dziecko, oko, oczy, dziewczynka
fot. Panthermedia

Jak odróżnić jęczmień od gradówki?

Zaczerwieniona powieka, a na jej brzegu opuchlizna w kształcie guzka i ból - wiadomo, jęczmień... Niekoniecznie! To może być gradówka, jego nieco poważniejsza w leczeniu kuzynka. Zobacz, jak odróżnić od siebie obydwie dolegliwości i jak je prawidłowo leczyć.
Katarzyna Imiołek
dziecko, oko, oczy, dziewczynka
fot. Panthermedia

Krosta na powiece, tuz przy linii rzęs, czasami bolesna, często zaczerwieniona - taka wątpliwa ozdoba pojawia się u wielu dzieci i dorosłych. Zwykle uważamy, że to jęczmień (hordeolum, medyczna nazwa tej choroby, znaczy po łacinie właśnie małe ziarnko jęczmienia, co świetnie oddaje wygląd tego guzka), jednak łatwo go pomylić z gradówką, guzkiem o podobnym wyglądzie, choć występującym nieco rzadziej. Obydwie dolegliwości to efekt zatkania się ujść gruczołów łojowych (tzw. gruczołów Meiboma).

Zobacz, jak odróżnić jęczmień od gradówki.
 

Jak wygląda jęczmień u dziecka?

Jęczmień to ostre, miejscowe zakażenie powiekiNie wiadomo dokładnie, dlaczego niektórym dzieciom czy dorosłym dokucza często, a innym wcale. Częściej mają go osoby narażone na kontakt z dymem papierosowym i mające spadki odporności. Jak rozpoznać jęczmień? Oto jego charakterystyczne cechy, odróżniające go od gradówki:

  • jęczmień boli
  • na jego końcu tworzy się  różowy lub żółty czubek, podobny jak na krostach trądzikowych
  • powieka jest zaczerwieniona w miejscu guzka, nie tylko obrzęknięta.
W większości przypadków, jęczmień podczas kilku dni ,,dojrzewa'', po czym pęka lub obiera się i goi samoistnie. Jeśli nie goi się stopniowo, może zmienić się w gradówkę - to jego najczęstsze powikłanie. 
 
Redakcja poleca: Jak wypadło mleko następne Enfamil Premium MFGM 2 w naszym teście? Sprawdź!
Badania nad składem mleka z piersi trwają od lat i stanowią inspirację do zmian w składzie mlek modyfikowanych dla niemowląt. W ręce mam oddaliśmy mleko następne Enfamil Premium MFGM 2 i poprosiliśmy o jego przetestowanie. Dowiedz, się jak wypadł ten sprawdzian!

 Jak rozpoznać gradówkę?

Największe ryzyko pojawienia się gradówki występuje wśród osób, które chorują przewlekle, są zarażone gronkowcem, posiadają niedoleczony jęczmień lub, w przypadku dorosłych, źle wykonują demakijaż i noszą szkła kontaktowe. O ile jęczmień znika sam, gradówka nie zawsze i warto ją pokazać okuliście. Oto, jak wygląda gradówka:
  • jest zwykle wywołana przez gronkowca
  • guzek nie jest zawsze zaczerwieniony
  • w odróżnieniu od jęczmienia, nie jest bolesna
  • nie ma żółtawego lub różowego czubka, jak jęczmień.
Leczenie jęczmienia i gradówki
Jęczmień zazwyczaj po kilku dniach pęka lub obiera się i znika, gradówkę najczęściej usuwa lekarz. Zawsze jednak można przyspieszyć proces gojenia się obu dolegliwości, np. podczas leczenia wyjątkowo dbać o higienę oczu i twarzy oraz rąk dziecka. Co pomaga poza tym?
  • masaż twardym, suchym i ciepłym przedmiotem - stąd tradycja pocierania jęczmienia złotą obrączką. Kruszec nie ma tu znaczenia, liczy się rozgrzewanie guzka i rozcieranie ujścia zatkanego gruczołu. Uwaga, przed masażem koniecznie trzeba zdezynfekować obrączkę!
  • okłady z zielonej herbaty - ciepłe, nie gorące! Takie kompresy mają działanie ściągające.
Dzięki tym zabiegom jęczmień powinien w ciągu maksymalnie dwóch tygodni zniknąć, a gradówkę, jeśli wciąż jest widoczna, należy pokazać okuliście.  
 

Gdy wszystkie sposoby pozbycia się gradówki zawodzą...

W trudnych przypadkach lekarz może skierować pacjenta na usunięcie gradówki metodą operacyjną. Zabieg wykonuje się przy podaniu znieczulenia miejscowego, tego samego dnia chory może wrócić do domu.

Gdy krostka ma niewielkie rozmiary, usuwa się płyn z jej wnętrza, bez naruszania komórek otaczających zmianę. Kiedy guzek jest spory, nacina się skórę powieki i łyżeczkując ranę, likwiduje ją. W ten sposób zapobiega się ewentualnym nawrotom schorzenia. Po zabiegu pacjent dostaje antybiotyk i ma zakładany na oko opatrunek. 

Zobacz też: Czerwone wypryski wokół ust? To bostonka! [ZDJĘCIA]


 

Doładuj
Przeładuj