Chory chłopiec leży w łóżku

Infekcje u najmłodszych

Infekcje górnych dróg oddechowych u najmłodszych mają często charakter nawrotowy, przez co malec może chorować nawet 10 razy w pierwszym roku życia. Jak pomóc mu skutecznie, ale naturalnie?
Chory chłopiec leży w łóżku
Szacuje się, że w pierwszym roku życia dziecko może przechodzić infekcje dróg oddechowych od ok 6 do 10 razy. Taka częstotliwość związana jest z niedojrzałością układu odpornościowego, który nie umie sobie jeszcze radzić z potencjalnie chorobotwórczymi drobnoustrojami. Bariera ochronna, jaką wspólnie tworzą skóra i błony śluzowe, także nie wykazują stuprocentowej "gotowości do obrony", a i mechaniczna eliminacja drobnoustrojów nie jest w pełni możliwa. Co mamy na myśli? To proste, pomyślcie: tak małe dziecko nie potrafi przecież ani samodzielnie wydmuchać nosa, a i odruchy kaszlowe nie są w pełni skuteczne. W efekcie mamy do czynienia z gorszą eliminacją wirusów, bakterii i grzybów, które stanowią jedną z przyczyn częstych zachorowań.

Najczęstsze metody leczenia

Większość infekcji górnych dróg oddechowych nie wymaga (na szczęście) podawania antybiotyków, ponieważ są one skuteczne tylko w przypadku zakażeń bakteryjnych. Wystarczy wprowadzenie leczenia objawowego przy pomocy środków przeciwgorączkowych, przeciwbólowych i udrażniających drogi oddechowe. Można również oczywiście zastosować domowe sposoby leczenia. Najpopularniejsze z nich to inhalacje, nacieranie skóry na piersiach i plecach maściami rozgrzewającymi, rozgrzewające kąpiele czy też podawanie herbatek z sokiem malinowym lub aroniowym. Ponadto przy kaszlu suchym podaje się dziecku duże ilości płynów, w przypadku kaszlu mokrego pomocne jest delikatne oklepywanie pleców malca, w celu ułatwienia mu odkrztuszania wydzieliny.

Prospan – pomoc z natury i po kaszlu

Pisząc o sposobach walki z objawami infekcji, nie możemy nie wspomnieć o syropach na bazie wyciągów roślinnych. I nie chodzi tu o podawanie  herbatki z sokiem z owoców bogatych w witaminę C (jak maliny, aronia czy cytryny), mleka z miodem lub domowych syropów na bazie czosnku, cebuli bądź pędów sosny. Już od pierwszych miesięcy, po konsultacji z lekarzem, możliwe jest zastosowanie niektórych syropów przeciwkaszlowych np. Prospan®,który jest numerem jeden na świecie w kategorii syropów roślinnych na kaszel*. W jego składzie jest unikalny ekstrakt z liści z bluszczu który znakomicie walczy z kaszlem. Prospan®  stosowany jest już w ponad 100 krajach na całym świecie. Dlaczego? Ponieważ bluszcz zmniejsza częstotliwość oraz bolesność ataków kaszlu. Jest to roślina, która zawiera w swoich liściach saponiny – substancje, które działają wykrztuśnie, rozrzedzając zalegający w oskrzelach śluz, a także redukując duszność poprzez rozszerzenie mięśni oskrzeli. Syrop Prospan® stosuje się w nieżytach dróg oddechowych w celu zmniejszenia dolegliwości towarzyszącym ostrym i przewlekłym stanom zapalnym dróg oddechowych, przebiegających z kaszlem. Posiada smaczny, wiśniowy smak i może być stosowany przez całą rodzinę.


* Źródło: IMS MIDAS Data / IMS Knowledge Link, R05C, 2015.

Nazwa produktu leczniczego: PROSPAN®; Postać farmaceutyczna: syrop; Nazwa substancji czynnej: 100 ml syropu zawiera Hederae helicis folii extractum siccum (5-7,5:1) – 0,7 g. Ekstrahent – etanol 30 % (m/m); Wskazania do stosowania: Pomocniczo w ostrych i przewle­kłych stanach zapalnych dróg oddechowych z kaszlem; Przeciwwskazania: Leku Prospan® nie wolno stosować u pacjentów z nadwrażliwością na substancje czynną lub na jakikolwiek inny składnik leku; Podmiot odpowiedzialny: Engelhard Arzneimittel GmbH & Co. KG, Herzbergstraße 3, 61138 Niederdorfelden, Niemcy.

 
Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy