Fisher-Price®
fot. Fisher-Price®

Pomóż dziecku odkryć muzyczny talent

Wrażliwość na dźwięki odgrywa bardzo ważną rolę w życiu malucha. Kształtuje inteligencję, a nawet może mieć wpływ na przyszłe sukcesy. Zobacz, jak rozpoznać muzyczny talent u dziecka i umiejętnie go rozwijać.
Fisher-Price®
fot. Fisher-Price®
Psychologowie podkreślają, że wczesne uzdolnienia malucha przeważnie pozostają. Oczywiście, pod warunkiem że dziecko ma szansę rozwijać je przy wsparciu rodziców. Warto więc zadbać o to, by maluch miał kontakt z muzyką już od najmłodszych lat – począwszy od okresu niemowlęcego.

Oswajaj malucha z muzyką

Talent u dziecka, aby odpowiednio się rozwinął, musi być rozpoznany, kształtowany i wymaga dużego wsparcia ze strony najbliższego otoczenia. Zacznij od uwrażliwiania malucha na różne dźwięki – np. pokaż mu cymbałki i zobacz, jak reaguje na to, co słyszy podczas gry. Oswajaj go z muzyką, śpiewając kołysanki i puszczając płyty z relaksującymi melodiami. Oprócz tego świetnym narzędziem, które może pomóc rozwinąć inteligencję muzyczną dziecka jest mata edukacyjna – dzięki niej maluch zacznie interesować się muzyką, nauczy się rozpoznawać dźwięki, a z czasem będzie „komponować” swoje pierwsze utwory. Zastanawiasz się, jaką wybrać? Sięgnij po Matę z pianinkiem muzyczne zwierzątka od Fisher-Price, która pomaga wzmacniać mięśnie i rozwijać zmysły, a oprócz grzechoczących zawieszek ma możliwość odtwarzania melodii. Twoja pociecha może bawić się na niej na leżąco, np. chwytając lusterko, które służy do poznawania własnej buzi lub trącając rączką zwierzątka, którymi są: słonik-gryzaczek, szeleszcząca panda, lew-grzechotka, małpka-klekotka. Do maty dołączone jest również pianinko z pięcioma podświetlanymi klawiszami – gdy maluch zacznie obracać się z plecków na brzuszek, będzie mógł samodzielnie je naciskać. Usłyszy wówczas dźwięki, które są na tyle realistyczne, że szybko zachęcą twojego małego Mozarta do tworzenia własnych kompozycji! Mata z pianinkiem muzyczne zwierzątka to nie tylko świetne narzędzie do gimnastyki, ale też miejsce, które rozwija zdolności muzyczne dziecka.


Maty edukacyjne wspierają rozwój dziecka w wielu rożnych obszarach. Dzięki nim maluch nie tylko rozwija zmysły i sprawność ruchową, ale też uczy się samodzielności i zdobywa wiedzę o świecie. Jeśli chcesz połączyć miłość do muzyki z innymi formami zabawy, wybierz Aktywizującą matę 4 w 1 Muzyczny Ocean od Fisher-Price. Mata posiada dwa łuki, do których przyczepione są zabawki wspierające rozwój sensoryczny:
  • podwodną łódź-klekotkę,
  • rybkę z obrotową kulką
  • kraba-gryzaczka
  • meduzę-lustereczko
  • pluszowego konika morskiego

Te urocze morskie stworzenia zabiorą malucha w świat podwodnej przygody. Pomiędzy nimi znajduje się panel aktywności, który zapewni twojemu małemu odkrywcy mnóstwo edukacyjnej zabawy. Po naciśnięciu przycisku można usłyszeć dźwięki i wypowiedzi, a możliwość odtwarzania melodii sprawi, że zabaw będzie jeszcze weselsza! Jesteście muzyczno-podwodną przygodę?

Jak rozpoznać muzyczny talent u dziecka?

Często mówi się, że albo ktoś ma wrodzony talent, albo nie. Nie do końca jest to prawda. Osobisty potencjał dziecka jest oczywiście kwestią genetyczną, jednak rozwój konkretnych zdolności zależy w dużej mierze od rodziców. To oni najwięcej czasu spędzają ze swoimi pociechami, obserwując ich aktywności i dostrzegając zainteresowania – na przykład w dziedzinie muzyki. Dzieci, które mają dobrze rozwiniętą inteligencję muzyczną, lubią śpiewać i potrafią dość szybko powtórzyć melodię ze słuchu. Mają też łatwość gry na różnych instrumentach i są wrażliwi na emocje zawarte w dźwiękach. Zastanawiasz się, czy twoja pociecha przejawia talent muzyczny? Zwróć uwagę na to, czy dziecko:
 
  • nie fałszuje podczas śpiewania,
  • potrafi wystukać na cymbałkach prostą melodię,
  • samo wymyśla oryginalne melodie,
  • chętnie słucha zarówno wesołych piosenek, jak i utworów klasycznych.

Gdy twoje dziecko będzie starsze – kupuj mu płyty z jego ulubionymi nagraniami i pytaj, jakie instrumenty słyszy. Od czasu do czasu zabieraj pociechę na przedstawienia muzyczne czy baletowe dla najmłodszych, a gdy zapragnie uczyć się gry na jakimś instrumencie – postaraj się spełnić to marzenie. Kto wie, być może twój szkrab zostanie prawdziwym melomanem!

Materiał powstał przy współpracy z: Fisher-Price

Zobacz także

Popularne tematy