jak oszczędzać wodę
fot. Adobe Stock

Jak oszczędzać wodę? Praktyczne wskazówki na mniejsze zużycie wody

Czy wiesz, że Polska ma wyjątkowo małe zasoby wody, mniejsze nawet od Egiptu? Trzeba więc racjonalnie wykorzystać każdą kroplę. Skorzystaj z naszych pomysłów!
Milena Oszczepalińska
jak oszczędzać wodę
fot. Adobe Stock
Patrząc na lejącą się z kranu wodę i deszcz za oknami aż trudno uwierzyć, że nasz kraj zalicza się do państw o ubogich zasobach wody. A jednak! Rocznie na mieszkańca Polski przypada ok. 1600-1800 m3 wody, co daje nam jedno z ostatnich miejsc w Europie. Czy jest się czym martwić? Niestety tak.

Po co oszczędzać wodę?

Nie chodzi tylko o mniejsze rachunki za jej zużycie (chociaż te też cieszą!), ale o uratowanie zasobów wody pitnej na świecie. Wszyscy wiemy, że w upalne lato nie wolno podlewać ogródków, ale czy jesteśmy świadomi tego, że wody zaczyna brakować? W ubiegłym roku w Skierniewicach nie było jej przez dwa dni. A eksperci przekonują, że braków w dostawie wody pitnej będzie więcej. Globalne ocieplenie i susze, które powoduje, swoje piętno odciskają także na naszym kraju. W latach 80 na jednego mieszkańca przypadało około 2500 m3 wody rocznie, o wiele więcej niż dzisiaj.
Redakcja poleca: Ekologiczne produkty
Czy wiesz, co to znaczy, że żywność jest ekologiczna? Obejrzyj film i przekonaj się.

Jak marnujemy wodę?

Żeby wyprodukować mały samochód, potrzebne są 444 tysiące litrów wody, a do niespełna czterech litrów paliwa do tego pojazdu zużywa się kolejne 259 litrów. Jedna bawełniana koszulka to ok. 2700 litrów. A to nie wszystko! Tysiące litrów wody pochłania produkcja papieru, mięsa, elektroniki. Robi wrażenie, prawda? Do tego dorzućmy nasze codzienne beztroskie zużycie wody w pralkach, wannach, ogródkach, a otrzymamy ponury obraz przyszłości naszej planety i naszych dzieci.

Jak oszczędzać wodę?

Przekonaj całą rodzinę (i sąsiadów!), że bycie eko to coś więcej niż moda i przystąpcie do działania. Jest wiele sposobów na codzienne oszczędzanie wody – zakręcanie wody podczas mycia zębów to tylko jeden z nich. Nie chodzi też tylko o ciągle chodzącą pralkę czy kąpiele w wannie.
1. Wymień baterie na ekologiczne. Ograniczają siłę strumienia wody, dzięki czemu bateria oszczędza wodę za ciebie i domowników.  Nawet do 60 procent! Wyposażone są w przyciski eko, elektryczne sensory, fotokomórki, ceramiczne regulatory.     
Porada: Zacznij od naprawy cieknących kranów i spłuczek. Oszczędzisz w ten sposób od 74 (kran) do 740 litrów wody (ubikacja).
2. Zamontuj na kranie perlator. Ta niewielka nasadka ogranicza wypływ wody z baterii i daje jednocześnie wrażenie silniejszego strumienia.     
Porada: Perlator możesz zainstalować także pod prysznicem i w wannie. Dzięki temu możesz zmniejszyć rachunki za wodę nawet o 50 proc., nie mówiąc już o tysiącach litrów zaoszczędzonej wody.
3. Bierz prysznic, zamiast kąpać się w wannie. Kąpiel wymaga użycia około 100 litrów wody! Sporo jej zaoszczędzisz, jeśli zamienisz moczenie się w wannie na prysznic. 
Porada: Skróć czas brania prysznica. Pięć minut (lub mniej) w zupełności wystarczy. W ten sposób zużyjesz o połowę mniej wody niż podczas kąpieli w wannie. Używaj minutnika, by to kontrolować. Możesz też zakręcać wodę na czas namydlania ciała. 
4. Nie myj zębów pod bieżącą wodą. Łazienkowe baterie zużywają nawet 7 litrów wody na minutę! Jeśli myjecie zęby zgodnie z zaleceniami stomatologa, czyli od dwóch do trzech minut, to daje 14 lub 21 litrów na jednego domownika!
Porada: Nalej wodę do wypłukania zębów do kubeczka – zużyjesz jej mniej. Zakręcając kran po zmoczeniu szczoteczki, przez cały rok zaoszczędzisz tyle wody, że wystarczy jej na 100 czterominutowych pryszniców.
5. Nie wylewaj wody, w której gotowałaś jajka lub warzywa. Ostudź ją i użyj do podlewania kwiatów. Jest bogata w witaminy i minerały, pobudza do lepszego działania mikroorganizmy zawarte w glebie i nie jest tak twarda jak woda z kranu. Rośliny będą ci wdzięczne!
Porada: Wodę z gotowania kukurydzy,  marchewki czy brokułów wykorzystaj jako bazę do zup i sosów. Możesz ją do tego czasu przechowywać w lodówce w szczelnie zamkniętym szklanym pojemniku (nie dłużej niż 2-3 dni).
6. Nie wylewaj wody, w której płuczesz jedzenie. Tę, w której płukałaś sałatę czy owoce możesz z powodzeniem wykorzystać do mycia podłóg lub podlewania roślin. Podstaw miskę pod sitko, żeby zebrać tę wodę.
Porada: Tak samo postępuj, kiedy czekasz, aż nagrzeje się woda lecąca z kranu. Czystej wody z miski możesz użyć do gotowania i mycia.
7. Zmywaj naczynia mądrze. Wróć do sposobów naszych mam i babć, zainwestuj w dwukomorowy zlewozmywak. Wykorzystaj jedną z komór do namaczania brudnych naczyń. Robiąc to pod bieżącą wodą, zużywasz jej kilkakrotnie więcej. Potem użyj wody do podlania ogrodu. Jeśli jednak wolisz myć naczynia pod bieżącą wodą, puszczaj cienką strużkę wody lub zakręcaj kran, kiedy myjesz je gąbką z płynem i odkręcaj do spłukania.     
Porada: Jeśli masz jednokomorowy zlewozmywak, do namaczania statków używaj miski. Wlej do niej ciepłej wody z płynem, a bieżącą tylko je opłucz.
8. Gotuj tylko tyle wody, ile akurat potrzebujesz. Ziemniaki, jaja, warzywa, kasze czy ryż gotuj tylko w takiej ilości wody, jaka jest rzeczywiście niezbędna. Zwykle wlewamy jej za dużo. Najlepszym sposobem gotowania warzyw jest para - gotując na parze, oszczędzasz nie tylko wodę, ale i witaminy!
Porada: Gotując ryż (sypki - jest nie tylko bardziej eko, ale i zdrowszy!), skorzystaj z azjatyckiej metody oznaczania proporcji woda - ryż. Dotknij dna garnka (pośrodku) wskazującym palcem i wsyp tyle ryżu, by sięgał do pierwszego zgięcia palca, następnie dolej zimnej wody do wysokości drugiego zgięcia. W ten sposób nie tylko oszczędzisz wodę, ale i ugotujesz perfekcyjny ryż! 
9. Napełniaj zmywarkę i pralkę do pełna, zanim je włączysz. Sprawdź, czy twój sprzęt ma opcję oszczędzania wody.
Porada: Nie rezygnuj jednak ze zmywarki. W porównaniu do ręcznego mycia naczyń zużywa nawet o 5 razy mniej wody.
10. Zbieraj deszczówkę. Przyda się do podlewania roślin i prac porządkowych w ogrodzie czy na tarasie. Spełni swoje zadanie równie dobrze jak woda z wodociągu. Na dodatek to miękka woda, która służy roślinom o wiele bardziej niż kranówka.
Porada: Deszczówkę możesz zbierać do beczki lub wiadra. Pamiętaj jednak, żeby przykrywać zbiornik, kiedy nie pada. W ten sposób nie zaprosisz do domu komarów.

Oszczędzamy wodę przez ocieplenie klimatu

Wody słodkiej, zdatnej do picia, na całej planecie jest około 2,5 proc. Większość w lodowcach, skąd pochodzi woda pitna dla ok. 2,5 miliarda ludzi. I tu złe wieści – wskutek ocieplenia klimatu lodowce topnieją w zastraszającym tempie. I wcale nie oznacza to, że wody będzie dzięki temu więcej! Grozi to powodziami i suszą, śmiercią zwierząt, ludzi i zagładą całych miast. A wszystko przez egoistyczne działania człowieka, który przez wiele lat nie przejmował się planetą, na której żyje. Pora to zmienić! I jak z każdą naprawdę dobrą zmianą: zacznijmy od domu.

Zobacz też:

Mamo, To Ja ekoedycja na 25 lat magazynu
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy