upał z dzieckiem, upały z dzieckiem, lato z dzieckiem, dopajanie dziecka, opalanie dziecka, wakacje z dzieckiem, niemowlę i upał

Jak przetrwać upał - nasza instrukcja

Nie tylko ty nie lubisz upałów. Małe dzieci też za nimi nie przepadają i mogą je źle znosić. Gdy termometr wskazuje ponad trzydzieści stopni, musisz wiedzieć jak się troszczyć o dziecko i o siebie.
Małgorzata Wódz
upał z dzieckiem, upały z dzieckiem, lato z dzieckiem, dopajanie dziecka, opalanie dziecka, wakacje z dzieckiem, niemowlę i upał
Upał z niemowlęciem czy z maleńkim noworodkiem może być stresującym przeżyciem dla młodej mamy. Nadmiar gorąca grozi dziecku nie tylko wysypem nieładnych potówek. Może sprawić, że dziecko zacznie się źle czuć. Spróbuj je ochronić przed skutkami wysokiej temperatury. Zobacz, jak postępować w domu i poza nim.

Gdy chronisz się przed upałem w domu

 • Spędzaj w mieszkaniu czas między 11 a 15, wtedy na dworze jest najcieplej. Skoro mamy upały jak na południu Europy, warto brać przykład z Włochów czy Hiszpanów i znaleźć czas na sjestę. 
   
 • W południe zamykaj i zasłaniaj okna, aby odciąć się od gorącego powietrza. Nasze domy nie mają okiennic, tak jak np. włoskie mieszkania, ale rolety, żaluzje czy nawet zwykłe zasłony pomogą chronić pokoje przed nagrzaniem.
   
 • Wietrz mieszkanie. Gdy tylko temperatura na dworze nieco się obniży, wpuść do domu świeże powietrze. Zostawiaj okna otwarte przez całą noc - nad ranem pojawia się zwykle przyjemny chłód. 
   
 • Nie gotuj i nie piecz w piekarniku, jeśli to nie jest konieczne (albo zrób to wcześnie rano, gdy nie jest jeszcze tak gorąco). Nie używaj lamp, które dodatkowo nagrzewają pomieszczenia i powstrzymaj się od prasowania (Czytaj też: Jakie ubranka małego dziecka trzeba gotować, a jakie prasować?)
   
 • Raczej leniuchuj. Staraj się nie przemęczać, podczas upału łatwo stracić siły. Pobaw się z dzieckiem na dywanie, zamiast gotować, podaj mu na obiad zupkę ze słoiczka, gotową kaszkę i deserek. Gotowe dania dla dzieci  mogą być równie zdrowe jak przygotowane w domu.
   
 • Przenieś się z dzieckiem do najchłodniejszego pokoju, tam ustaw jego łóżeczko i zabawki. Jeśli przyjemna temperatura panuje w przedpokoju, nie ma przeszkód, by to właśnie tam maluch spał przez pewien czas.
Redakcja poleca: Dzieci mówią o wakacjach - film
Za co dzieci lubią wakacje i co można robić latem - zapytaliśmy maluchy na gdańskich ulicach.

Kiedy w gorący dzień jesteś poza domem

 • Spaceruj cienistą stroną ulicy, wybieraj na przechodzkę drogę pod drzewami, a najlepiej park (czytaj też: Lato w cieniu, czy to jest rzeczywiście najlepsze rozwiązanie dla dziecka?)
   
 • Jeśli wieziesz dziecko w wózku, zamiast stawiać budkę, rozłóż parasolkę, która osłoni malucha przed słońcem. Pamiętaj, że bezpieczne opalanie dziecka to mit, który dawno został obalony.
   
 • Możesz wybrać się do klimatyzowanego centrum handlowego, niekoniecznie na zakupy, przetrwasz tam największy upał, np. oglądając z dzieckiem film w kinie, bawiąc się na sklepowym placyku zabaw.
   
 • Nie zostawiaj dziecka samego w samochodzie (także psa ani kota), nawet jeśli wychodzisz tylko na chwilę. Auto nagrzewa się bardzo szybko i łatwo może dojść do groźnego dla życia udaru cieplnego. 
   
 • Osłoń główkę dziecka - kapelusz z szerokim rondem, czapka z daszkiem to dobra ochrona przed słońcem (zobacz, nasze propozycje letnich letnich nakryć głowy dla dzieci). Kilkulatkowi możesz założyć okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV - słońce szkodzi oczom tak samo jak skórze.
   
 • Stosuj kosmetyki z filtrem UV, możesz nimi smarować skórę maluszka, który skończył pół roku. Zwracaj uwagę, by krem dla najmłodszego dziecka zawierał filtr mineralny.
   
 • Zwracaj uwagę, jak czuje się dziecko. Jeśli jest marudne, popłakuje, być może jest mu za gorąco. Wypróbuj 7 sposobów, by je ochłodzić.
 
 
Oceń artykuł

Ocena 4 na 9 głosy

Zobacz także

Popularne tematy