GRY
 
 

Jak podawać dziecku leki

Aby maluszek wyzdrowiał, nie wystarczy odpowiedni lek. Trzeba jeszcze wiedzieć, jak go podawać, by na pewno zadziałał.

niemowlę, leki, zdrowie dziecka
Nadchodzi taka chwila w życiu każdego rodzica, kiedy czuje się niepewnie. Zwykle traci się głowę, gdy... pociecha zachoruje. Wówczas podawanie lekarstw często okazuje się zaskakująco trudnym zadaniem. A przecież wcale nie musi tak być. Wystarczy pamiętać
o kilku ważnych zasadach.

Zatrzymuj ulotki
Na wszelki wypadek po kupieniu leku przeczytaj jeszcze ulotkę. Jeżeli coś będzie niejasne, najlepiej zadzwoń do lekarza i dopytaj o szczegóły. Ulotkę trzymaj razem z opakowaniem w miejscu niedostępnym dla malca.

Pilnuj godziny podania leku
Od tego zależy jego skuteczność. Najlepiej od razu zaplanuj z pediatrą godziny podawania leku. Spróbujcie ustalić takie, które nie będą wypadały w czasie, gdy malec ma drzemkę. Może uda się uniknąć rozbudzania dziecka. Jeśli w instrukcji podawania leku napisano „przed jedzeniem”, oznacza to, że lek zadziała optymalnie, gdy podasz go 30–60 minut przed posiłkiem. Jeśli natomiast preparat ma być podany z jedzeniem, to znaczy, że w ciągu pięciu minut od rozpoczęcia posiłku powinnaś go dać dziecku. „Po jedzeniu” – lek należy przyjąć 30–60 minut po posiłku. Pamiętaj, że bezwzględnie trzeba zachowywać równe odstępy czasu przy podawaniu antybiotyków (stężenie leku we krwi musi być ciągle na jednakowym poziomie).

Nie chowaj nic w jedzeniu
Nawet jeśli masz podawać lekarstwo w trakcie jedzenia, to lepiej nie wkładaj go do posiłku. Po pierwsze, nie masz pewności, że maluszek zje wszystko, a poza tym mógłby się zniechęcić do kaszki czy zupki „przyprawionej” goryczką leku. Po kilku kęsach jedzenia po prostu podaj sam lek.

Nie dawaj tych przepisanych komu innemu
Zwłaszcza antybiotyków. Sama możesz podać tylko środki ziołowe (np. herbatkę z kopru, kiedy maluch ma kolkę) albo leki przeciwgorączkowe (paracetamol lub – od trzeciego miesiąca życia – ibuprofen).

Precyzyjnie wlewaj do buzi
Gdy dajesz szkrabowi leki, pamiętaj, że kubki smakowe znajdują się w przedniej części języka – łyżeczkę kieruj na środek, a zakraplacz i strzykawkę też, ale nieco z boku, ku policzkowi. Nie dotykaj tylnej części języka, by nie wywołać odruchu wymiotnego.

Daj coś do popicia
Najlepiej wodę, niezależnie od rodzaju leku. Inne napoje (np. soki) mogą osłabić lub wzmocnić jego działanie. Na przykład antybiotyków nie wolno popijać mlekiem, bo tracą swoją bakteriobójczą moc. Leki zawierające ibuprofen podawaj po jedzeniu, nie na pusty żołądek. Mogą drażnić śluzówkę.


Dyskutuj na forum: Jak podać dziecku lekarstwo?
Redakcja poleca: Niepokojące objawy zdrowotne u dziecka - film
Na co rodzice powinni zwrócić szczególną uwagę i kiedy koniecznie iść z dzieckiem do lekarza? Doradza pediatra.
Doładuj
Przeładuj