Kiedy USG w ciąży?

Jak powstaje szkielet człowieka?

Już 15 dni od zapłodnienia zaczyna się proces tworzenia kręgosłupa, klatki piersiowej, głowy i kończyn twojego dziecka. Ale całkowitemu skostnieniu jego kręgosłup ulegnie dopiero za... ćwierć wieku.
Dorota Kornacka
Kiedy USG w ciąży?

W pierwszych dwóch tygodniach swojego życia płodowego dziecko wygląda jak płaski krążek, a jego ciało to jedynie dwa listki zarodkowe. Nie można więc stwierdzić, z której części wykształci się głowa, gdzie pojawią się ramionka, nóżki. Około 15. dnia od chwili zapłodnienia na krążku pojawia się wąskie nagromadzenie komórek, tzw. pasmo pierwotne. Tworzą się osie ciała, dzięki czemu wiadomo gdzie przód, tył, góra. Rozpoczyna się genetyczny program rozwoju kręgosłupa i klatki piersiowej, głowy i kończyn.

Dzień po pojawieniu się pasma pierwotnego między oboma pierwszymi listkami zarodkowymi powstaje listek trzeci. To tzw. mezoderma wewnątrzpłodowa, jej komórki rozejdą się, rozpocznie się proces budowy kości, mięśni, także skóry i tkanki łącznej. Pozostałe listki noszą nazwę ektodermy (zaczątek narządów zmysłów i ośrodków układu nerwowego) i endodermy (komórki wyjściowe m.in. błon śluzowych i narządów wewnętrznych).


Tworzenie się rdzenia kręgowego u dziecka

W kolejnych dniach embrion rośnie (najszybciej głowa) i można zobaczyć, gdzie będzie kręgosłup. Początkowo to wąskie zagłębienie, tzw. rynienka pierwotna. Przewód nerwowy jest bardzo wrażliwy. Brak kwasu foliowego w diecie mamy może sprawić, że przewód ten nie zamknie się i powstanie rozszczep kręgosłupa. Ten defekt (łac. spina bifida), często zagrażający życiu, prowadzi np. do tego, że sygnały mózgu nie docierają do nóg i pozostają one wówczas bezwładne. To dlatego lekarze zalecają kobiecie przyjmowanie 0,4 mg kwasu foliowego dziennie od czasu postanowienia zajścia w ciążę aż do 12. tygodnia ciąży.

W stadium płodowym rdzeń pokrywa się jeszcze z całą długością kręgosłupa. W 6. miesiącu ciąży rdzeń kręgowy kończy się przed pierwszym kręgiem guzicznym, u noworodka – podwyższa się do trzeciego kręgu guzicznego, a u dorosłego – nawet do pierwszego kręgu lędźwiowego. Dzieje się tak dlatego, że rdzeń kręgowy nie nadąża za wzrostem kręgosłupa.


Pierwsze kręgi dziecka

Po prawej i lewej stronie przewodu nerwowego wykształcają się tzw. somity zwane również segmentami pierwotnymi. Stąd wyspecjalizowane komórki wyruszają do pracy. Somity wyglądają prawie jak małe kręgi i ich zadaniem jest dbanie o to, by płód nieco się wykrzywił – jego strona grzbietowa rośnie szybciej niż przednia.

Teraz ponownie komórki mezenchymy udają się w podróż: część zaczyna tworzyć trzony kręgów, inna odpowiada za krążki międzykręgowe, jednak do mniej więcej 6. tygodnia wszystko jest miękkie i elastyczne – dopiero od tej chwili w trzonach kręgów tworzą się najpierw chrząstki, a następnie ośrodki kostnienia. Przed porodem kręgosłup nie może być zupełnie twardy, trzony kręgów muszą przecież jeszcze rosnąć, a i sam rdzeń kręgowy nieco się powiększa. Zupełnemu skostnieniu kręgosłup ulega dopiero u dorosłego, i to w wieku około 25 lat!


Odruchy pierwotne dziecka

Kręgosłup i przynależne do niego mięśnie wymagają ćwiczeń. Od końca drugiego miesiąca dziecko jest więc w stałym ruchu. Garbi się, prostuje, fika koziołki. Ta gimnastyka sprawia, że kręgosłup nie traci elastyczności, splot nerwowy dobrze rozwija, a mięśnie nabierają siły. Za kilka miesięcy kręgosłup będzie musiał utrzymać dość dużą głowę (w stosunku do reszty ciała) i utrzymać ją pewnie z pozycji pionowej.

Jak silne mogą być mięśnie i kręgosłup dziecka, pokazuje odruch który zanika około 6. miesiąca po narodzinach, tzw. odruch Moro. Gdy przestraszy je głośny hałas lub drżenie podłoża , rozkłada ramionka i rozprostowuje grzbiet, by znów przyciągnąć ramionka do siebie (to zjawisko nosi nazwę odruchu oplatania i jest pozostałością z prawieków, kiedy matki nosiły dzieci podczas poszukiwania pożywienia, a ten odruch ratował maluchy przed upadkiem).

Lecz nie tylko kręgosłup jest ważny. Około 42. dnia powstają, poczynając od kręgów piersiowych, żebra stanowiące m.in. ochronę dla serca i płuc. Również one, podobnie jak kręgosłup, czaszka i mostek należą do tzw. szkieletu osiowego. Ponieważ płód ma dopiero 10 mm, żebra są początkowo wielkości i grubości włosa i stopniowo kostnieją. Nie zrastają się z kręgami, lecz łączą z nimi początkowo za pomocą chrząstek, a następnie stawów. Z przodu, gdzie powstaje mostek, tworzy się najpierw pusta przestrzeń zamykająca się, gdy listwy mostkowe (stanowiące wstępne stadium mostka) wreszcie połączą się. Ten proces zlewania się rozpoczyna się u góry, w okolicach obojczyków, i dąży ku dołowi, a więc w kierunku brzucha. Tkanka jest początkowo chrzęstna, właściwy proces kostnienia trwa jeszcze, gdy dziecko jest już na świecie.

Poznaj: Rozwój dziecka w łonie mamy

Na pytania przyszłych mam odpowiada dr Ewa Dmoch–Gajzlerska, ginekolog położnik:

Czy moje dziecko zabiera mi wapń?
Dziecko pobiera ten minerał od mniej więcej 9. tygodnia. Wapń jest mu niezbędny do rozwoju kości, zębów, mięśni, serca, nerwów, do aktywności enzymów i wielu innych procesów. Jeśli Twoja dieta nie będzie zawierała dość wapnia, organizm będzie sięgać do zapasów znajdujący się kościach, aby maluch otrzymał potrzebną ilość tego minerału.

W ciąży powinnaś zadbać, by Twoje menu zawierało 1200-1500 mg wapnia dziennie. Powinnaś spożywać dużo łatwo przyswajalnego wapnia, najlepiej w postaci serów twarogowych i jogurtów, a także mleka krowiego. Bogate w wapń są też żółte sery, a także warzywa strączkowe (z ich jedzeniem jednak uważaj ze względu na wzdymające właściwości) oraz ciemne pieczywo pełnoziarniste i płatki owsiane.

Równie ważne, jak prawidłowa dieta, jest dostarczanie organizmowi odpowiedniej dawki witaminy D. Jej podstawowym źródłem są promienie słoneczne. Nie ma przy tym potrzeby intensywnie opalać się latem. W zupełności wystarczy codzienny 15-minutowy spacer w pogodny dzień. Pamiętaj jednak, że nie wolno Ci bez konsultacji z lekarzem przyjmować syntetycznej witaminy D (są w nią wzbogacone niemal wszystkie preparaty wapniowe).

Poznaj: Skutki niedoboru witaminy D w ciąży

Czy w czasie ciąży trzeba przyjmować preparaty wapniowe?
Może się zdarzyć, że w czasie ciąży lekarz zaleci Ci jego branie – nigdy nie rób tego na własną rękę. Z reguły wszystkie preparaty dla kobiet w ciąży i okresie laktacji mają większą zawartość żelaza, potasu i wapnia.

Co jeść, aby kości dziecka tworzyły się prawidłowo?
Zrezygnuj, najlepiej na zawsze, z zupek w proszku i ogranicz spożycie potraw z konserw oraz napojów typu cola. Zawierają one duże ilości fosforu. Pierwiastek ten hamuje przyswajanie wapnia (pod wpływem fosforu spada poziom witaminy D w organizmie). Uaktywnia także hormony, które uruchamiają procesy niszczące tkankę kostną.

 Jedz ryby morskie, które co prawda też zawierają fosfor, ale równocześnie są bogate w łatwo przyswajalne białko i wapń.

Wprowadź bezwzględny zakaz stosowania używek, zwłaszcza palenia papierosów, także przez osoby z Twojego najbliższego otoczenia. Zdecydowanie ogranicz picie kawy, czarnej herbaty oraz alkoholu. To wszystko powoduje demineralizację kości, czyli wypłukiwanie wapnia. Najnowsze badania wskazują, że alkohol wpływa hamująco na komórki budujące kość (osteoblasty).

Sprawdź: Co wolno, a czego nie wolno w ciąży
Redakcja poleca: Dlaczego w ciąży nie wolno pić zielonej herbaty? [WIDEO]
Czy wiesz, że - pomimo zdrowotnych walorów - zielonej herbaty lepiej nie spożywać w ciąży? Zobacz, co na ten temat mówi dr Jacek Tulimowski, ginekolog.
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy