Jak podawać dziecku leki

Malec zaciska buzię, płacze i wyrywa się z całych sił. Kiedy wciśniesz mu syropek, wymiotuje. Uznać, że już dostał całą dawkę, czy ją podać jeszcze raz?
niemowlę, zdrowie, lekarstwo, mama
fot. Panthermedia
Co prawda leki dla dzieci (również antybiotyki) zwykle są słodkawe i wzbogacone aromatem, jednak nie zawsze to pomaga. Dzieci często ze wszelkich sił bronią się przed lekarstwami. Wcale nie łatwiej jest w przypadku czopków do pupy (nawet byś nie podejrzewała, że maluch ma tyle siły, by wypchnąć czopek!), kropelek do ucha, nosa czy oka (to już wyjątkowo nieprzyjemne). A przecież jeśli malec jest chory, to trzeba mu podać lekarstwa – i to w odpowiednich dawkach, by podziałały. Jak to zrobić szybko, sprawnie i bez płaczu malucha?

DO BUZI
Koniecznie zapytaj lekarza, czy lek masz podać przed, w trakcie czy po posiłku. Składniki zawarte w żywności mają ogromny wpływ na przyswojenie leku.
- Zwróć uwagę, ile razy dziennie musisz podać lek. Oblicz, kiedy przypadnie pora następnych dawek. Warto uniknąć (jeśli to nie jest konieczne) budzenia malca w środku nocy.
- Syropy wykrztuśne podawaj do godziny 16–17. Inaczej dziecko nie będzie mogło spać. 
- Odmierz dawkę. Podaj tyle, ile jest zalecane na ulotce (kieruj się przede wszystkim wagą dziecka). Jeśli lekarz zalecił inne dawkowanie, stosuj się do jego wskazań.
- Malec nie może leżeć płasko w łóżeczku­ (mógłby się zakrztusić). Posadź go na kolanach, najlepiej w pozycji półleżącej.
- Lek możesz podać jednorazową strzykawką lub zakraplaczem. Są też specjalne butelki ze smoczkiem (to dobry pomysł, jeśli malec jest karmiony z butelki).
- Łyżeczkę wsuń nieco głębiej do buzi, tak żeby lekarstwo spłynęło dziecku na tylną część języka (ale nie na tyle głęboko, by sprowokować odruch wymiotny). Wtedy tak mocno nie poczuje smaku (kubki smakowe znajdują się na przedniej i środkowej części języka). Pilnuj, by lekarstwo nie spływało za szybko, bo maluch może się zakrztusić.
- Zdarza się, że dziecko lek zwymiotuje. Jeśli stało się to od razu po podaniu, a był to lek przeciwgorączkowy (lub inny bez recepty), podaj go jeszcze raz. Jeśli jednak był to lek na receptę, skontaktuj się z lekarzem, który go zlecił. Przedawkowanie niektórych preparatów może być niebezpieczne. Jeżeli dziecko zwymiotowało po kilku minutach lub później, lek zdążył się wchłonąć.
- Maluch może popić lekarstwo, ale tylko wodą (nie sokiem i herbatą).

DO NOSA
Najpierw oczyść maluszkowi nos. Możesz użyć aspiratora lub odpowiednio wyprofilowanej gruszki dla niemowląt.
- Połóż malca na pleckach. Odchyl mu lekko główkę do tyłu, jednocześnie podkładając dłoń pod kark.
- Wpuść kropelki do noska. Staraj się nie dotknąć noska zakraplaczem. Jeśli ci się to nie uda, dobrze wymyj zakraplacz przed ponownym włożeniem do buteleczki, by nie przenieść bakterii.
- Weź malca na ręce. Będzie mu łatwiej oddychać.
Redakcja poleca: Domowe sposoby na przeziębienie - film
Nie zawsze konieczna jest wizyta u lekarza, czasem wystarczy herbata z cytryną czy ciepła kąpiel. Pediatra poleca domowe sposoby na przeziębienie.

Ocena (3 oceny)

3.7
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Rozszerzanie diety

Wakacje z niemowlakiem