GRY
 
 

15 sekretów, jak pielęgnować noworodka

Skóra noworodka jest bardzo delikatna, skłonna do podrażnień. Jak często ją myć, czym smarować, lepszy jest krem czy oliwka, a pielucha jednorazowa czy tetrowa: dermatolog dziecięcy zdradza największe sekrety, jak pielęgnować noworodka.

noworodek
fot. Fotolia

Noworodek wydaje ci się delikatny, kruchy. Zastanawiasz się, jak go myć, czym pielęgnować, jak kąpać noworodka, by chronić jego delikatną skórę. Sekrety dobrej pielęgnacji noworodka zdradza dr Grażyna Nieżurawska, dermatolog dziecięcy.

1. Kiedy po raz pierwszy wykąpać noworodka w wanience

Jeśli noworodek jest zdrowy, urodzony o czasie (czyli pomiędzy 38. a 42. tygodniem ciąży), możesz wykąpać go w wanience nawet już drugiego dnia po porodzie. Możesz go też kąpać, gdy wrócicie do domu. Musisz tylko uważać, by nie zamoczyć jeszcze niezagojonego pępka: o pępek trzeba dbać w szczególny sposób.
Redakcja poleca: Dlaczego nasza redakcja angażuje się w Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy?
Nie tylko wrzucamy pieniądze do puszek, ale same z tymi puszkami chodzimy. Czasem my, a czasem nasze dzieci. Poznaj powody, dla których redakcja mamotoja.pl wspiera WOŚP.

2. Jak często kąpać noworodka

Najlepiej kąpać noworodka codziennie. Noworodek co prawda mocno się nie brudzi, ale jednak bardzo często bywa zgrzany, spocony, często też ulewa mu się po jedzeniu trochę pokarmu – dlatego kąpiel jest tak ważna.
Kąpiel nie powinna jednak trwać dłużej niż kilka minut, by skóra nie traciła warstwy lipidowej (tłuszczowej) i nie ulegała wysuszeniu.

3. Dla noworodka lepsze jest mydło czy płyn do kąpieli

To zależy od stanu skóry dziecka.
Jeśli skóra noworodka jest normalna, nie łuszczy się i nie jest przesuszona, nie ma na niej żadnych podrażnień, to można używać mydła dla niemowląt o obojętnym odczynie pH (5,5).
Uwaga: Nie używaj mydeł dla dorosłych. Mają one odczyn zasadowy, co może zniszczyć ochronną warstwę lipidową skóry, doprowadzić do zbytniego wysuszania i podrażniania. Dlatego nie wolno nimi myć niemowlęcia.

Jeśli skóra dziecka jest sucha, szorstka, trzeba stosować przeznaczone dla niemowląt nawilżające płyny do kąpieli, czyli emolienty (najlepiej spytać o nie w aptece). Również mają odczyn pH 5,5. Nie wysuszają skóry, przeciwnie – dodatkowo lekko ją nawilżają. Po takiej kąpieli na skórze pozostaje film, który chroni skórę przed utratą wilgoci.
Uwaga: Jeśli wlewasz do wody płyn do kąpieli, to nie myj już dodatkowo dziecka mydłem. Mydło zniszczy to, co dobrego zrobił emolient: usunie warstwę ochronną skóry.

4. Lepiej najpierw namydlić noworodka na przewijaku, czy od razu włożyć do wanienki

Obydwie techniki kąpieli są tak samo dobre i zależą głównie od wprawy rodziców. Początkujący rodzice zwykle obawiają się, że dziecko może się wyślizgnąć. Łatwiej jest im najpierw namydlić dziecko na przewijaku, a potem włożyć do wanienki z wodą.
Namydlanie niemowlęcia w wanience wymaga sporej wprawy: jedną ręką trzeba mocno podtrzymywać dziecko, drugą – myć całe ciało. Jest to prostsze, gdy dziecko kąpią jednocześnie mama i tata.

5. Czym myć buzię noworodka wodą, naparem z rumianku, mydłem

Nie myj dziecka naparem z rumianku: może powodować alergię skórną. Buzię dziecka możesz umyć wodą, a raz dziennie także mydłem przeznaczonym dla dzieci. Umycie buzi mydłem jest ważne, gdyż na buzi często pozostają resztki mleka, soczku. Znajdujące się w pokarmach składniki mogą podrażniać skórę.

Ocena (7 ocen)

4.7
Doładuj
Przeładuj