wychowanie ekologiczne
fot. Adobe Stock

Wychowaj małego ekologa, czyli jak pokochać żabę (i całą planetę!)

Ekologiczne wychowanie to coraz mocniejszy trend w rodzicielstwie. Ale nie tylko, bo wpajanie dziecku szacunku do życia we wszystkich jego przejawach jest po prostu mądre. Zobacz 7 rad, jak to robić na co dzień.
Aleksandra Sobieraj
wychowanie ekologiczne
fot. Adobe Stock
Chcesz wychować małego ekologa? Chyba wszystkim zależy, by żyć w zdrowym świecie. Nie ma lepszej metody nauczenia dziecka bycia przyjaznym naturze niż wpajanie mu szacunku do życia we wszystkich jego przejawach. Ot jak robić to na co dzień. Zanim wprowadzisz dziecko w świat zakazów i nakazów ekologicznych, postaraj się zaszczepić w nim wrażliwość na przyrodę. Jeśli od najmłodszych lat będzie uczyło się, że kwiatek i mucha też żyją, chorują i czują ból, w sposób naturalny będzie szanowało otaczającą go naturę. Jak to zrobić?

Jak sprawić, żeby dziecko kochało naturę?

1. Opowiadaj o przyrodzie i pokazuj ją dziecku

Wykorzystaj naturalną dziecięcą ciekawość świata. Chodź z dzieckiem często na spacery do parku, obserwujcie zmieniającą się wraz z porami roku przyrodę, w prosty sposób opowiadaj o tym, co widzi. Na pytanie: „Co to?”, nie ograniczaj się do odpowiedzi typu: „Drzewo”. Powiedz kilka słów o tym, że ono wolno i długo rośnie i ma np. tyle lat, co tata. Pozwól dziecku przytulić się do pnia, posłuchajcie chwilę, jak  drzewo „szumi swoją piosenkę”.

2. Sama dawaj dziecku dobry przykład

Być może nie lubisz żab i na ich widok krzyczysz ze wstrętu. Pamiętaj jednak, że dziecko jest bardzo dobrym obserwatorem i twoja reakcja nie zostanie niezauważona. Nie musisz udawać, że kochasz żaby, karaluchy i inne żyjątka (maluch natychmiast odkryje fałsz). Wystarczy, byś pokazała dziecku, że choć za nimi nie przepadasz, to rozumiesz, że także one mają prawo spokojnie żyć i przebywać na łące razem z wami.

Zobacz też: Jak nauczyć dziecko być ekopozytywnym?

3. Posadź drzewo lub… fasolę w doniczce

Razem z dzieckiem podlewaj roślinę i obserwujcie, jak rośnie dzięki waszej trosce i staraniom o nią. Jeśli jesteś mamą starszego kilkulatka, możesz rozważyć kupno zwierzątka, którym maluch mógłby się opiekować (pamiętaj, że na pewno będziesz musiała pomagać w zajmowaniu się zwierzakiem, bo to obowiązek). Ale obcowanie dzieci z psami czy kotami to same korzyści. Jeżeli z jakichś powodów nie możecie mieć w domu czworonoga, na początek wystarczy choćby rybka.

4. Nie pozwalaj niszczyć roślin i znęcać się nad zwierzętami

Nawet niespełna rocznemu maluchowi tłumaczysz przecież, że to boli, gdy z całej siły ciągnie cię za włosy. Dlatego gdy zauważysz, że twój słodki maluch miażdży dżdżownice w piaskownicy, wkłada psu palec do oka, ciągnie kota za ogon czy depcze po kiełkującej trawie – reaguj! Nawet bardzo małe dziecko wie, co znaczy groźna mina mamy.

