Jak przeprowadzić odrobaczanie? Skutecznie pozbądź się pasożytów!

To może przydarzyć się każdemu, jednak grupą najbardziej narażoną na "robaki" są dzieci w wieku przedszkolny.
Dominika Bielas
Robaki u dziecka
fot. AdobeStock
Dla wielu dorosłych pasożyty to wstydliwy problem, o którym woleliby głośno nie mówić. Może się jednak to przydarzyć każdemu, szczególnie jeśli w domu jest dziecko w wieku przedszkolnym lub szkolnym. Każdy rodzic powinien wiedzieć, jak skutecznie odrobaczyć dziecko? To nie musi być trudne, ale trzeba pamiętać o kilku zasadach.

Czy moje dziecko ma "robaki"?

Lista pasożytów, które mogą bytować w ludzkim organizmie, nie jest krótka. Wśród nich są: pierwotniaki (m.in. różne rodzaje lamblii), obleńce (owsiki, glisty, włosień) i płazińce (przywry i tasiemce). Do tego dochodzą pasożyty zewnętrzne, żyjące na powierzchni ciała żywiciela i jako pokarm wykorzystujące jego płyny ustrojowe i powłoki. Wśród tego rodzaju organizmów są: wszy, kleszcze, świerzbowce. O ile te drugie można zauważyć gołym okiem, to z tymi bytującymi w organizmie jest znacznie większy problem. Nie dość, że ich nie widać, to początkowo nie dają żadnych objawów zakażenia, a z czasem pojawiają się:
 • bóle brzucha,
 • wymioty,
 • nudności,
 • stany podgorączkowe,
 • niewyjaśniona utrata masy ciała,
 • anemia,
 • bóle głowy,
 • podkrążone oczy,
 • utrata apetytu,
 • chęć na słodycze,
 • świąd skóry,
 • zaburzenia koncentracji,
 • kaszel,
 • drażliwość.
Redakcja poleca: Stop robakom! Doktor Ozimek podpowiada, jak uniknąć pasożytów
W przedszkolu co chwila ktoś ma owsiki, tasiemca czy lamblie? Robaki to częsty problem kilkulatków. Dr Wojciech Ozimek, specjalista chorób odkleszczowych i pasożytniczych tłumaczy, jak zapobiegać zbyt bogatemu życiu wewnętrznemu dziecka.

Owsiki, glista ludzka a może tasiemiec

W Polsce nie ma jednoznacznych zaleceń dotyczących odrobaczania dzieci. Niektórzy lekarze zalecają, by dziecko w wieku przedszkolnym raz do roku poddać takiej kuracji, inni uważają, że należy to robić niezwłocznie w sytuacji, gdy dziecko mogło mieć styczność z zakażoną osobą. By mieć pewność należy wykonać jednak badania. Do wykrywania tych patogenów służyć mogą badania kału i krwi. W przypadku krwi możliwe jest podejrzewanie infekcji pasożytniczej na podstawie przeprowadzenia morfologii krwi z rozmazem. Niestety w przypadku badań kału wykrywalność pasożytów jest niewielka (trudno "uchwycić" odpowiedni moment, gdyż obecność "robaków" w kale wiąże się ściśle z cyklem rozwojowym danego pasożyta). Dlaczego warto wykonać badanie? Nie ma jednej metody, która działałaby na wszystkie pasożyty. Wiedząc z czym się zmagacie, lekarz może dobrać odpowiednią metodę leczenia.

Domowe sposoby na odrobaczanie dziecka

Do babcinych metod należą choćby pestki dyni, sok z ogórków kiszonych z czosnkiem, sok z kapusty kiszonej czy napary z ziół: bylicy piołunu, wrotyczy, majeranku. Lekarze jednak przestrzegają przed takimi metodami. Choć to skuteczne sposoby na uporanie się z pasożytem, zazwyczaj mają krótkie działanie i problem nawraca. Można je stosować, jako metody wspomagające (pod warunkiem, że zaakceptuje je pediatra).

Leki na odrobaczenie

Najczęściej lekarze zalecają stosowane jednego z poniższych preparatów:
 • pyrantel (zwalcza owsiki, glisty ludzką);
 • prazykwantel (zwalcza tasiemca);
 • niklozamid (zwalcza różne rodzaje tasiemca);
 • albendazol (zwalcza glistę ludzką, włosogłówkę ludzką, owsiki i niektóre tasiemce);
 • mebendazol (zwalcza owsiki, włosogłówkę, glistę ludzką, tęgoryjce).

Leki te przyjmuje się jednorazowo. Należy jednak mieć świadomość, że dawka leku podana pierwszego dnia kuracji zadziałała tylko na dorosłe formy owsików, natomiast nie zadziała na larwy i jaja. Z tego powodu po około 2–3 tygodniach trzeba powtórnie podać lek, aby pozbyć się tych owsików, które przetrwały za pierwszym razem. Leki te są bezpieczne, ale jak każdy preparat mogą powodować skutki uboczne jak choćby bóle brzucha, nudności, wymioty, czy biegunkę. Warto także wiedzieć, że wiele leków przeciwpasożytniczych ma ograniczoną skuteczność lub nie można ich stosować u kobiet ciężarnych, karmiących i małych dzieci (zwykle do 2. roku życia). Odrobaczaniu powinni poddać się nie tylko zakażone dzieci, ale także dorośli. By wspomóc proces leczenia, należy zadbać szczególnie o higienę. Inwazyjne jaja owsików potrafią przetrwać na zakażonych powierzchniach nawet trzy tygodnie. W trakcie trwania leczenia należy pościel zmieniać nawet kilak razy, podobnie z ręcznikami i bielizną nocną. Wszystko należy wyprać w wysokiej temperaturze i wyprasować. Podczas generalnych porządków całego mieszkania szczególną uwagę trzeba zwrócić na czyszczenie toalety. Wszystkie czynności porządkowe należy powtarzać przez cały okres kuracji. Koniecznie zwrócić uwagę na to jak maluch dba o higienę, czy dokładnie myje ręce, a także, czy ma krótkie i czyste paznokcie.
Niestety zazwyczaj rodzice nie chcą mówić głośno o pasożytach, a to duży błąd! Koniecznie zgłoś wychowawczyni, jeśli twoje dziecko ma "robaki". To jedyny sposób, by skutecznie pozbyć się "robaków".
Zobacz także:

Ocena (2 oceny)

6.0
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Rozwój przez zabawę

Aktywnie, ale bezpiecznie!