kobieta, mężczyzna, mama, tata, brzuszek, ciąża

Jak oswoić ból porodowy?

Przed porodem wybierz metodę neutralizowania bólu porodowego. Powiedz o niej swojej położnej i innym osobom, które będą przy twoim porodzie. Przeczytaj, jakie metody łagodzenia bólu porodowego możesz wybrać.
kobieta, mężczyzna, mama, tata, brzuszek, ciąża
Do porodu warto przygotować się wcześniej. Pamiętaj, że podczas porodu możesz być zdenerwowana, zatem lepiej jeszcze będąc w ciąży zadbać o każdy szczegół.

Wsparcie fizyczne i emocjonalne podczas porodu

Na początek dobrym sposobem na pokonanie bólu porodowego jest otoczenie się osobami, które sama wybierzesz i którym ufasz. Jeżeli znajdujesz się w miejscu, w którym czujesz się bezpiecznie, to gwarantujesz sobie możliwość swobodnego wyrażania swoich odczuć, proszenia i otrzymywania wsparcia. Gdy znajdziesz się w zacisznym pomieszczeniu, fizyczny kontakt z osobą towarzyszącą ci podczas porodu może okazać się wyjątkowo pokrzepiający i pomocny. Pozwól sobie mocno chwycić osobę towarzyszącą, gdy nadejdzie ból, poprosić wszystkich o ciszę albo o to, żeby w danej chwili nikt cię nie dotykał.
Redakcja poleca: Poród z partnerem – film
Każda kobieta obawia się porodu. Czy warto przeżyć to wydarzenie razem z partnerem? Odpowiada nasz psycholog Adriana Klos.

Woda podczas porodu

Kiedy ból porodowy się wzmaga, ukojenie może przynieść prysznic lub kąpiel w wannie wypełnionej letnią wodą. Niektóre ośrodki naturalnych porodów posiadają specjalne baseny dla matek, które chcą się zrelaksować w początkowej fazie porodu albo zdecydują się na rodzenie w wodzie, choć wcześniej tego nie planowały. Jeżeli zdecydowałaś się urodzić dziecko w domu, pamiętaj, że można się zaopatrzyć w małe baseny przenośne.

Ciepło czy zimno - co lepiej łagodzi ból porodowy?

Ciepło stymuluje krążenie krwi i łagodzi wrażenie bólu, jednak latem krioterapia może okazać się lepszym rozwiązaniem przy porodzie. Rozgrzewanie okolicy lędźwiowej lub dołu brzucha za pomocą termoforu lub np. ciepłego ręcznika może przynieść ulgę. Można także użyć dłoni (wcześniej rozgrzanych przez pocieranie), ponieważ wydzielają ciepło i energię. Jeżeli wolisz zimno, zastosuj woreczek z pokruszonym lodem lub schłodzony ręcznik.

Rytmiczne ruchy na łagodzenie bólu porodowego 

Spacerowanie, kołysanie, obracanie... Ruch stymuluje krążenie krwi, dodaje energii i dotlenia. Możesz wypróbować "taniec skurczów". Masz także możliwość wybrania najodpowiedniejszej dla siebie pozycji przy wszystkich fazach porodu.

TENS

To przezskórna stymulacja nerwów, która uśmierza ból porodowy impulsami elektrycznymi. Elektrody przykleja się do pleców kobiety rodzącej. Przechodzi przez nie delikatny impuls elektryczny, który wywołuje uczucie łaskotania czy mrowienia. Brytyjskie badania naukowe potwierdzają dużą skuteczność tej metody. Aż w 80 proc. porodów z zastosowaniem TENS odczucie bólu się zmniejsza i poród staje się łatwiejszy. Korzystając z TENS, można swobodnie poruszać się, przyjmować wygodne pozycje i chodzić. Używanie TENS-u na polskich salach porodowych nie jest zbyt powszechne. Warto o to pytać przy wyborze szpitala.

Dwa sposoby na ból porodowy

W pierwszej fazie porodu ulgę może przynieść masaż okolicy lędźwiowej. Między skurczami możesz poprosić partnera, żeby pomasował ci ramiona (zwłaszcza jeżeli na skutek przyspieszonego oddychania nastąpiła hiperwentylacja), plecy, nogi, stopy... Pozwól swojemu partnerowi delikatnie rozmasować całe ciało i sama kieruj jego ręce do tych miejsc, gdzie mięśnie są nadmiernie spięte.

Może się zdarzyć, że w bólu pierwszą reakcją będzie powstrzymanie  oddechu, jednak to, zamiast przynosić ulgę, tylko zwiększa napięcie mięśniowe. Pamiętaj, że rozluźnienie i oddychanie są ze sobą powiązane. Jeżeli oswoisz ból, będziesz wiedziała, jak prawidłowo oddychać.

Czytaj też:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy