GRY
 
 

Prawdy i mity o dziecięcych włoskach

Obciąć na jeżyka, myć jak najrzadziej, skrócić dopiero po pierwszym roku... Co sprawi, że dziecko będzie mieć piękne, mocne włosy?

17847.jpg
Gęsta czupryna, z jaką maluch przychodzi na świat, wcale nie zapowiada, że będzie miał on piękne loki. Co więcej, jej pojawienie się wcale nie zależy od tego, jak odżywiałaś się w czasie ciąży. To cecha, którą dziedziczymy.

Te pierwsze rosną wyłącznie w okresie płodowym, około 12. tygodnia ciąży. Potem przechodzą w tzw. stan spoczynku. U niektórych noworodków są długie, gęste i wydają się bardzo mocne, ale to nie znaczy, że rosną. Tak samo jak te, które są cienkie, wypadną i wytrą się do czwartego miesiąca życia. Później, z tych samych mieszków włosowych, wyrosną nowe, już właściwe włosy. Tak jest u wszystkich dzieci, jednak rodzice maluchów, które przez długi czas mają łysą główkę, próbują różnych sztuczek „na porost włosów”. Wyjaśniamy wątpliwości z tym związane.

Włoski, które pojawiają się późno, będą w przyszłości słabsze

FAŁSZ Jest dokładnie odwrotnie – im później wyrosną, tym będą mocniejsze. Właściwe włosy mogą się pojawić od razu po wytarciu się tych płodowych albo po dłuższej przerwie, trwającej nawet do drugiego roku życia. Długo utrzymującą się łysinką nie trzeba się niepokoić. Nie wolno też robić żadnych specjalnych zabiegów, by pobudzić pracę mieszków włosowych: masaży, natłuszczania itp. Moment, w którym pojawią się włosy, zależy od informacji zapisanej w genach, więc nie można tego zmienić. Jeśli trzylatek ma włoski bardzo słabe, warto zasięgnąć porady dermatologa. Jednak łysa główka u dwulatka jest normalna.
Redakcja poleca: 9 zastosowań oleju kokosowego dla niemowląt i dzieci [WIDEO]
Jeśli lubisz naturalne kosmetyki do pielęgnacji dziecka, sięgnij po olej kokosowy. Zobacz, do czego możesz go używać w pielęgnacji niemowląt i dzieci - będziesz pod wrażeniem!

Kolor włosów zmienia się z wiekiem

PRAWDA Niemowlęce włoski (już te właściwe) są zwykle jasne, bo nie są jeszcze dojrzałe. Ich kolor z czasem się zmienia, podobnie jak karnacja skóry, która jest inna u kilkumiesięcznego dziecka i nastolatka. Jaki odcień ostatecznie przybiorą włosy, zależy od wielu komórek barwnikowych uaktywniających się z wiekiem. Najczęściej włosy ciemnieją w okresie dojrzewania.

Strzyżenie świetnie wzmacnia cebulki włosowe

FAŁSZ Podcinanie (ani tym bardziej skracanie na jeżyka czy golenie!) nie zmienia grubości, gęstości czy tempa wzrostu włosów. Bujną czuprynę dziecko dziedziczy po przodkach, ale nie od razu to widać. Włosy maluchów są delikatniejsze, cieńsze i z reguły rzadsze niż u kilkulatków. Ich właściwy wygląd ustala się około szóstego roku życia.

Śliczne niemowlęce loczki szybko znikają

PRAWDA Maluch, który urodził się z kręconymi włosami, może mieć je w przyszłości proste. Z wiekiem stają się one coraz grubsze i zaczynają się inaczej układać. Zanim dojrzeją, bywają niesforne: robią się na głowie „gniazda” i trudne do usunięcia zagniecenia. Dopiero u sześciolatka (gdy włosy są już dojrzałe) widać, czy będą się falować, czy nie. To zależy od ich budowy. Proste włosy są w przekroju okrągłe, a kręcone – owalne. Tego nie da się zmienić, ale loki u kilkulatka też mogą zniknąć. Działanie hormonów w okresie dojrzewania wpływa na konstrukcję włosów, więc np. z kręconych robią się jedynie falujące.

Zobacz także: Ważne pytania o mycie głowy niemowlaka
Doładuj
Przeładuj