GRY

3 sposoby na oczyszczanie dziecięcego noska

Aby nos mógł spełniać swoje zadanie, musi być drożny. Dlatego, jeśli jest zatkany, trzeba go często i dokładnie oczyszczać. Sprawdź, jak to zrobić łatwo, skutecznie, sprawnie i bez stresu.
Oczyszczanie noska
fot. Fotolia
Choć mały, robi wielkie rzeczy: dzięki niemu powietrze, które wdycha twoje dziecko, jest czyste, ciepłe i nawilżone. Jednak aby nos mógł spełniać to zadanie, musi być drożny. Jeśli jest zatkany, na przykład z powodu kataru, trzeba go więc skrupulatnie oczyszczać. Jeśli tego nie zrobimy, narazimy dziecko na zapalenie gardła, a nawet oskrzeli czy uszu. Wszystko przez to, że do jego gardła trafia zimne i zanieczyszczone powietrze. W dodatku zalegająca w nosku wydzielina jest świetną pożywką dla wirusów i bakterii. Dlatego musisz przejść krótki instruktaż jego "obsługi". Bez wątpienia wcześniej czy później (oby!) ci się przyda!

Poznaj: 7 możliwych przyczyn zatkanego nosa

Oto, co będzie ci potrzebne do oczyszczania dziecięcego nosa i co – na wszelki wypadek – powinno zawsze znajdować się w domowej apteczce:

1. Izotoniczny roztwór wody morskiej w spreju lub sól fizjologiczna   

Ten pierwszy jest znacznie wygodniejszy w użyciu – wystarczy rozpylić po jednej dawce do każdej dziurki kilka razy dziennie. Preparat (np. Marimer, Sterimar, spray Nivea Baby) rozrzedzi wydzielinę znajdującą się w nosku. To samo zadanie spełni jednak również zwykła sól fizjologiczna. Można ją aplikować w trakcie porannej toalety dziecka, a w czasie infekcji kilka razy dziennie po kilka kropel do każdego otworu nosowego, pamiętając przy tym, by odczekać chwilę i pozwolić jej spłynąć w głąb nosa. 

Uwaga: nigdy nie oczyszczaj wnętrza dziecięcego noska patyczkami higienicznymi. Bardzo łatwo uszkodzić w ten sposób delikatną śluzówkę, która je wyściela. 
Redakcja poleca: Jak radzić sobie z katarem u niemowlaka [WIDEO]
Przez zapchany nosek niemowlę nie może spokojnie oddychać, spać ani jeść. Zobacz na filmie jak radzić sobie z zapchanym noskiem u maluszka.

2. Aspirator do nosa

To proste urządzenie, które zastąpiło tradycyjną gruszkę. Nie bez powodu – jest od niej bezpieczniejsze (nie uszkodzi delikatnej błony śluzowej, która wyściela wnętrze nosa, nawet kiedy malec poruszy się w trakcie zabiegu) i bardziej higieniczne. W dodatku jest bardzo proste w użyciu. Wystarczy włożyć końcówkę aspiratora do dziurki w nosie dziecka, a ustnik do swoich ust i delikatnie wciągnąć powietrze. W ten sposób wydzielina, która jeszcze przed chwilą zalegała w małym nosie, trafi do specjalnego zbiorniczka w aspiratorze.

Uwaga: urządzenie to jest zalecane tylko w czasie infekcji, gdy dziecko ma gęstą, zalegającą w nosie wydzielinę. Można go wówczas używać 2–3 razy na dobę przez kilka dni. Pediatrzy przestrzegają jednak, by nie robić tego zbyt często i przez wiele dni. Drażniąc błonę śluzową nosa, można bowiem uzyskać efekt odwrotny od zamierzonego – katar nie będzie ustępował.

3. Chusteczki higieniczne       

Przydadzą się, kiedy dziecko umie już samodzielnie wydmuchiwać nos. Jak nauczyć je tej niełatwej sztuki? Najlepiej – dobrze się przy tym wspólnie bawiąc. I koniecznie wtedy, gdy malec nie ma kataru! Naukę można rozpocząć, kiedy dziecko ma mniej więcej 1,5 roku. Można wykorzystać w tym celu np. dwa piórka. Mama dmucha przez nos na swoje, a maluch na swoje, zatykając przy tym drugą dziurkę palcem. 

Nawet jeśli lekcje nie poszły w las i dziecko umie już samodzielnie wydmuchiwać nos, musisz mu o tym często przypominać, kiedy ma katar. No i od początku ucz je, że miejsce zużytych chusteczek jest w koszu na śmieci.      

Uwaga: częste wydmuchiwanie nosa podrażnia skórę pod nim i jego skrzydełka. Dlatego smaruj regularnie te miejsca maścią majerankową, która nie tylko łagodzi podrażnienia, ale działa także przeciwbakteryjnie i ułatwia oddychanie.

Sprawdź: Czego nie lubi nosek dziecka? Tych błędów unikaj!

Konsultacja: dr n. med. Alicja Karney, pediatra, kieruje Oddziałem Hospitalizacji Jednego Dnia w Instytucie Matki i Dziecka w Warszawie
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Dobry sen

Żywienie niemowląt