relacje ojciec-dziecko
fot. Adobe Stock

Oto przepis na bycie szczęśliwym ojcem szczęśliwego dziecka

Każdy tata powinien sobie zadać dwa pytania: Jak spędzać czas z dzieckiem i kiedy to robić, żeby zbudować dobre relacje z synem czy córką.
Ewa Janczak-Cwil
relacje ojciec-dziecko
fot. Adobe Stock
Naukowcy z University of Georgia w USA zbadali, jak czas spędzany z dzieckiem wpływa na budowanie relacji ojciec-dziecko. Okazuje się, że znaczenie ma to, co robi tata przy dziecku i czy znajduje dla niego czas w tygodniu, czy tylko w weekendy. Oto recepta na bycie szczęśliwym ojcem szczęśliwego dziecka!

Sposób na dobrą relację tata-dziecko

Z badań udało się wyciągnąć następujący wniosek: tatusiowie, którzy znajdują dla małego dziecka czas tylko w weekendy i spędzają go na zabawie z nim, tworzą z dzieckiem całkiem dobre relacje. Wspólne spędzanie czasu na zajęciach atrakcyjnych dla malca wtedy, gdy czasu jest dużo, wzmacnia więzi między ojcami a ich potomstwem. Ale jest lepszy sposób!
Redakcja poleca: Bunt dwulatka - film
Jak poradzić sobie z buntem dwulatka? Co robić, gdy dziecko wybucha płaczem, krzyczy, rzuca się na ziemię? Sprawdź porady pediatry.

Sposób na świetną relację ojciec-dziecko

Naukowcy odkryli, że jest skuteczniejszy sposób nawiązywania więzi ojców z dziećmi. Okazuje się, że najlepszym rozwiązaniem jest to, w którym tata regularnie na co dzień spędza czas z córką czy synem i zajmuje się nim wykonując codzienne rodzicielskie obowiązki (karmi, kąpie, przebiera, pociesza itp.). Wtedy właśnie dziecko zyskuje największe poczucie bezpieczeństwa, czuje się "zaopiekowane" i tworzy silną więź z ojcem. A ojciec z dzieckiem.

Życiowa rada

Wygląda więc na to, że warunkiem niezbędnym do zbudowania relacji między ojcem a dzieckiem jest wspólne spędzanie czasu. Jeśli tata w tygodniu jest zapracowany, niech chociaż w weekendy znajdzie czas dla malca. Może się z nim bawić lub zajmować tak, jak w tygodniu robi to mama. Warto jednak, aby choć od czasu do czasu (2-3 razy między poniedziałkiem a piątkiem), tata znalazł czas na wykonywanie codziennych obowiązków przy swoim dziecku. Niech jego pociecha wie, że tata nadaje się nie tylko do zabawy, ale że można na niego liczyć także w codziennych sprawach!

Źródło: Sciencedaily.com
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy