mama, niemowlę, kuchnia

Jak odlepić przylepkę

Jeśli twój smyk wkrótce po raz pierwszy zostanie z nianią, ten tekst jest dla ciebie. Przekonamy cię, że nawet najbardziej przywiązany do mamy malec może rozstawać się z nią bez łez i awantur.
mama, niemowlę, kuchnia
Dla dziecka nawet kwadrans bez mamy może się wydawać wiecznością. Maluch może też odbierać pożegnanie jako rozłąkę na zawsze. Ale są sposoby, by przygotować smyka na rozstania.

Zacznij wcześnie
Już teraz czasem zostawiaj malca pod opieką dziadków czy niani. Ty odpoczniesz od codziennych obowiązków, a smyk przywyknie do tego, że mama nie zawsze jest w pobliżu.

Stopniowo wydłużaj
Zacznij od krótkich rozstań: na godzinę, dwie. I powoli przyzwyczajaj dziecko, że czasem nie ma cię dłużej. Najlepszym momentem do tego jest drugi rok malca: smyk jest wtedy pochłonięty zdobywaniem świata i łatwiej znosi nawet półdniową rozłąkę.

Nie panikuj
Jeśli podczas pożegnania będziesz zdenerwowana, smyk się przestraszy. Nie okazuj więc lęku, nie pytaj, czy niania aby na pewno da sobie radę. Dziecko powinno traktować rozstanie jako rzecz naturalną.

Bądź pogodna
Pożegnania są łatwiejsze, gdy odbywają się w pogodnej atmosferze. Pamiętaj też, by nigdy nie znikać bez uprzedzenia. Gdy maluch nagle zorientuje się, że cię nie ma, może się przestraszyć i podczas następnych rozstań z pewnością będzie płakał.

Nie przedłużaj
I jeszcze jeden buziaczek, i jeszcze jeden, i „jak ja cię kocham”... Gdyby za każdym razem mężowie tak się z nami żegnali, wszystkie płakałybyśmy jak bobry! Lepiej więc pocałuj smyka, przytul, zrób papa i zamknij drzwi.

Uwierz w dziecko
To, co myślisz o maluszku, może pomóc lub utrudnić mu rozstanie. Gdy będziesz bała się, że córka nie da sobie bez ciebie rady, ona też tak będzie uważać. Jeśli natomiast wierzysz, że twój maluch to naprawdę dzielny zuch, również on nabierze zaufania do własnych możliwości.

To może się zdarzyć
Nim smyk przywyknie do rozstań, będziesz mogła zobaczyć:
- Płacz. W ten sposób maluch wyraża sprzeciw na zmiany. Bądź opanowana i konsekwentna.
- Spazmy i histerię. Wtedy malec nie słyszy żadnych argumentów. Po prostu ją przeczekaj.
- Smutek. Dziecko ma prawo być przez jakiś czas apatyczne. Bądź cierpliwa i poświęcaj malcowi dużo czasu (przytulaj go, baw się z nim, chodźcie na spacery).


tm_dopisek.gif


Niektóre mamy wracają zaraz po macierzyńskim, inne decydują się na powrót do pracy po roku od urodzenia dziecka, czasem jeszcze później. Jak przygotowałaś do tego swojego maluszka? Jak wyglądał ten pierwszy dzień bez mamy?
Podziel się doświadczeniami i wygraj cenne nagrody »


Redakcja poleca: 12 zdań, których lepiej nie mówić do mam domowych [WIDEO]
Jeśli zostałaś z dzieckiem w domu, pracujesz na pełen etat! A nawet więcej – bo 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. I jest to naprawdę ciężka praca! Ty dobrze o tym wiesz. Ale inni… niekoniecznie. Czy i ty usłyszałaś kiedyś jedno z takich wkurzających zdań?
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy