GRY

Jak pokochać żabę, czyli wychowaj małego ekologa

Chcesz wychować małego ekologa? To coraz mocniejszy trend w rodzicielstwie. Poza tym chyba wszystkim zależy, by żyć w zdrowym świecie. Nie ma lepszej metody nauczenia dziecka bycia przyjaznym naturze niż wpajanie mu szacunku do życia we wszystkich jego przejawach. Ot jak robić to na co dzień.
Dziecko z żabą
fot. Fotolia
Zanim wprowadzisz dziecko w świat zakazów i nakazów ekologicznych, postaraj się zaszczepić w nim wrażliwość na przyrodę. Jeśli od najmłodszych lat będzie uczyło się, że kwiatek i mucha też żyją, chorują i czują ból, w sposób naturalny będzie szanowało otaczającą go naturę. Jak to zrobić?

1. Opowiadaj o przyrodzie i pokazuj ją dziecku

Wykorzystaj naturalną dziecięcą ciekawość świata. Chodź z dzieckiem często na spacery do parku, obserwujcie zmieniającą się wraz z porami roku przyrodę, w prosty sposób opowiadaj o tym, co widzi. Na pytanie: „Co to?”, nie ograniczaj się do odpowiedzi typu: „Drzewo”. Powiedz kilka słów o tym, że ono wolno i długo rośnie i ma np. tyle lat, co tata. Pozwól dziecku przytulić się do pnia, posłuchajcie chwilę, jak  drzewo „szumi swoją piosenkę”.
Redakcja poleca: Dzieciaki potrzebują przyrody – mówi Włodek Dembowski „Paprodziad"
Dlaczego dzieci powinny dotykać ziemi, drzew i zwierząt, opowiada lider zespołów „Łąki Łan" i „Dziady Kazimierskie" oraz wielki miłośnik przyrody.

2. Sama dawaj dziecku dobry przykład

Być może nie lubisz żab i na ich widok krzyczysz ze wstrętu. Pamiętaj jednak, że dziecko jest bardzo dobrym obserwatorem i twoja reakcja nie zostanie niezauważona. Nie musisz udawać, że kochasz żaby, karaluchy i inne żyjątka (maluch natychmiast odkryje fałsz). Wystarczy, byś pokazała dziecku, że choć za nimi nie przepadasz, to rozumiesz, że także one mają prawo spokojnie żyć i przebywać na łące razem z wami.

Zobacz też: Jak nauczyć dziecko być ekopozytywnym?

3. Posadź drzewo lub… fasolę w doniczce

Razem z dzieckiem podlewaj roślinę i obserwujcie, jak rośnie dzięki waszej trosce i staraniom o nią. Jeśli jesteś mamą starszego kilkulatka, możesz rozważyć kupno zwierzątka, którym maluch mógłby się opiekować (pamiętaj, że na pewno będziesz musiała pomagać w zajmowaniu się zwierzakiem, bo to obowiązek). Ale obcowanie dzieci z psami czy kotami to same korzyści. Jeżeli z jakichś powodów nie możecie mieć w domu czworonoga, na początek wystarczy choćby rybka.

4. Nie pozwalaj niszczyć roślin i znęcać się nad zwierzętami

Nawet niespełna rocznemu maluchowi tłumaczysz przecież, że to boli, gdy z całej siły ciągnie cię za włosy. Dlatego gdy zauważysz, że twój słodki maluch miażdży dżdżownice w piaskownicy, wkłada psu palec do oka, ciągnie kota za ogon czy depcze po kiełkującej trawie – reaguj! Nawet bardzo małe dziecko wie, co znaczy groźna mina mamy.

5. Angażuj malucha we wspólne działania 

Starsze dziecko możesz namówić, by wraz z tobą dokarmiało bezdomne kotki w okolicy czy pomogło ci posadzić rośliny w przydomowym ogródku. Może też zbudować razem z tatą karmnik dla ptaków, który zimą będziecie regularnie odwiedzać i wsypywać do niego jedzenie dla ptaków. Maluch będzie tym przejęty. Jeśli przejmujesz się np. losem Doliny Rospudy, nie ukrywaj tego przed dzieckiem. Poproś je raczej, by włączyło się w działanie, np. rysując plakat na temat ochrony przyrody, który potem powiesicie w widocznym miejscu.

Zobacz też: Warto być eko

6. Korzystaj z książek i warsztatów edukacyjnych

Zabierz dziecko do gospodarstwa agroturystycznego, w którym jest specjalny program edukacyjny dla dzieci. Kupuj książeczki o zwierzętach, obejrzyjcie film „Tupot małych stóp” (o pingwinach), pójdźcie do zoo i do ogrodu botanicznego. Kup płytę CD z odgłosami ptaków, a potem bawcie się wspólnie w poszukiwanie szpaków i dzięciołów w pobliskim lesie.

7. Na co dzień żyjcie ekologicznie

Wprowadź do waszego jadłospisu jak najwięcej potraw z nieprzetworzonych produktów. Możesz je kupić w ekologicznych sklepach (także przez internet), ale też w supermarketach w działach ze zdrową żywnością. Takie postępowanie to podwójna korzyść: twoja rodzina otrzyma solidną dawkę witamin, a jednocześnie poprzecie producentów szanujących wymogi ekologicznych upraw i produkcji. Oszczędzaj energię i wodę, segreguj śmieci. Jeśli będziesz konsekwentna, twoja pociecha będzie traktować te nawyki jako najzupełniej naturalne.

Zobacz też: Segreguj śmieci i nie przepłacaj

Doładuj
Przeładuj