GRY
 
 

Młodzi rodzice - jak pielęgnować związek po narodzinach dziecka?

Narodziny dziecka to rewolucja, na którą naprawdę trudno się przygotować. Nagle wchodzicie w nowe i trudne role rodziców. Zmienia się wiele, ale nie powinno na tym ucierpieć uczucie między rodzicami.

mama, tata, rodzice, dziecko, niemowlę
fot. Yuri Arcurs - Fotolia.com

Narodziny dziecka

Cudownie byłoby, gdyby zgodnie z obiegową opinią, dziecko wzmacniało relację między młodymi rodzicami. Nieraz bywa całkiem odwrotnie. Czasem maleństwo tak mocno pochłania uwagę świeżo upieczonej mamy i taty, że zapominają oni o innych rolach, jakie pełnią w rodzinie. Dopóki to kwestia zachłyśnięcia się nową rolą (zrozumiałego na początku rodzicielstwa), nie trzeba się martwić. Gorzej, jeżeli relacja między jednym z rodziców a dzieckiem stanie się silniejsza niż między dwojgiem dorosłych członków rodziny – a tak się dzieje w wielu domach!
Skupienie się wyłącznie na maluchu (nawet w jak najlepszej wierze) może oddalić młodych rodziców od siebie. Tymczasem to właśnie bliska więź między mamą i tatą po narodzinach dziecka jest podstawą, bez której nie można mówić o prawdziwym poczuciu bezpieczeństwa dziecka.

Czytaj też: 8 kontrowersyjnych metod wychowawczych
Redakcja poleca: Relacje ze znajomymi po porodzie – film
Każda młoda mama świata poza swoim dzieckiem nie widzi. Jak rozmawiać z przyjaciółmi, aby nie zanudzić ich historiami o pieluszkach podpowiada psycholog Adriana Klos.

Zakochani... ale w dziecku


Oczywiście w pierwszym okresie po porodzie sprawy związane z niemowlęciem są tak ważne, że wszystko inne schodzi na dalszy plan. Warto jednak pamiętać, że w zdrowej rodzinie potrzeby wszystkich jej członków liczą się na równi. Często, zwłaszcza tuż po narodzinach dziecka, młodzi ojcowie czują się odsunięci na boczny tor albo nawet niepotrzebni. Dzieje się tak najczęściej wtedy, kiedy spotykają się z lekceważeniem swoich umiejętności rodzicielskich („Źle wiążesz tę czapeczkę”, „Daj, ja go szybciej nakarmię”) albo wykluczeniem z relacji mama-dziecko („Kochanie, przeniesiesz się na sofę? W trójkę nam tutaj za ciasno...”).

Czytaj też: 10 rad, których lepiej nie słuchać

Reorganizacja życia rodzinnego

Do tego dochodzi jeszcze problem organizacji życia rodzinnego. Podołanie wszystkim obowiązkom po narodzinach dziecka wymaga tak wielkiego nakładu czasu i sił, że nieraz nie starcza ani jednego, ani drugiego na celebrowanie bliskości w związku. Jeżeli jednak wszystkie wasze rozmowy sprowadzą się tylko do tematu dziecka, zakupów i rachunków, zrobi się groźnie. Psychologowie ostrzegają, że wtedy związek dwojga kochających się wcześniej ludzi może stać się po prostu dwuosobową ekipą – i cóż z tego, że nawet bardzo zgraną! – do obsługi malucha.

Czytaj też: 10 najtrudniejszych chwil w życiu mamy

Tylko we dwoje


Aby bliskość między wami nie wygasła, czasem spróbujcie… zapomnieć o dziecku. Naprawdę nic się nie stanie, jeżeli od czasu do czasu zostawicie je na kilka godzin pod opieką dziadków i wyskoczycie na spacer, kolację albo w ostateczności na wspólne zakupy. Dwu- czy trzyletniego malucha można też sprzedać babci na noc, a nawet na kilka dni. Taki chwilowy powrót do czasów sprzed dziecka w wielu przypadkach wzmacnia rodzinę.

Ocena (2 oceny)

4.0
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Warto przeczytać

Sławni rodzice i ich dzieci