9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
YouTube/BobbyandDanna Jackson
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Zastanawiasz się, jak rozwija się płód w brzuchu przyszłej mamy? Ten 4-minutowy film o rozwoju płodu zaprowadzi cię do niezwykłego świata maluszka!

Przyszłe mamy często zastanawiają się, co się dzieje w ich brzuszkach. Szukają zdjęć i filmów, które pokażą, jak wygląda płód w poszczególnych tygodniach ciąży. Ten film zaspokoi ciekawość każdej mamy! Opowiada o rozwoju płodu tydzień po tygodniu. Choć trwa tylko kilka minut, jest niesamowity.

Rozwój płodu tydzień po tygodniu: film

Ta niezwykła animacja wciąga jak najlepszy film akcji. Prowadzi przez wszystkie etapy rozwoju płodu w brzuchu mamy – od chwili poczęcia do narodzin. Każda przyszła mama może zobaczyć, jak rozwija się płód podczas tej wyjątkowej, dziewięciomiesięcznej podróży. Zobaczcie film – te 4 minuty zapierają dech.

Na tym krótkim filmie zobaczysz, jak wygląda rozwój płodu przez 9 miesięcy ciąży – od zapłodnienia aż do porodu. Widzimy na nim, jak z każdym tygodniem rozwijają się kolejne narządy, a z zarodka powstaje dziecko. Zobacz film:

Przyznajcie, ten film ogląda się z zapartym tchem! Jak wspominacie okres ciąży? A może dopiero oczekujecie przyjścia na świat maleństwa?

Jak rozwija się płód w poszczególnych tygodniach ciąży

Etapy rozwoju płodu tydzień po tygodniu:

  • 1 tydzień ciąży – to czas, kiedy organizm przyszłej mamy dopiero przygotowuje się do zapłodnienia. Kobieta miesiączkuje, a do uwolnienia komórki jajowej dojdzie dopiero za kilka dni. Za początek ciąży uznaje się pierwszy dzień miesiączki. To właśnie na tej podstawie lekarz wyznacza przyszłej mamie termin porodu.
  • 2 tydzień ciąży – to również umowne określenie, wtedy przypada czas, kiedy przyszła mama ma dni płodne. W 2. tygodniu ciąży kobieta dopiero będzie się starać o poczęcie dziecka.
  • 3 tydzień ciąży – to właśnie w tym okresie dochodzi do zapłodnienia. Zarodek zagnieżdża się w macicy. Kobieta może zauważyć plamienie implantacyjne lub inne wczesne objawy ciąży
  • 4 tydzień ciąży – przypada zazwyczaj na termin kolejnej miesiączki. W tym czasie po zagnieżdżeniu się zarodka w jamie macicy następuje jego dalszy rozwój. Wykształca się struktura zarodka, a także część, z której rozwinie się łożysko. Komórki zarodka dzielą się na trzy warstwy zarodkowe, z których powstanie między innymi układ nerwowy maluszka, narządy zmysłu i niektóre gruczoły, a także wątroba, mięśnie, włosy oraz skóra. Zaczyna także kształtować się mózg i kręgosłup.
  • 5 tydzień ciąży – w tym czasie kobieta może już spokojnie wykonać test ciążowy, a podczas badania USG widać już zarodek. Zarodek jest zagnieżdżony w macicy i bardzo szybko rośnie. Zaczyna się wykształcać głowa, kończyny oraz serce i naczynia krwionośne. Dochodzi również do wykształcenia narządów i układów potrzebnych dziecku do funkcjonowania poza organizmem mamy: powstają zalążki płuc, śledziony, nerek oraz trzustki.
  • 6 tydzień ciąży – zarodek jest bardzo narażony na szkodliwe działanie czynników środowiskowych. Kobieta powinna o siebie szczególnie zadbać (od samego początku ciąży nie powinna pić i palić). W 6 tygodniu ciąży jama owodniowa zostaje wypełniona płynem wytwarzanym przez komórki nabłonka owodni, a także przez sam zarodek. Dzięki temu dziecko będzie miało zapewnioną ochroną przed urazami i bakteriami. Pozwoli to także utrzymać stałą temperaturę. Około 40. dnia zaczyna krążyć krew w organizmie maluszka, a czynność serca wynosi 115 uderzeń na minutę. Zaczynają tworzyć się także mięśnie dziecka.
  • 7 tydzień ciąży – w tym tygodniu widać już zarysy twarzy dziecka. Płód ma powieki, delikatnie zabarwioną tęczówkę oczu oraz otwór w miejscu, gdzie w przyszłości wytworzą się usta. Dziecko na tym etapie mierzy ok. 10 mm. W 7. tygodniu ciąży rozwija się także mózg, który ma już trzy części: przodomózgowie, śródmózgowie oraz tyłomózgowie.
  • 8 tydzień ciąży – dziecko rozwija się bardzo szybko. Jego coraz dłuższe kończyny stają się nieco bardziej proporcjonalne w stosunku do reszty ciała. Kości są twardsze. Można dostrzec palce, choć jeszcze są zrośnięte błoną. Skóra dziecka jest przezroczysta, widać przez nią siatkę naczyń krwionośnych. Coraz lepiej widoczne są też uszy, czubek nosa, a także górna warga.
  • 9 tydzień ciąży – zarodek mierzy już ok. 25 mm i waży ok. 2 g. Ramiona płodu zginają się w łokciach, wydłuża się szyja, a na klatce piersiowej widoczne są brodawki sutkowe. Głowa stanowi połowę długości ciała dziecka. U dziewczynek zaczynają rozwijać się jajniki, a u chłopców jądra. U malucha w tym czasie wykształca się także odbyt.
  • 10 tydzień ciąży – powstają zawiązki mleczaków. Dziecko ma ukształtowane nóżki i rączki. Powieki są ze sobą sklejone, przez co maluch wygląda, jakby spał.
  • 11 tydzień ciąży – tułów dziecka, rączki i nóżki stają się coraz dłuższe. Skóra jest lekko zaróżowiona. Kształtują się mieszki włosowe, a na palcach powstają łożyska paznokci, wytwarzają się także struny głosowe. Ukształtowane są również małżowiny uszne. Widoczny staje się podbródek, a w jamie brzusznej dziecka tworzą się jelita.
  • 12 tydzień ciąży – dziecko zaczyna nabierać proporcji. Rozwinięta jest pępowina, ukształtowana trzustka i tarczyca. Rozwijają się także paznokcie u rąk i stóp. Dziecko uczy się otwierać buzie i połykać płyn owodniowy. Maluch zaczyna kopać nogami, zginać kolana, obracać stopy.
  • 13 tydzień ciąży – główka dziecka stanowi jedną trzecią wielkości jego ciała. W tym czasie trwa proces kostnienia chrząstek. Dziecko w 13. tygodniu ciąży potrafi przekręcać się, a także ruszać główką i kończynami. Oczy dziecka, które do tej pory były umiejscowione z boku głowy – zaczynają się do siebie zbliżać.
  • 14 tydzień ciąży – główka dziecka oddala się coraz bardziej od klatki piersiowej, a jego twarz staje się bardziej symetryczna. Coraz bardziej widoczny jest nos, można już zauważyć kości policzkowe dziecka. W tym czasie trwa rozwój narządów płciowych – u chłopców pojawia się prostata, a w przypadku dziewczynek – jajniki przemieszczają się z jamy brzusznej do miednicy.
  • 15 tydzień ciąży – dziecko ma wielkości dużego jabłka, waży ok. 56-80 g, a mierzy 11 cm. Nadal rozwijają się mięśnie, a prawie wszystkie kości są już zmineralizowane. W 15. tygodniu ciąży dziecko potrafi wyczuwać nastroje swojej mamy. Jest to też okres, kiedy pojawia się meszek płodowy (tzw. lanugo). Maluch może już ssać kciuk – w ten sposób przygotowuje się do ssania piersi.
  • 16 tydzień ciąży – w tym czasie nadal kształtują się zmysły dziecka i jego układ nerwowy. Uszy malucha nie są jeszcze całkiem rozwinięte, jednak reagują na dźwięki. Wykształcone są także rzęsy i brwi. Dziecko w tym czasie systematycznie się prostuje, ponieważ mięśnie pleców są już coraz mocniejsze. Otwiera także usta i się marszczy.
  • 17 tydzień ciąży – serce dziecka bije do 150 uderzeń na minutę. Cały czas kształtują się jego narządy rozrodcze, wzmacniają się stawy. Na wewnętrznej stronie dłoni i na paluszkach tworzą się linie papilarne. W 17. tygodniu ciąży dziecko potrafi już zaciskać piąstki.
  • 18 tydzień ciąży – to czas, kiedy ciało dziecka jest już dość dobrze rozwinięte. Na USG można dostrzec także mimikę malucha. Cały czas rozwija się mózg, a serce dzieli się na 2 komory. W 18. tygodniu ciąży zaczyna działać trzustka i wątroba dziecka. Jelita powoli wypełnia smółka, czyli pierwsza kupka dziecka.
  • 19 tydzień ciąży – płuca dziecka są prawie całkiem wykształcone. Maluch waży ćwierć kilograma i ma ok. 15 cm. W tym okresie ciało dziecka powoli zaczyna pokrywać maź płodowa (substancja, która chroni skórę przed negatywnymi skutkami ciągłej styczności skóry dziecka z płynem owodniowym). Dziecko słyszy bicie serca swojej mamy, a także inne dźwięki, które dochodzą z jej ciała (np. szum krwi).
  • 20 tydzień ciąży – pojawiają się zawiązki zębów dziecka. Zaczyna także funkcjonować narząd smaku, dzięki czemu płód może poczuć smak wód płodowych. Dziecko w 20. tygodniu waży 280 gram, a mierzy 16 cm. Ma już włosy na główce i coraz bardziej przypomina noworodka.
  • 21 tydzień ciąży – gałki oczne dziecka są już dobrze rozwinięte, jednak powieki są nadal zamknięte. Ciągle trwa proces tworzenia się nowych połączeń między komórkami, powstają także połączenia między neuronami. Skóra dziecka robi się już coraz grubsza, a na języku pojawiają się kubki smakowe.
  • 22 tydzień ciąży – dziecko mierzy ok. 19 cm i waży mniej więcej 400 g. Brwi, rzęsy i włosy dziecka na tym etapie rozwoju nie mają jeszcze pigmentu – oznacza to, że są całkowicie białe. Dziecko ma już wykształcone małżowiny uszne i paznokcie. W jego organizmie produkowanych jest dużo białych krwinek, które w przyszłości pomogą zwalczać infekcje.
  • 23 tydzień ciąży – dziecko w 23. tygodniu ciąży ma jeszcze sporo luźnej skóry. Rośnie ona szybciej niż tkanka tłuszczowa (która ją wypełnia). W 23 tygodniu ciąży maluch ma ok. 28-30 cm i waży ponad pół kilograma. Dziecko posiada już także umiejętność czuwania i snu, wykształca się jego rytm dobowy.
  • 24 tydzień ciąży – płód ma coraz większą świadomość otaczającego go świata. Czuje emocje mamy, a także słyszy jej słowa. Ruchy jego gałek ocznych są coraz bardziej skoordynowane. Mimo zamkniętych powiek do dziecka dociera światło. Jego ucho środkowe jest w pełni wykształcone. Maluch ćwiczy umiejętność chwytania, np. bawiąc się pępowiną.
  • 25 tydzień ciąży – zaczynają się otwierać nozdrza dziecka. Jego struny głosowe są już sprawne. W 25. tygodniu ciąży intensywnie rozwija się też kora mózgowa malucha. Obszary w mózgu, które odpowiadają za kontrolowanie podstawowych funkcji życiowych są już rozwinięte
  • 26 tydzień ciąży – zmysły dziecka są coraz bardziej rozwinięte. Maluch powoli otwiera oczy, które przez kilka miesięcy były zamknięte. Rozwija się także odruch ssania i chwytania. W 26. tygodniu dziecko waży ok. 900 g i ma ok. 35 cm długości. Płód coraz lepiej słyszy, połyka płyn owodniowy. Następuje także dynamiczny rozwój jego płuc.
  • 27 tydzień ciąży – rozwija się tkanka podskórna dziecka. Ostatecznie wykształca się także siatkówka oka dziecka, a jego oczy stają się niebieskie.
  • 28 tydzień ciąży – na tym etapie dziecko bardzo szybko rośnie i zmienia się. Ma coraz mniej miejsca w brzuchu mamy. Ćwiczy swoje ruchy mimiczne oraz... ziewa! Wcześniej pojawiały się jedynie pojedyncze ziewnięcia, a teraz występują już regularnie.
  • 29 tydzień ciąży – dziecko waży ok. 1,3-1,4 kg. Masa ciała do momentu porodu podwoi się lub nawet potroi. Dziecko w tym czasie ma już prawie całkowicie ukształtowane i rozwinięte narządy. Płód już widzi i coraz lepiej słyszy. Jego ruchy są jednak rzadsze z uwagi na brak miejsca w brzuchu mamy. Mózg jest na tyle sprawny, że kontroluje temperaturę ciała i oddychanie.
  • 30 tydzień ciąży – zmienia się kolor skóry dziecka – staje się ona gładsza i jaśniejsza. Mózg płodu stale się rozwija i powiększa. Dziecko ma w pełni wykształcone dłonie i stopy. Ciągle rosną mu paznokcie. Znika meszek płodowy, którym wcześniej było pokryte ciało malucha.
  • 31 tydzień ciąży – dziecko waży ok. 1,5 kg i ma ok. 45 cm długości. Płód ma coraz więcej tkanki tłuszczowej, dzięki czemu jest już podobny do noworodka. W tym okresie kształtuje się także temperament dziecka oraz tworzy jego system odpornościowy. Dziecko zaczyna przybierać pozycję, w której główka skierowana jest ku dołowi. W ten sposób przygotowuje się do przyjścia na świat.
  • 32 tydzień ciąży – paznokcie dziecka (u stóp oraz u rąk) dorosły do wierzchołków palców. Dziecko w 32. tygodniu ciąży stale ćwiczy swoje umiejętności, które będą mu potrzebne poza brzuchem mamy (połykanie, ruchy oddechowe, ssanie, kopanie), robi to jednak w coraz bardziej skoordynowany sposób.
  • 33 tydzień ciąży – maluch kręci głową, często zamyka i otwiera oczy, a jego źrenice zwężają się pod wpływem światła. Nos ma już odpowiedni kształt. Prawie wszystkie kości dziecka są twarde i skostniałe.
  • 34 tydzień ciąży – to czas, kiedy większość dzieci kończy rozwój fizyczny. Od tego momentu płód już tylko przybiera na wadze i rośnie. Organy wewnętrzne są już prawie całkiem ukształtowane, kości czaszki nadal pozostają niezrośnięte (ciemiączka zrosną się dopiero po porodzie).
  • 35–40 tydzień ciąży – maluch jest już gotowy, by przyjść na świat!

Zobacz także: 

Redakcja poleca

REKLAMA
Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile dać na chrzest w 2024 roku? (ile od dziadków a ile od chrzestnej, chrzestnego i gości) 
Luiza Słuszniak
wierszyki o wiośnie
Gry i zabawy
Wiersze o wiośnie: piękne utwory znanych poetów i krótkie rymowanki dla dzieci
Ewa Janczak-Cwil
cytaty na komunię
Cytaty i przysłowia
Cytaty na komunię świętą: piękne i mądre, Jana Pawła ll, cytaty z Biblii
Joanna Biegaj
Rocznica Komunii Świętej – prezenty
Święta i uroczystości
Rocznica Komunii świętej – co z tortem i prezentami? I czy udział w rocznicy komunii jest obowiązkowy? 
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem: od kiedy, ile płatne? Przepisy 2024
Joanna Biegaj
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
chłopiec, dziecko, krzyk, złość
Wychowanie
Agresywne dziecko w przedszkolu: co robić, gdzie zgłosić?
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
Szkoła w Chmurze: kto może z niej skorzystać?
Edukacja
Szkoła w Chmurze: na czym polega, czy jest legalna i kto może z niej skorzystać?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Przedszkolaki powinny się bawić, a nie ciągle uczyć
Edukacja
Przedszkolaki coraz częściej potrafią czytać i pisać, ale mają zaburzenia sensoryczne. Gdzie tkwi błąd?
Milena Oszczepalińska
dziecko ciągle choruje
Zdrowie
Dziecko ciągle choruje: nawracające zapalenie oskrzeli i infekcje gardła [CO ROBIĆ?]
Magdalena Drab
Pełne szpitale RSV
Aktualności
Lekarz mówi wprost: dziecko z RSV i z dusznością umrze, jeśli nie trafi do szpitala
Ewa Janczak-Cwil
wpływ telewizji na rozwój dziecka
Wychowanie
Wpływ telewizji na rozwój dziecka – negatywne i pozytywne skutki oglądania telewizji
Aneta Grinberg
morfologia u dzieci
Zdrowie
Morfologia u dzieci – jak czytać wyniki krwi [NORMY]
Ewa Janczak-Cwil
znieczulenie podpajęczynówkowe
Poród naturalny
Znieczulenie podpajęczynówkowe najczęściej stosowane podczas cesarskiego cięcia [zalety i wady]
Agnieszka Majchrzak
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2024: ile dni i ile płatny? Dokumenty i wniosek o urlop dla ojca
Magdalena Drab
kiedy wkładać dziecku czapkę
Zdrowie
Kiedy wkładać dziecku czapkę? I czy przewianie uszu to mit? [PEDIATRA WYJAŚNIA]
Małgorzata Wódz

Strefa okazji i inspiracji

REKLAMA