Sposoby na odstawienie dziecka od piersi
fot. AdobeStock

7 rad, jak odstawić dziecko od piersi

Oto sposoby, które zadziałały u innych mam. Polecają je również lekarze, zatem na pewno nie są niebezpieczne dla dziecka, ani dla mamy. Wybierz jeden i bądź konsekwentna. Odstawianie od piersi może się odbyć spokojnie. Sprawdź.
Magda Klimkowska
Sposoby na odstawienie dziecka od piersi
fot. AdobeStock

Odstawienie dziecka od piersi może być niełatwym zadaniem. Mleko to rzecz, którą zna od urodzenia i często jest ono jego ulubionym posiłkiem. Poza tym w ramionach mamy czuje się tak bezpiecznie... Jak zatem odstawić malucha od piersi, by nie było to dla niego zbyt dużym szokiem? Oto 7 skutecznych trików!

1. Zmień zwyczaje

Przez kilka dni nie siadaj tam, gdzie zwykle karmiłaś dziecko np. na kanapie. W porze ssania zorganizuj jakąś ciekawą zabawę, a jeśli dziecko jadało przed drzemką, wyjdź na dwór i uśpij je na spacerze.
Redakcja poleca: Jak odstawić dziecko od karmienia piersią? Radzi Magdalena Komsta, promotorka karmienia piersią
Odstawienie dziecka od piersi to proces na wiele dni, a nawet tygodni. Nie śpiesz się z definitywnym zakończeniem karmienia, rezygnuj z kolejnych karmień stopniowo, zaspokajając przy tym potrzebę bliskości dziecka.

2. Skróć czas karmień

Nie pozwalaj na to, by dziecko traktowało ssanie jak porę przyjemnego relaksu. Zamiast pół godziny karm pięć, dziesięć minut. Potem się pobawcie. Niech dziecko wie, że nie tylko w trakcie karmienia jesteś blisko, ale też towarzysz mu w zabawie i innych czynnościach. 

3. Daj coś pysznego w zamian

W porze, kiedy dziecko zwykle ssało, przygotuj atrakcyjny posiłek. Musi to być coś, co dziecko chętnie zje, a przez to, że nie będzie już odczuwało głodu, prawdopodobnie nie będzie upominało się o pierś. 

4. Sama nie proponuj piersi 

Podawaj ją tylko wtedy, kiedy dziecko wyraźnie się tego domaga. Noś ubrania, które utrudniają dostęp do piersi. W czasie odstawiania dziecka od piersi wybieraj długą bluzkę z golfem zamiast t-shirtu z dużym dekoltem.

5. Poproś tatę malca, by w nocy wstawał do dziecka

Niech je buja, śpiewa, przytula, poda niesłodzoną wodę do picia. Na początku maluch może się buntować i wołać mamę. Jeśli jednak oboje z mężem będziecie wytrwali i nie ulegniecie, w końcu dziecko zaakceptuje tę zmianę

6. Odwlekaj karmienie

Udaje się to z kilkulatkami (tak, niektóre mamy karmią dwa lub trzy lata). Mów, że pierś będzie później, np. wieczorem albo po drzemce. Staraj się nie podawać piersi dziecku od razu, gdy tylko o to poprosi. 

7. Rozmawiaj 

To sposób na dzieci, które już rozumieją i trochę mówią. Wytłumacz, że teraz będzie mniej cycusia, bo np. mleczko się kończy lub że takie duże dzieci już nie ssą. Maluch może prosić o pierś mimo to, ale z czasem sam zauważy, że faktycznie mleka jest już znacznie mniej. 


Teraz potrzebujesz przede wszystkim konsekwencji i spokoju. I musisz wybrać dobre mleko, które podasz buteką. Butelką lub... z kubeczka. Dzieci po odstawieniu od piersi nie zawsze chcą pić z butelki. Ale z kubeczka wcale nie smakuje gorzej. A z kubeczka może pić już dziecko pod koniec pierwszego roku życia.

Konsultacja: dr Aleksandra Jasielska, psycholog, wykładowca w Instytucie Psychologii UAM w Poznaniu

Zobacz też:

Oceń artykuł

Ocena 4 na 6 głosy

Zobacz także

Popularne tematy