GRY
 
 

Czy można obniżyć poziom estrogenów dietą?

Odpowiedni poziom estrogenów, czyli żeńskich hormonów, ma wpływ na płodność i regularność miesiączek. Zapytaliśmy dietetyka, czy zaburzenia hormonalne związane z nadmiarem estrogenów w organizmie można pokonać dietą.

Joanna Karwat
Konsultacja: dr inż. Tomasz Czernecki
dieta na płodność, warzywa, estrogeny
fot. Fotolia
Poziom estrogenów w organizmie można obniżyć dietą. Potwierdza to nasz ekspert – dr inż. Tomasz Czernecki, dietetyk genetyczny, współzałożyciel laboratorium Vitagenum. Możliwość obniżenia poziomu żeńskich hormonów to ważna informacja dla kobiet, które starają się o ciążę. Zbyt wysoki poziom estrogenów powoduje zaburzenia hormonalne (np. nieregularne miesiączki) i może utrudniać obliczanie dni płodnych.

Przeczytaj, co powinnaś zrobić i jak zmienić swoją dietę, by obniżyć poziom estrogenów w organizmie:
 1. Nie pij alkoholu. By obniżyć poziom estrogenów, trzeba zacząć od unikania składników i produktów,  które powodują wzrost tych hormonów. Należy do nich przede wszystkim alkohol
 2. Unikaj szkodliwych substancji chemicznych. Spożywając produkty spożywcze, które zapakowanie są w plastikowe opakowania, czy też dotykając palcami paragonów sklepowych wydrukowanych na drukarkach termicznych (to te ciemniejące pod wpływem ciepła i słońca) możemy dostarczać naszemu organizmowi BPA, czyli bisfenolu A. Związek ten wpływa na wzrost poziomu estrogenu w organizmie i może powodować zaburzenia hormonalne. 
 3. Zmień dietę. Jeśli chcesz obniżyć poziom estrogenów, w twojej diecie powinny znaleźć się przede wszystkim składniki i produkty, które wpływają na metabolizm tych hormonów w organizmie. Zaliczamy do nich:
 • Witaminy z grupy B (ziarna zbóż, drożdże, wątróbka, fasola)
 • Witaminę E (orzechy laskowe, migdały, pestki dyni)
 • Cynk (pestki dyni, owoce morza)
 • Selen (orzechy brazylijskie, rośliny strączkowe)
 • Magnez (pestki dyni, kakao, otręby pszenne, migdały)
 • Kwasy tłuszczowe omega-3 (ryby morskie, orzechy, oleje roślinne, siemię lniane)
 • Rośliny krzyżowe (brokuły, kalafior, brukselka)
 • Flawonoidy, które znajdują się m.in. w skórce grejpfrutów, pomarańczy
 • Zieloną herbatę
Zobacz: Dieta na płodność – baza składników dla niej i dla niego

Na obniżenie poziomu  estrogenów wpływa również dieta śródziemnomorska. W diecie tej stosuje się tłuszcze roślinne zawierające nienasycone kwasy tłuszczowe (oleje, oliwy, orzechy, ryby), unika zaś tłuszczów nasyconych (masła, smalcu, tłustego mięsa, jaj). Zaleca się również ograniczenie słodyczy, białego pieczywa, napojów słodzonych, tłustego mięsa. 

Zobacz także:
Kalendarz dni płodnych
Jak waga wpływa na płodność
Wapń w diecie kobiety starającej się o dziecko
Redakcja poleca: Polki zwlekają z macierzyństwem – film
Marzenia o powiększeniu rodziny kobiety realizują coraz później, ponieważ wcześniej szukają poczucia bezpieczeństwa. Jak podaje Główny Urząd Statystyczny, liczba pań, które urodziły pierwsze dziecko, mając 35–39 lat, wzrosła w ciągu ostatnich lat o 70%.
dr inż. Tomasz Czernecki
Konsultacja: dr inż. Tomasz Czernecki

dietetyk genetyczny, pracownik naukowy Katedry Biotechnologii, Żywienia Człowieka i Towaroznawstwa Żywności Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie, współzałożyciel laboratorium Vitagenum, www.vitagenum.pl

Ocena (4 oceny)

4.0
Doładuj
Przeładuj