GRY
 
 

7 rad, jak mieć spokojne święta

Chciałabyś poczuć sielankowy nastrój, ale świętowanie ze zbuntowanym dwu-, trzylatkiem nie jest takie proste. Skorzystaj z kilku prostych trików, by odpocząć w święta z dzieckiem.

święta, boże narodzenie
fot. Fotolia

Na co dzień łatwiej znosić fochy malucha, ale nie w święta – chciałoby się, by były idealne. I na co dzień i od święta może być tak, jak chcesz, jeśli masz dobrą strategię, dzięki której zapewnisz sobie odpoczynek w Boże Narodzenie (i inne święta). Oto siedem rad, co zrobić, gdy dziecko...:

1. ... nie chce założyć świątecznego ubranka

Mama w eleganckiej sukience, tata w garniturze, a dziecko chce założyć kostium pszczółki lub strój piłkarski. Dwu-, trzylatki próbują przekraczać granice, by sprawdzić, na ile mogą sobie pozwolić. Ubieranie na siłę to największy błąd. Lepiej zostawić maluchowi poczucie niezależności i zaproponować dwa ubrania do wyboru, jeśli nie całe komplety, to np. dwie różne spódniczki lub koszule. Zajęte podejmowaniem decyzji dziecko bez mrugnięcia okiem założy pozostałe elementy garderoby. Gdyby jednak pojawiły się trudności, spokojnie wyjaśnij, dlaczego do kolacji w wigilię Bożego Narodzenia nie wypada siadać w getrach.

ZOBACZ TEŻ: 8 sposobów na wychowanie szczęśliwego dziecka

Redakcja poleca: Jak zrobić bombki ze wstążką ze styropianu [WIDEO]
Zobacz, jak zrobić efektowną styropianową bombkę ze wstążkami. Zobacz nasz instruktaż, czyli ozdabianie świątecznej bombki styropianowej krok po kroku.

2. ... rozbiera choinkę

Choinka jest jedną z największych atrakcji dla malucha. Jeśli stoi w waszym mieszkaniu, sprawę rozwiąże ozdobienie jej tak, by nie stanowiła zagrożenia dla dziecka – zamiast szklanych bombek na dole można powiesić np. zabawki, własnoręcznie wykonane łańcuchy. Warto ubierać choinkę razem z dzieckiem. Gdy maluch jest sprawcą tego dzieła, a ty chwaliłaś go za wieszanie ozdób, nie będzie chciał psuć własnej pracy, tylko z dumą wypręży pierś, by docenili go także zaproszeni na święta goście.
Jeśli Wigilię spędzacie poza domem, postaraj się odwracać uwagę dziecka od choinki. Zabierz dla niego kilka atrakcyjnych zabawek, które wręczysz mu w krytycznym momencie (to sprawdzona rada mam, które wiedzą, jak odpocząć w święta).

3. ... nie chce się przywitać z ciocią

Uroczystości rodzinne to okazja do spotkania dawno niewidzianych krewnych i przyjaciół. Nie dziw się, że dziecko może krępować się ich towarzystwa. Przed spotkaniem opowiedz maluchowi, kto was odwiedzi, a jeśli to możliwe, pokaż zdjęcia rodzinne. W trakcie uroczystości daj dziecku czas na oswojenie się z mało znanymi osobami. Jeżeli malec nie życzy sobie, by ktoś z gości całował go lub przytulał, tak zaaranżuj sytuację, aby tego uniknął.

4. ... ucieka, gdy zaczynamy składać życzenia

Dziecko może się przestraszyć, gdy nagle wszyscy wstaną od wigilijnego stołu, by ściskać się i całować. Przypomnij mu wcześniej o tej świątecznej tradycji. Wytłumacz, dlaczego wszyscy wszystkim życzą pomyślności. Może ułożycie razem życzenia i potrenujecie ich składanie? Wystarczy prosta formułka w rodzaju „życzę ci, dziadku, zdrowia i szczęścia”. Gdyby maluch ją zapomniał, złóż życzenia w jego imieniu. Aby dziecko czuło się pewniej w tym momencie, trzymaj je na rękach.

ZOBACZ TEŻ: 7 świątecznych niebezpieczeństw dla dzieckaDoładuj
Przeładuj