niemowlę, lekarz, lekarstwo, strzykawka

Jak podawać dziecku antybiotyk

Pamiętaj, by antybiotyki zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza, i trzymaj się kilku ważnych zasad. Tylko wtedy lek zwalczy chorobę i nie zaszkodzi małemu organizmowi.
niemowlę, lekarz, lekarstwo, strzykawka
Najlepiej by było, gdyby lekarz dobierał antybiotyk na podstawie antybiogramu, czyli badania, pozwalającego określić, na jakie związki wrażliwa jest dana bakteria. W praktyce zwykle nie ma na to czasu, bo na wyniki trzeba czekać 3–7 dni. Bądź jednak spokojna. Nawet bez tych badań nie dobiera się leku w ciemno. Pediatra bierze pod uwagę rodzaj infekcji, poprzednio stosowane leki i to, jak reagowało na nie dziecko. Często rozpoczyna się kurację od leków z grupy penicylin, bo są najmniej toksyczne. Ale wybór antybiotyku to nie wszystko. Żeby leczenie nim było skuteczne i bezpieczne, przestrzegaj kilku bardzo ważnych zasad.

Stosuj się do instrukcji
Jeśli do buteleczki z proszkiem nalejesz za dużo wody, stężenie leku będzie za słabe, a jeśli za mało – za duże. Możesz ostrożnie wlewać wodę „do kreski” albo odmierzyć ją strzykawką. Pamiętaj też, by gotową zawiesinę przechowywać zgodnie z zaleceniami, jakie znajdziesz na opakowaniu, bo inaczej może stracić swoje właściwości. Ważne jest również, by bezpośrednio przed podaniem dziecku preparatu potrząsnąć butelką. Proszek osadza się na dnie, a więc płyn, który jest wyżej, zawiera zbyt mało leku i kuracja nim może nie przynosić efektów.

Przeczytaj ulotkę
Dzięki informacjom w niej zawartym będziesz wiedziała, czy lek podaje się przed posiłkiem, po nim, czy w jego trakcie, i czy podczas kuracji trzeba zrezygnować z podawania malcowi określonych potraw (np. mleka). Niestosowanie się do wskazówek może spowodować, że lek będzie działał znacznie słabiej. W ulotce znajdziesz też listę skutków ubocznych. Nie denerwuj się jednak – te poważne zdarzają się bardzo rzadko. Najczęściej spotykane to biegunka, niestrawność, wymioty, nudności, pokrzywka, wysypka. Jeśli się pojawią, skontaktuj się z lekarzem.

Przestrzegaj pór podawania
Aby antybiotyk był skuteczny, nie można wydłużać odstępu między dawkami, bo jego stężenie spada i bakterie na powrót mogą się namnażać. Jeżeli zapomniałaś o jednej dawce, podaj ją, gdy zorientujesz się, co się stało. Jeśli nie podałaś dwóch, trzech, skontaktuj się z lekarzem, bo może kontynuowanie leczenia tym samym preparatem nie ma już sensu.

Dokładnie dawkuj
Antybiotyk, by zadziałać, musi osiągnąć w organizmie określone stężenie. A co zrobić, gdy dziecko zwymiotowało po podaniu antybiotyku? Jeśli zrobiło to przed upływem godziny, podaj mu powtórną, pełną dawkę leku. Jeśli później – podaj połowę dawki. Po 3–4 godzinach można uznać, że lek został wchłonięty przez organizm. Gdy zaś smyk ma biegunkę, skonsultuj się z lekarzem.

Nie zapomnij o probiotykach
Antybiotyk niszczy wszystkie bakterie, także te dobre. Aby przywrócić prawidłową florę bakteryjną w organizmie malca, podawaj mu probiotyki. Zawierają pałeczki kwasu mlekowego, które są stałymi lokatorami przewodu pokarmowego. Pamiętaj jednak, by probiotyku nie podawać z antybiotykiem (najlepiej zachować przynajmniej godzinny odstęp), bo dobroczynne pałeczki zginą, zanim zdążą cokolwiek zdziałać.

tm_dopisek.gif


Redakcja poleca: Niepokojące objawy zdrowotne u dziecka - film
Na co rodzice powinni zwrócić szczególną uwagę i kiedy koniecznie iść z dzieckiem do lekarza? Doradza pediatra.
Oceń artykuł

Ocena 2 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy