Czyszczenie noska u niemowlaka
fot. Fotolia

Czyszczenie noska u niemowlaka: 3 bezpieczne sposoby [PRZETESTOWANE]

Czyszczenie noska niemowlakowi to bardzo ważna czynność, bo tylko drożny nos spełnia swoje zadanie. Gdy nosek u niemowlaka jest zatkany, trzeba go często i dokładnie oczyszczać. Można to zrobić skutecznie, sprawnie i bez stresu, warto jednak wybrać odpowiednią metodę czyszczenia. Rodzice szczególnie chwalą czyszczenie nosa odkurzaczem i płukanie solą fizjologiczną.
Dorota Kornacka
Konsultacja: dr n. med. Alicja Karney
Czyszczenie noska u niemowlaka
fot. Fotolia
Czyszczenie noska u niemowlaka trzeba przeprowadzać delikatnie, ale dokładnie. Tylko czysty nosek sprawia, że powietrze, które wdycha dziecko, jest czyste, ciepłe i nawilżone. Jeśli nos niemowlaka jest zatkany, na przykład z powodu kataru, łatwo może dojść do zapalenia gardła, a nawet oskrzeli czy uszu. Wszystko przez to, że do gardła trafia zimne i zanieczyszczone powietrze. W dodatku zalegająca w nosku wydzielina jest świetną pożywką dla wirusów i bakterii. Instrukcja bezpiecznego czyszczenia noska niemowlaka bez wątpienia przyda się każdemu rodzicowi.

Czyszczenie noska niemowlaka:
Do oczyszczania nosa niemowlaka i starszego dziecka przyda się kilka gadżetów – na wszelki wypadek powinny zawsze znajdować się w domowej apteczce. Oto sposoby na bezpieczne i skuteczne czyszczenie nosa dziecka:

1. Płukanie noska niemowlaka solą fizjologiczną   

Nos niemowlaka można płukać izotonicznym roztworem wody morskiej w spreju lub solą fizjologiczną. Ten pierwszy jest znacznie wygodniejszy w użyciu – wystarczy rozpylić po jednej dawce do każdej dziurki nosa kilka razy dziennie. Preparat (np. Marimer, Sterimar, spray Nivea Baby) rozrzedzi wydzielinę znajdującą się w nosku. To samo zadanie spełni również zwykła sól fizjologiczna, która świetnie nadaje się do czyszczenia nosa niemowlaka. Można ją aplikować w trakcie porannej toalety dziecka, a w czasie infekcji kilka razy dziennie po kilka kropel do każdego otworu nosowego, pamiętając przy tym, by odczekać chwilę i pozwolić jej spłynąć w głąb nosa. 
Uwaga: nigdy nie oczyszczaj wnętrza dziecięcego noska patyczkami higienicznymi. Bardzo łatwo uszkodzić w ten sposób delikatną śluzówkę, która je wyściela. 
Redakcja poleca: Jak radzić sobie z katarem u niemowlaka [WIDEO]
Przez zapchany nosek niemowlę nie może spokojnie oddychać, spać ani jeść. Zobacz na filmie jak radzić sobie z zapchanym noskiem u maluszka.

2. Czyszczenie nosa niemowlaka aspiratorem i odkurzaczem

Aspirator do nosa to proste urządzenie, które zastąpiło tradycyjną gruszkę. Nie bez powodu – jest od niej bezpieczniejsze (nie uszkodzi delikatnej błony śluzowej, która wyściela wnętrze nosa, nawet kiedy dziecko poruszy się w trakcie zabiegu) i bardziej higieniczne. W dodatku aspirator do odciągania kataru jest bardzo prosty w użyciu. Wystarczy włożyć końcówkę aspiratora do dziurki w nosie dziecka, a ustnik do swoich ust i delikatnie wciągnąć powietrze. W ten sposób wydzielina, która jeszcze przed chwilą zalegała w małym nosie, trafi do specjalnego zbiorniczka w aspiratorze. Warto wypróbować także wygodne aspiratory elektryczne.

 

Tylko teraz mamy dla ciebie kupon rabatowy 4$ dla zamówień o wartości powyżej 5$! W koszyku wpisz kod MAMOTOJA, a cena twoich produktów automatycznie się obniży (kod działa tylko u osób, które robią zakupy na AliExpress po raz pierwszy).

Czyszczenie nosa odkurzaczem: czy to bezpieczne?

Wśród rodziców małych dzieci popularne są także aspiratory w kształcie rurki z wężykiem podłączane do odkurzacza. Bez obaw, czyszczenie noska niemowlaka przy użyciu odkurzacza jest całkiem bezpieczne, bo siła ssania w końcówce aspiratora jest o wiele mniejsza niż w rurze odkurzacza. Poza tym czyszczenie noska odkurzaczem często okazuje się skuteczniejsze ze względu na stały, równomierny ciąg powietrza, za pomocą którego odciąga się wydzielinę.
Uwaga: czyszczenie noska niemowlaka aspiratorem jest zalecane tylko w czasie infekcji, gdy dziecko ma gęstą, zalegającą w nosie wydzielinę. Można go wówczas używać 2–3 razy na dobę przez kilka dni. Pediatrzy przestrzegają jednak, by nie robić tego zbyt często i przez wiele dni. Drażniąc błonę śluzową nosa, można bowiem uzyskać efekt odwrotny od zamierzonego – katar nie będzie ustępował.

3. Czyszczenie noska chusteczkami higienicznymi       

Chusteczki higieniczne przydadzą się, kiedy dziecko umie już samodzielnie wydmuchiwać nos. Jak nauczyć je tego nauczyć? Najlepiej dobrze się przy tym wspólnie bawiąc. I koniecznie wtedy, gdy malec nie ma kataru! Naukę można rozpocząć, kiedy dziecko ma mniej więcej 1,5 roku. Można wykorzystać w tym celu np. dwa piórka. Mama dmucha przez nos na swoje, a maluch na swoje, zatykając przy tym drugą dziurkę palcem. 

Nawet jeśli lekcje nie poszły w las i dziecko umie już samodzielnie wydmuchiwać nos, musisz mu o tym często przypominać, kiedy ma katar. No i od początku ucz je, że miejsce zużytych chusteczek jest w koszu na śmieci.      
Uwaga: częste wydmuchiwanie nosa podrażnia jego skrzydełka oraz skórę pod nosem. Dlatego smaruj regularnie te miejsca maścią majerankową, która nie tylko łagodzi podrażnienia, ale działa także przeciwbakteryjnie i ułatwia oddychanie.

Zobacz też:
Konsultacja: dr n. med. Alicja Karney

pediatra, kieruje Oddziałem Hospitalizacji Jednego Dnia w Instytucie Matki i Dziecka w Warszawie

Oceń artykuł

Ocena 6 na 3 głosy

Zobacz także

Popularne tematy