GRY
 
 

Jak powiedzieć dziecku, że jest z in vitro? Porady psychologa

Kiedy i w jaki sposób powiedzieć dziecku, że jest z in vitro? Podpowiada Sylwia Błach, psycholog z kliniki leczenia niepłodności InviMed.

fot. Fotolia.pl
Według Europejskiego Towarzystwa Rozrodu Człowieka i Embriologii (ESHRE) od końca lat 70. XX wieku na całym świecie urodziło się  5 milionów dzieci dzięki zapłodnieniu in vitro. W Polsce co roku za pomocą sztucznego zapłodnienia rodzi się 5 tys. dzieci. Badania opinii społecznej (CBOS z  końca 2014 r.) pokazują, że 79 proc. dorosłych Polaków popiera możliwość korzystania z procedury in vitro. Wbrew społecznej akceptacji temat in vitro w wielu środowiskach wciąż stanowi tabu. Podjęcie przez parę decyzji o leczeniu metodą zapłodnienia pozaustrojowego wiąże się często z koniecznością rozważenia wielu  dylematów etycznych, moralnych i religijnych.  Mity dotyczące in vitro, oraz niewiedza sprawiają, że wokół in vitro pojawia się wiele obaw. Przyszli rodzice boją się stygmatyzacji, która może dotknąć nie tylko ich, ale i dziecka. Rodzi się wówczas potrzeba uchronienia się przed krytyką i moralizowaniem.

Czytaj też: In vitro a uczucia do dziecka

Jak powiedzieć dziecku, że jest z in vitro

Pytanie czy powiedzieć dziecku, że zostało poczęte metodą in vitro również budzi wiele obaw i wątpliwości. Przyszli rodzice powinni zacząć się z tym mierzyć i oswajać już na etapie podjęcia decyzji o leczeniu. Do rozmowy z dzieckiem trzeba się odpowiednio przygotować – wybrać czas i przedyskutować z partnerem argumenty za i przeciw.
- Jeśli zdecydujemy się powiedzieć dziecku, to dobrą okazją do nawiązania takiej rozmowy może być moment, kiedy dzieci zaczynają się interesować skąd się wzięły - radzi Sylwia Błach, psycholog z InviMed, klinika leczenia niepłodności. - Słownictwo i sposób wyjaśniania należy dostosować do wieku i etapu rozwoju dziecka. Małemu dziecku wystarczy krótka informacja, że rodzice nie mogli mieć dziecka w prosty sposób, bo mieli kłopoty ze zdrowiem. Starszemu można starać się wyjaśniać co to jest in vitro i na czym polega, oczywiście wciąż dostosowując język i terminologię medyczną do jego możliwości poznawczych – dodaje psycholog.

Polecamy: In vitro wciąż tematem tabu

Ważne! Wyjaśniając dziecku metodę jego poczęcia trzeba zadbać o to, aby czuło i wiedziało, że było oczekiwane i upragnione, że rodzice są szczęśliwi, że z nimi jest i bardzo je kochają.

Konsultacja: Sylwia Błach, psycholog z kliniki leczenia niepłodności InviMed w Katowicach.
Redakcja poleca: Endometrioza: przyczyny i objawy endometriozy – film
Endometrioza nie jest rzadka: szacuje się, że choruje na nią co 10 kobieta w wieku rozrodczym. Bywa, że choroba przebiega bezobjawowo. Konsekwencją mogą być problemy z zajściem w ciążę.
Doładuj
Przeładuj