upał z dzieckiem, upały z dzieckiem, lato z dzieckiem, dopajanie dziecka, opalanie dziecka, wakacje z dzieckiem, niemowlę i upał

Jak przetrwać upał w domu i na dworze – nasza instrukcja

Jeszcze dziś na zachodzie i południowym zachodzie temperatura może sięgać 31°C. Pod koniec tygodnia termometry mogą wskazywać nawet 35°C! Jak chronić dziecko przed takimi upałami, by go nie przegrzać? Podpowiadamy!
Małgorzata Wódz
upał z dzieckiem, upały z dzieckiem, lato z dzieckiem, dopajanie dziecka, opalanie dziecka, wakacje z dzieckiem, niemowlę i upał
Upał z niemowlęciem czy z maleńkim noworodkiem może być stresującym przeżyciem dla młodej mamy. Nadmiar gorąca grozi dziecku nie tylko wysypem nieładnych potówek. Może sprawić, że dziecko zacznie się źle czuć, a nawet dojdzie u niego do przegrzania czy udaru cieplnego! Spróbuj je ochronić przed skutkami wysokiej temperatury. Zobacz, jak postępować w domu i poza nim.

Jak chronić dziecko przed upałem w domu?

 • Spędzaj w mieszkaniu czas między 11 a 15, wtedy na dworze jest najcieplej. Skoro mamy upały jak na południu Europy, warto brać przykład z Włochów czy Hiszpanów i znaleźć czas na sjestę. 
   
 • W południe zamykaj i zasłaniaj okna, aby odciąć się od gorącego powietrza. Nasze domy nie mają okiennic, tak jak np. włoskie mieszkania, ale rolety, żaluzje czy nawet zwykłe zasłony pomogą chronić pokoje przed nagrzaniem.
   
 • Wietrz mieszkanie. Gdy tylko temperatura na dworze nieco się obniży, wpuść do domu świeże powietrze. Zostawiaj okna otwarte przez całą noc - nad ranem pojawia się zwykle przyjemny chłód. 
   
 • Nie gotuj i nie piecz w piekarniku, jeśli to nie jest konieczne (albo zrób to wcześnie rano, gdy nie jest jeszcze tak gorąco). Nie używaj lamp, które dodatkowo nagrzewają pomieszczenia i powstrzymaj się od prasowania.
   
 • Raczej leniuchuj. Staraj się nie przemęczać, podczas upału łatwo stracić siły. Pobaw się z dzieckiem na dywanie, zamiast gotować, podaj mu na obiad zupkę ze słoiczka, gotową kaszkę i deserek. Gotowe dania dla dzieci mogą być równie zdrowe jak przygotowane w domu.
   
 • Przenieś się z dzieckiem do najchłodniejszego pokoju, tam ustaw jego łóżeczko i zabawki. Jeśli przyjemna temperatura panuje w przedpokoju, nie ma przeszkód, by to właśnie tam maluch spał przez pewien czas.

Jak chronić dziecko przed upałem poza domem?

 • Spaceruj cienistą stroną ulicy, wybieraj na przechadzkę drogę pod drzewami, a najlepiej park.
   
 • Jeśli wieziesz dziecko w wózku, zamiast stawiać budkę, rozłóż parasolkę, która osłoni malucha przed słońcem. Pamiętaj, że bezpieczne opalanie dziecka to mit, który dawno został obalony.
   
 • Możesz wybrać się do klimatyzowanego centrum handlowego, niekoniecznie na zakupy, przetrwasz tam największy upał, np. oglądając z dzieckiem film w kinie, bawiąc się na sklepowym placyku zabaw.
   
 • Nie zostawiaj dziecka samego w samochodzie (także psa ani kota), nawet jeśli wychodzisz tylko na chwilę. Auto nagrzewa się bardzo szybko i łatwo może dojść do groźnego dla życia udaru cieplnego. 
   
 • Osłoń główkę dziecka – kapelusz z szerokim rondem, czapka z daszkiem to dobra ochrona przed słońcem (zobacz, nasze propozycje letnich nakryć głowy dla dzieci). Kilkulatkowi możesz założyć okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV - słońce szkodzi oczom tak samo jak skórze.
 
 • Stosuj kosmetyki z filtrem UV, możesz nimi smarować skórę maluszka, który skończył pół roku. Zwracaj uwagę, by krem dla najmłodszego dziecka zawierał filtr mineralny.
   
 • Zwracaj uwagę, jak czuje się dziecko. Jeśli jest marudne, popłakuje, być może jest mu za gorąco. Wypróbuj 7 sposobów, by je ochłodzić.
Redakcja poleca: Jak przygotować dziecko do pójścia do przedszkola? [WIDEO]
Aby dobrze przygotować dziecko do pójścia do przedszkola, należy umożliwić mu wcześniejszy kontakt z innymi dziećmi oraz pozwolić na poznanie przedszkola, do którego będzie uczęszczało. Warto również czytać książki o przedszkolu dla dzieci, a także – o czym często rodzice zapominają – zadbać o swoje pozytywne nastawienie, to też ma duże znaczenie!
Oceń artykuł

Ocena 4 na 9 głosy

Zobacz także

Popularne tematy