jak powstaje deszcz
fot. Adobe Stock

Jak powstaje deszcz? Proste wytłumaczenie oraz ilustracje

Nie wiesz, jak powstaje deszcz? To wyjaśnienie zrozumie nawet przedszkolak. Mamy też ilustracje, które pomogą w wyobrażeniu sobie procesów zachodzących podczas powstawania deszczu. A na koniec proponujemy prosty eksperyment.
Ewa Janczak-Cwil
jak powstaje deszcz
fot. Adobe Stock
Młodsze dzieci mogą mieć problem ze zrozumieniem tego, jak powstaje deszcz. A dorośli – z wytłumaczeniem w prosty sposób tego powszechnego zjawiska. Dlatego przygotowaliśmy łatwy opis powstawania deszczu i grafikę, która doskonale to obrazuje. 

Spis treści:

Co to jest deszcz?

Deszczem nazywa się spadające z chmur kropelki wody o wielkości 0,5 mm lub większej. Gdy na ziemię spadają mniejsze niż 0,5 mm kropelki, mówi się, że jest mżawka.

Jak powstaje deszcz?

Deszcz to woda, która wyparowała z powierzchni Ziemi. Paruje nie tylko z mórz, jezior i rzek, ale też z gleby, roślin i zwierząt. Parując unosi się, bo ogrzane przy ziemi powietrze wznosi się wraz z parą wodną. Bardzo wysoko nad ziemią powietrze schładza się wraz z parą wodną.

Para wodna to maleńkie kropelki, tak małe, że nie widać ich gołym okiem. Gdy ulegną schłodzeniu wysoko w powietrzu, zaczynają zbierać się w widoczne już dla nas chmury. Chmurę widać, bo para wodna jest w nich bardzo zagęszczona, w dodatku w chmurach kropelki wody stają się większe niż te, które tworzą parę wodną.

Jeśli kropelki wody w chmurze staną się wystarczająco duże, robią się cięższe i zaczynają opadać – tak powstaje deszcz.
jak powstaje deszcz schemat

Z jakich chmur pada deszcz?

Na niebie można obserwować wiele rodzajów chmur. Nie ze wszystkich może spać deszcz. Poniżej opisujemy wygląd różnych rodzajów chmur i pokazujemy je na obrazku.

Chmury dające opady deszczu i mżawki:
  • altostratus – szara warstwa chmur pokrywająca całe niebo, daje małe opady deszczu
  • nimbostratus – szara, gruba warstwa chmur postrzępiona u dołu, daje przelotne opady deszczu
  • cumulonimbus – to burzowa, ciemna chmura, która daje przelotne, gwałtowne opady deszczu
  • stratocumulus – biało-szarawe warstwy chmur, z których rzadko pada deszcz
  • stratus – nisko zwieszone szare warstwy chmur, z nich pada mżawka.

Obrazek przedstawiający rodzaje chmur

jak powstaje deszcz z jakich chmur pada deszcz rodzaje chmur

Jak powstaje deszcz: eksperyment

Powstawanie deszczu można pokazać w ramach doświadczenia przeprowadzanego w warunkach domowych. Do  eksperymentu potrzebne będą: słoik, gorąca woda, talerzyk do przykrycia słoika i kostki lodu.

Jak powstaje deszcz – eksperyment

Nalej gorącą wodę do słoika, do 1/3-1/2 wysokości. Przykryj go talerzykiem, a na nim połóż kostki lodu. Teraz już trzeba tylko obserwować, jak parująca woda skrapla się na spodzie talerzyka, a wkrótce i na ściankach słoika.

Gorąca woda w słoiku to np. ocean. Z niego paruje woda i unosi się. Talerzyk z kostkami lodu to wyższe warstwy chłodnego powietrza. Co prawda w słoiku nie powstaną chmury, ale para wodna skrapla się na zimnym talerzyku.

Co warto wiedzieć o deszczu – ciekawostki

  • Aż 80 procent deszczu spada do mórz i oceanów, a tylko 20 procent spada na lądy. W dodatku nie wszędzie na Ziemi pada tak samo. Najwięcej deszczu spada na tereny niezbyt oddalone od brzegu morza czy oceanu.
  • Niegdyś woda deszczowa była bardzo czysta. Teraz w powietrzu znajduje się dużo zanieczyszczeń, które wraz z wodą deszczową spadają na ziemię. To dlatego lepiej nie pić wody deszczowej.
  • Aby deszcz mógł padać też w głębi lądu – daleko, daleko od morza, potrzebne są lasy. To one zbierają wodę, a następnie pozwalają jej wyparować. Powstała z tej pary wodnej chmura może podróżować w głąb lądu, zanosząc tam deszcz. To dlatego na pustyniach nie pada deszcz albo zdarza się to bardzo, bardzo rzadko – nie ma w pobliżu nich lasów.

Ilustracje pochodzą z serwisu Adobe Stock

Przeczytaj także:
Redakcja poleca: Piniata – jak ją zrobić? Instrukcja krok po kroku (film)
Piniata to coraz popularniejszy element dziecięcych przyjęć. Przedstawiamy prosty sposób, jak samodzielnie zrobić efektowną piniatę. Choć nie jest to skomplikowane, warto zabrać się do pracy z odpowiednim wyprzedzeniem, aby piniata zdążyła wyschnąć.
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy