jak ochłodzić pokój w upał
fot. Adobe Stock

Jak ochłodzić pokój w upał: najlepsze sposoby bez klimatyzacji

Chcesz ochłodzić pokój w upał, bo przez tropikalne temperatury ciężko wytrzymać w mieszkaniu i tobie, i dziecku. Mamy sprawdzone sposoby na upały, a także kilka ostrzeżeń – sprawdź, czego nie robić, by jeszcze bardziej nie podnosić temperatury w pokoju.
Magdalena Drab
jak ochłodzić pokój w upał
fot. Adobe Stock
Jeśli spędzasz większość dnia w mieszkaniu, z pewnością zastanawiasz się, jak ochłodzić pokój. W upał to niezbędna wiedza! Sposoby na upały przydadzą się zarówno pracującym w domu rodzicom, jak i mamom z dziećmi, którym w mieszkaniu jest za gorąco.

Jak ochłodzić pokój w upał?

Upał nie jest przyjemny, a czasem może być także groźny, zwłaszcza dla małych dzieci. Przegrzanie prowadzi do apatii, zaburza apetyt i utrudnia zasypianie, a niemowlę w upał łatwo się odwadnia. Jeśli więc chcesz ochłodzić mieszkanie, zacznij od najprostszych sposobów. Na początek wypróbuj wietrzenie, nawilżanie powietrza i wieszanie tkanin w oknach, a gdy to nie wystarczy, sięgnij po chłodzące urządzenia. Ale uwaga, by ochłodzić pokój, działaj z głową. Łatwo bowiem pogorszyć sprawę i jeszcze bardziej podnieść temperaturę w pomieszczeniu.
Pamiętaj, że znacznie prościej ochłodzić pokój, jeśli mieszkasz w nowoczesnym budynku lub domu z odpowiednim stopniem termomodernizacji. Właściwe ocieplenie gwarantuje, że w upały ciepłe powietrze nie będzie przenikać z zewnątrz do środka, a chłodne nie będzie migrować z wewnątrz do innych pomieszczeń.

Sposoby na upał

Białe tkaniny w oknach. Zawieś materiał tak, aby zasłaniał okna, koniecznie po zewnętrznej ich stronie (w ten sposób zapobiegniesz nagrzewaniu szyb). Uwaga, takie zasłony muszą być białe, materiał w innym kolorze, zwłaszcza ciemnym, będzie kumulował ciepło.

Białe zasłony. Zasłoń nimi okna od wewnątrz, pamiętaj o szczelnym zamknięciu okien.

Wietrzenie. To niby oczywisty sposób na upał, warto jednak wietrzyć mieszkanie, trzymając się ścisłego planu: 
 • jeśli okna wychodzą na wschód, otwieraj okna o świcie i po południu;
 • jeśli okna wychodzą na zachód, otwieraj okna przed południem;
 • unikaj wietrzenia w południe, gdy powietrze jest najgorętsze;
 • otwórz drzwi lub okna na przestrzał, tworząc przeciąg (zabezpiecz wcześniej okna przed trzaśnięciem). Uwaga, dziecko nie powinno przebywać ani spać w przeciągu;
 • otwórz drzwi na klatkę schodową, gdzie zwykle jest chłodniej;
 • pozostaw okna szeroko otwarte na całą noc.

Mrożone płytki. Kilka niepotrzebnych płytek podłogowych lub kuchennych włóż na noc do zamrażarki, a podczas upału wyjmij na zewnątrz, by oddawały chłód.

Mokre ręczniki. Porozwieszaj je w pokoju, np. na suszarce lub kaloryferach, by oddawały wilgoć i nawilżały powietrze. Dzięki temu w mieszkaniu zapanuje przyjemny chłód. Możesz też włączyć nawilżacz powietrza odpowiedni dla dzieci
Uwaga, jeśli masz w domu więcej niż jeden wiatrak, do chłodzenia pokoju możesz wykorzystać praktyczny trik. Ustaw jeden wiatrak przy drzwiach wejściowych i skieruj go do środka pokoju. Drugi wiatrak niech pracuje przy oknie. Dzięki temu szybko pozbędziesz się z mieszkania nagrzanego w ciągu dnia powietrza.

Czego nie robić w mieszkaniu w upał?

Czasem wystarczy ograniczyć zwykłe codzienne aktywności, by w mieszkaniu zrobiło się chłodniej przynajmniej o kilka stopni. Jeśli więc masz dość gorąca i chcesz ochłodzić pokój w upał, przestrzegaj kilku prostych zasad:
 • nie włączaj żelazka;
 • nie włączaj piekarnika;
 • nie włączaj kuchenki mikrofalowej;
 • ogranicz gotowanie;
 • nie wietrz pokoju w południe;
 • nie wietrz mieszkania wczesnym wieczorem (nagrzane w ciągu dnia mury oddają wówczas ciepło);
 • wstrzymaj się do wieczora z włączaniem domowych sprzętów takich jak telewizor, pralka, zmywarka, komputer.

Zobacz też:
Redakcja poleca: Dziecko chodzi na palcach – czy to norma, czy zaburzenie? [WIDEO]
Przyczyn, dlaczego dziecko chodzi na palcach, może być wiele – od niegroźnych po powody chorobowe, np. porażenie mózgowe lub obciążenia genetyczne. Chodzenie na palcach u dziecka wymaga konsultacji ze specjalistą, aby w razie potrzeby wdrożyć leczenie.
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy