GRY
 
 

7 rad, jak odstawić dziecko od piersi

Oto sposoby, które zadziałały u innych mam. Polecają je również lekarze, zatem na pewno nie są niebezpieczne dla dziecka, ani dla mamy. Wybierz jeden i bądź konsekwentna. Odstawianie od piersi może się odbyć spokojnie. Sprawdź.

odstawianie od piersi
fot. Edipresse

Triki, które pomagają, jeśli planujesz odstawienie od piersi

1. Zmień zwyczaje. Przez kilka dni nie siadaj tam, gdzie zwykle karmiłaś dziecko np. na kanapie. W porze ssania zorganizuj jakąś ciekawą zabawę, a jeśli dziecko jadało przed drzemką, wyjdź na dwór i uśpij go na spacerze.

2. Skróć czas karmień. Zamiast pół godziny karm pięć, dziesięć minut. Potem się pobawcie.

3. Daj coś pysznego w zamian. W porze, kiedy dziecko zwykle ssało, przygotuj atrakcyjny posiłek.

4. Sama nie proponuj piersi. Podawaj ją tylko wtedy, kiedy dziecko wyraźnie się tego domaga. Noś ubrania, które utrudniają dostęp do piersi, np. długą bluzkę z golfem.

5. Poproś tatę malca, by w nocy wstawał do dziecka. Niech je buja, śpiewa, przytula, poda niesłodzoną wodę do picia.

6. Odwlekaj karmienie. Udaje się to z kilkulatkami (tak, niektóre mamy karmią dwa lub trzy lata). Mów, że pierś będzie później, np. wieczorem albo po drzemce.

7. Rozmawiaj. To sposób na dzieci, które już rozumieją i trochę mówią. Wytłumacz, że teraz będzie mniej cycusia, bo np. mleczko się kończy lub że takie duże dzieci już nie ssą.

Teraz potrzebujesz przede wszystkim konsekwencji i spokoju. I musisz wybrać dobre mleko, które podasz buteką. Butelką lub... z kubeczka. Dzieci po odstawieniu od piersi nie zawsze chcą pić z butelki. Ale z kubeczka wcale nie smakuje gorzej. A z kubeczka może pić już dziecko pod koniec pierwszego roku życia.

Konsultacja: dr Aleksandra Jasielska, psycholog, wykładowca w Instytucie Psychologii UAM w Poznaniu
Redakcja poleca: Łagodne odstawianie dziecka od piersi – co mówi ekspert? [WIDEO]
Przede wszystkim pamiętaj, że odstawienie dziecka od piersi to proces na wiele dni a nawet tygodni czy miesięcy. Nie śpiesz się z definitywnym zakończeniem karmienia – to zasada nr 1. A jakie są pozostałe?
Doładuj
Przeładuj