5. Angażuj malucha we wspólne działania 

Starsze dziecko możesz namówić, by wraz z tobą dokarmiało bezdomne kotki w okolicy czy pomogło ci posadzić rośliny w przydomowym ogródku. Może też zbudować razem z tatą karmnik dla ptaków, który zimą będziecie regularnie odwiedzać i wsypywać do niego jedzenie dla ptaków. Maluch będzie tym przejęty. Jeśli przejmujesz się np. losem Doliny Rospudy, nie ukrywaj tego przed dzieckiem. Poproś je raczej, by włączyło się w działanie, np. rysując plakat na temat ochrony przyrody, który potem powiesicie w widocznym miejscu.

Zobacz też: Warto być eko

6. Korzystaj z książek i warsztatów edukacyjnych

Zabierz dziecko do gospodarstwa agroturystycznego, w którym jest specjalny program edukacyjny dla dzieci. Kupuj książeczki o zwierzętach, obejrzyjcie film „Tupot małych stóp” (o pingwinach), pójdźcie do zoo i do ogrodu botanicznego. Kup płytę CD z odgłosami ptaków, a potem bawcie się wspólnie w poszukiwanie szpaków i dzięciołów w pobliskim lesie.

7. Na co dzień żyjcie ekologicznie

Wprowadź do waszego jadłospisu jak najwięcej potraw z nieprzetworzonych produktów. Możesz je kupić w ekologicznych sklepach (także przez internet), ale też w supermarketach w działach ze zdrową żywnością. Takie postępowanie to podwójna korzyść: twoja rodzina otrzyma solidną dawkę witamin, a jednocześnie poprzecie producentów szanujących wymogi ekologicznych upraw i produkcji. Oszczędzaj energię i wodę, segreguj śmieci. Jeśli będziesz konsekwentna, twoja pociecha będzie traktować te nawyki jako najzupełniej naturalne.

Zobacz też: Segreguj śmieci i nie przepłacaj

Redakcja poleca: Jak reagować na histerię dziecka [WIDEO]
Wielu rodziców, których dziecko robi sceny w miejscach publicznych, zastanawia się, jak reagować na histerię dziecka. W takiej sytuacji nie warto zwracać uwagi na reakcję i krytyczne uwagi otoczenia. Najważniejsze jest zapewnienie maluchowi bezpieczeństwa. Na rozmowę przyjdzie czas, gdy dziecko się uspokoi.

Kalendarz ekologiczny

1 kwietnia Międzynarodowy Dzień Ptaków
1–7 kwietnia Tydzień Czystości Wód
22 kwietnia Dzień Ziemi
25 kwietnia Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem
5 maja Światowy Dzień Ochrony Środowiska Naturalnego, Leśnika i Drzewiarza
15 maja Święto Polskiej Niezapominajki
22 maja Dzień Praw Zwierząt (organizuje Klub Gaja)
5 czerwca Światowy Dzień Ochrony Środowiska
6 czerwca Europejski Dzień bez Samochodu
21 czerwca Pierwszy Dzień Lata
16 września Międzynarodowy Dzień Ochrony Warstwy Ozonowej
19 września Dzień Dzikiej Fauny, Flory i Naturalnych Siedlisk
19-21 września Sprzątanie Świata (trzeci weekend września)
22 września Europejski Dzień bez Samochodu
23 września Pierwszy Dzień Jesieni
26 września Europejski Dzień Ptaków
Październik Miesiąc Dobroci dla Zwierząt
4 października Światowy Dzień Franciszka – Patrona Ekologów
4–11 października Światowy Tydzień Zwierząt
10 października Święto Drzewa
16 października Światowy Dzień Żywności i Walki z Głodem
25 listopada Dzień bez Futra
28 listopada Międzynarodowy Dzień bez Kupowania

Mamo, To Ja ekoedycja na 25 lat magazynu


Konsultacja: Ewa Smuk-Stratenwerth, zajmuje się edukacją ekologiczną. Jest współzałożycielką Stowarzyszenia Ekologiczno-Kulturalnego "Ziarno" oraz Ośrodka Edukacji Ekologicznej EKO-OKO. W 1990 roku zapoczątkowała obchody Dnia Ziemi w Polsce. Wraz z mężem prowadzi gospodarstwo Ekologiczne w Grzybowie. Jest mamą pięciu córek.

Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy