Powiedz dziecku "kocham cię" bez słów: na 8 sposobów!

Nie potrzebujesz słów, żeby codziennie pokazywać dziecku, że jest kochane! Wystarczą uśmiech i czułość. Coś jeszcze?

Zobacz inne z serii: Jesteś mamą - zobacz nasze najlepsze filmy o macierzyństwie [WIDEO] (10)

Nie ma niczego ważniejszego dla dziecka niż kochająca obecność rodziców. Nie musisz zawsze mówić "kocham cię", wystarczy, że będziesz stosować te metody okazywania dziecku miłości. Czasami czyny są ważniejsze od słów!

Co robić, żeby dziecko czuło się kochane?

Pamiętaj o tych sposobach nie tylko w prezencie na Dzień Dziecka, ale i każdego dnia.Pochylając się nad potrzebami swojego dziecka, będąc w zasięgu, kiedy cię potrzebuje, słuchając go uważnie, przekazujesz mu, że jest dla ciebie najważniejsze na świecie i że bardzo je kochasz! 

Wyłącz telefon!

Szwedzi zapytali dzieci o rodziców, okazało się, że aż 1/3 małych Szwedów jest zdania, że ich rodzice nie odrywają się od telefonów! Co czuje dziecko, kiedy wpatrujesz się w telefon podczas zabawy lub gdy ono do ciebie mówi? Postaraj się poświęcać mu czas, który będzie tylko dla niego. W ten sposób będzie czuło, że jest dla ciebie naprawdę ważne.

Cieszcie się rodzinnymi posiłkami

Zostawcie telefony, tablety, wyłączcie telewizory. Niech rodzinny posiłek będzie czasem na rozmowę i cieszenie się swoją obecnością.

Celebrujcie wieczory

Łatwo powiedzieć, kiedy ty padasz z nóg, a dziecko odmawia pójścia spać! A jednak warto wypracować sobie przyjemny wieczorny rytuał, który będzie dawał dziecku poczucie bezpieczeństwa i sprawi, że poczuje się kochane. Nie rezygnuj z czytania książek dziecku przed snem – w ten sposób nie tylko spędzacie ze sobą czas i pogłębiacie więź, ale przyczyniasz się też do rozwoju mózgu twojego dziecka!

Okazuj dużo czułości

Niezliczone badania dowiodły bez cienia wątpliwości, że dotyk i okazywanie czułości są niezbędne dziecku do szczęśliwego życia i prawidłowego rozwoju. Jeśli chcesz więc, żeby czuło się kochane, wyrosło na empatycznego i pozbawionego agresji człowieka, nie szczędź mu uścisków i buziaków! I nie bój się – nie zepsujesz w ten sposób dziecka!

Zostawiaj mu zabawne liściki

Nawet jeśli twoje dziecko nie potrafi jeszcze czytać, mała karteczka z narysowaną uśmiechniętą buźką, znaleziona pod poduszką, w bucie czy w kieszonce, będzie wspaniałą niespodzianką!

Dużo się uśmiechaj

Jeśli uśmiechasz się na widok dziecka wchodzącego do pokoju, mówisz mu w ten sposób, że cieszysz się, że go widzisz. Nie szczędź mu uśmiechu. 

Bądź dla niego wzorem

Twoje zachowanie modeluje zachowania twojego dziecka. Jeśli czegoś od niego wymagasz, sama stosuj się do tych zasad. To cenna, pełna miłości, lekcja.

Patrz mu w oczy

Kontakt wzrokowy to przesłanie: słucham cię uważnie, a to, co mówisz, jest dla mnie ważne! Przy okazji uczysz dziecko ważnych umiejętności społecznych, która przyda mu się w życiu.

Zobacz też:  
A tak poza wszystkim, poza czynami, nie zapominaj o "kocham cię najbardziej na świecie!"
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy