jak pomóc samotnej matce
fot. Fotolia

Jak być wspaniałą przyjaciółką dla znajomej samotnej mamy

Twoja przyjaciółka samotnie wychowuje dziecko? A może właśnie się rozwiodła i na niej będzie spoczywać większa część opieki nad dzieckiem? Przeczytaj, jak możesz ją wspierać i być dla niej naprawdę wspaniałą przyjaciółką.
Karolina Stępniewska
jak pomóc samotnej matce
fot. Fotolia
Prawie każda z nas zna kobietę zmagającą się z samotnym macierzyństwem. Czasem są to nasze bliższe przyjaciółki, a czasem zaledwie znajome. Wiele z nas ma głęboko zakodowane, że nie wypada się wtrącać: jeśli ktoś jest chory, nie pytamy go jak się czuje, jeśli ktoś się rozwodzi, udajemy, że nic się nie stało, jeśli ktoś płacze, odwracamy wzrok. I nie, nie jest to kwestia braku empatii, co lęk przed przekroczeniem granic, naruszeniem czyjejś prywatności. Lepiej i łatwiej udawać, że nic się nie dzieje. Nauczono nas przecież, że tak wypada. A jednak okazanie troski i zadanie właściwego pytania mogą zdziałać cuda, zwłaszcza, że druga strona też ma swoje ograniczenia: nauczono nas też przecież nie prosić o pomoc...

Zmieńmy to już dziś! Jeśli masz w otoczeniu samotną mamę, zaproponuj jej pomoc. Ale zamiast pytać: "czy mogę ci jakoś pomóc" – jest bardziej niż pewne, że na tak postawione pytanie ona odpowie "nie, dziękuję", bo będzie się krępować - zaproponuj konkretną rzecz. A przez pomoc wcale nie rozumiem wsparcia finansowego czy materialnego, tylko... No właśnie, sama przeczytaj, co przydałoby się od czasu do czasu zabieganej i zmęczonej samotnej mamie:

1.    Wpadnij wieczorem, przynieś wino

Kiedy nie jesteś samotną mamą, masz obok siebie kogoś dorosłego, z kim możesz porozmawiać o tym, jak minął dzień, możesz pożalić się, pośmiać, przedyskutować ważne sprawy i omówić te trywialne. Możecie razem cieszyć się z sukcesów dziecka i martwić problemami. Samotna mama nie ma obok siebie takiej dorosłej osoby, z którą wieczorem, kiedy dzieci pójdą spać, może wyłożyć się na kanapie i obejrzeć film. Dlatego odwiedzaj ją! Przynieś wino, zróbcie sobie małą sesję plotek! Albo wpadnij ze swoimi dziećmi. Samotne mamy tęsknią za dorosłym towarzystwem, pamiętaj o tym. Twoja wizyta na pewno ją uszczęśliwi.
Redakcja poleca: PIT 2017: Ulga na dziecko dla samotnej matki? [WIDEO]
Rozliczasz się z fiskusem i jesteś rodzicem samotnie wychowującym dziecko? Zobacz, kiedy przysługuje ci ulga prorodzinna.

2.    Zaproponuj, że zajmiesz się jej dziećmi

Jeśli raz w miesiącu zaproponujesz swojej przyjaciółce samotnie wychowującej dziecko, że odbierzesz jej córkę z przedszkola i weźmiesz do siebie, żeby pobawiła się z twoimi dziećmi, wyświadczysz jej ogromna przysługę! Taka nagła okazja to jak dar z niebios! Trzy godziny tylko dla siebie? Od ogromu szczęścia można oszaleć! Co zrobić z tym czasem? Kosmetyczka? Fryzjer? Zakupy? Spacer? Sen? Sprzątanie? Nieważne co wybierze, ważne, że tych kilka godzin pozwoli jej naładować akumulatory na następny miesiąc!

3.    Piżama party dla dzieci. U ciebie!

Idąc dalej tym tropem, może podarujesz przyjaciółce cały wolny wieczór i noc? Wyjście na randkę w przypadku samotnej mamy to nie lada żonglerka. Jeśli zatrudnia nianię, w głowie tyka zegar, a konto bankowe topnieje... Trudno się zrelaksować w takich warunkach, prawda? Gdybyś zabrała jej dziecko do siebie na noc, mogłaby przez chwilę poczuć się swobodnie. I wiesz, nawet jeśli nie chodzi na randki, może mogłaby po prostu wyskoczyć do kina na dorosły film? A może spokojnie się wyspać? Fajny prezent, prawda?

4. Wymiana ciuchów

Zawsze są ważniejsze rzeczy do kupienia, ale fajnie jest wskoczyć w nowy ciuszek, prawda? Nawet jeśli nie jest naprawdę nowy, tylko po prostu jeszcze nie wisiał w naszej szafie.... Może więc skrzyknęłybyście się ze znajomymi i spotkały u waszej zaprzyjaźnionej samotnej mamy, przyprowadziły dzieci, zamówiły pizzę i przyniosły ubrania, które już się wam znudziły albo przestały pasować? Taka wymiana to fajna zabawa! Miłe towarzystwo, plotki, dobre jedzenie, atrakcje dla dzieci, a do tego odświeżona garderoba. czego chcieć więcej?

5.    Pokazuj, że jest dla ciebie ważna

Jedną z najtrudniejszych rzeczy w byciu samotną mamą jest brak dorosłych w otoczeniu. Pewnie – są w pracy, są dostępni w internecie i przez telefon, ale na co dzień wielu samodzielnym mamom po prostu brakuje fizycznej obecności dorosłej osoby, z którą można porozmawiać o dorosłych rzeczach, a nie tylko o "Gwiezdnych wojnach" i Violetcie. Kiedy wszystkiemu stawiamy czoła samodzielnie, łatwo poczuć się bardzo samotnie. Dlatego pamiętaj o tym, by zadzwonić bez powodu, wysłać wiadomość wieczorem z pytaniem o to, jak minął jej dzień. Sama masz swoje sprawy, które zabierają ci większość czasu, ale spróbuj pamiętać, żeby zapytać swoją przyjaciółkę, jak wizyta u lekarza i czy obejrzała już nowy odcinek ulubionego serialu. Podrzuć książkę, którą przeczytałaś, pożycz film, po którym poczułaś się optymistyczniej nastawiona do świata. To naprawdę wiele znaczy!

Przeczytaj też:
Oceń artykuł

Ocena 6 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy