GRY
 
 

Zapalenie krtani: co robić, kiedy dziecko ma atak duszności?

Atak duszności u dziecka to silne przeżycie zarówno dla niego, jak i dla rodzica. Koniecznie przeczytaj, co zrobić, jeśli przydarzy się to twojemu dziecku!

jak postępować przy ataku duszności u dziecka
fot. Fotolia
Atak duszności u dziecka podczas zapalenia krtani to stan zagrażający życiu, dlatego ważne jest, żeby wiedzieć, jak postępować, kiedy dojdzie do ataku duszności. Pamiętaj, że początek zapalenia krtani jest najgroźniejszy, bo to wtedy dochodzi najczęściej do ataków duszności u dziecka. Szybkie działanie to podstawa, kiedy dziecko ma duszności!

Co robić, kiedy dziecko ma atak duszności?

Atak duszności u dziecka nie tylko wygląda przerażająco, jest też naprawdę groźny dla życia. Dziecko ma poważne problemy z oddychaniem, nie może zaczerpnąć powietrza, obrzęk krtani pogłębia się i dziecko zaczyna się dusić. Dlatego, jeśli zauważysz u dziecka atak duszności, powinnaś natychmiast:
  • wyjść z dzieckiem na świeże powietrze. Kiedy dziecko zacznie mocno kaszleć (przy zapaleniu krtani charakterystyczny jest gwałtowny szczekający kaszel) i mieć problemy z oddychaniem, a jego wdech będzie przypominać pianie koguta, natychmiast okryj je kołderką lub kocem (zimą) i wyjdźcie na balkon lub przed dom. Zimne powietrze obkurcza krtań, zmniejszając duszność
  • wezwać pogotowie – przy silnym ataku kaszlu i ataku duszności podczas zapalenia krtani, wezwij pogotowie, bo jest to stan zagrażający życiu dziecka. Możesz też pojechać do szpitala na ostry dyżur laryngologiczny. Lekarz poda dziecku środek obkurczający krtań.
  • spionizować dziecko – trzymaj je w pionie, bo w takiej pozycji szybciej opanuje kaszel i ureguluje oddech
Redakcja poleca: Zobacz, jak Anna Dereszowska znalazła talent w sobie i co odkryła u swojej córki! [WIDEO]
"Szkoliłam rysunek, bo miałam być architektem" – mówiła aktorka podczas spotkania w Akademii 5.10.15. Zdradziła jedną ważną rzecz, która pomogła jej znaleźć klucz do tego, co chce w życiu robić!

Atak duszności u dziecka: ważne wskazówki dla rodzica

Podczas ataku duszności u dziecka trudno jest zachować spokój, jest to jednak bardzo ważne, bo zdenerwowanie i strach. Które udzielają się dziecku, zwiększają obrzęk krtani. Dziecko szybciej się uspokoi, widząc opanowanego rodzica. Podczas kolejnych ataków kaszlu:
  • rób inhalacje wilgotnym powietrzem. Możesz zamknąć się z dzieckiem w łazience i puścić do wanny lub pod prysznicem gorącą wodę – wilgotne od pary powietrze zmniejsza obrzęk krtani
  • nawilżaj powietrze i wietrz mieszkanie
  • dawaj dziecku dużo picia
  • podawaj leki przeciwgorączkowe, jeśli dziecko ma podwyższoną temperaturę
  • podawaj syrop łagodzący kaszel
Pamiętaj, że szczekający kaszel, atak duszności i zapalenie krtani bezwzględnie wymagają wizyty u lekarza!
 
Zobacz też:
Doładuj
Przeładuj