziecka
fot. Fotolia

Jak obniżać gorączkę u dziecka? Sprawdzone sposoby

Gorączkę u dziecka obniżysz nie tylko lekami. Przeczytaj, jak skutecznie przynieść ulgę gorączkującemu dziecku.
Karolina Stępniewska
jak obniżać gorączkę u dziecka
fot. Fotolia
Gorączka u dziecka może świadczyć o rozwijającej się chorobie, ale czasami jest też reakcją na jakieś bardzo ekscytujące lub męczące wydarzenie. Zanim sięgniesz po środki obniżające gorączkę, obserwuj swoje dziecko. Zwróć uwagę na to, jak się czuje, czy gorączka przeszkadza mu w funkcjonowaniu, czy jest zmęczone i ospałe, czy może – pomimo podwyższonej temperatury – zachowuje się normalnie? Samopoczucie gorączkującego dziecka i wysokość temperatury to dla ciebie wskazówka, czy już pora obniżać gorączkę. Jeśli termometr pokazuje powyżej 38,5 stopnia możesz przystąpić do działania, jeśli mniej, ale dziecko jest wyraźnie chore i ospałe – także.

Jak obniżać gorączkę u dziecka?

Sposobów obniżania gorączki u dziecka jest kilka. Te najskuteczniejsze i najbardziej popularne to:
  • Podanie leku przeciwgorączkowego – do wyboru masz paracetamol lub ibuprofen (w zawiesinie/syropie lub czopkach). Ten pierwszy uważany jest za bezpieczny nawet u noworodków, ten drugi działa również przeciwzapalnie, ale nie wolno go podawać w przebiegu ospy wietrznej
  • Schładzanie ciała mokrym ręcznikiem/pieluszką tetrową – przyłóż chłodny (ale nie bardzo zimny!) okład na łydki, przedramiona lub czoło dziecka
  • Chłodna kąpiel – powinna być krótka (ok. 5-7 minut). Temperatura wody powinna mieć na początku o stopień mniej niż temperatura ciała dziecka, stopniowo dolewaj chłodniejszej wody. Nigdy nie zanurzaj od razu dziecka z gorączką w bardzo zimnej wodzie!
  • Dużo picia – wody, herbaty malinowej lub naparu z lipy (działają napotnie)
  • Owiń dziecko mokrym prześcieradłem i zostaw tak na 10-15 minut
Redakcja poleca: Jak wybrać termometr dla niemowlaka - film
Poznaj najważniejsze cechy popularnych termometrów dla dzieci. Sprawdź, o czym trzeba pamiętać, mierząc temperaturę niemowlęciu.
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy