GRY
 
 

Gdy baterie przestają działać, pozbądź się ich w stylu eko!

Pilot – na baterie. Latarka – na baterie. Dziecięcy samochodzik – na baterie. Wyobrażasz sobie życie bez tych małych "pomocników"? My też nie! Wiesz, że są niezbędne, ale czy wiesz, jak i gdzie je wyrzucić, jak się zużyją?

Curver-kosz-Tygrysek.jpg
Kiedy patrzysz na baterię – ten mały przedmiot – wydaje Ci się zupełnie niegroźny, prawda? W końcu nic z niego nie wycieka, nie da się go rozłożyć na części, sprawny czy nie – wygląda identycznie. Tymczasem baterii nie można wyrzucać do zwykłych śmieci...

Bateria, czyli co?

Budowa baterii nie jest skomplikowana – w stalowym "opakowaniu" znajduje się katoda (ładunek dodatni) i anoda (ładunek ujemny). Oddzielone są od siebie separatorem. Gdy włożysz baterię do urządzenia, np. do pilota od telewizora, w jej środku nastąpi reakcja chemiczna: mieszanina dwutlenku manganu i węgla w katodzie zareaguje z utlenionym cynkiem, wytwarzając prąd elektryczny. Taka bateria będzie działała aż do wyczerpania, ale co wtedy?
Redakcja poleca: Czy łatwo jest powrócić do pracy po ciąży? [SONDA ULICZNA]
Zapytaliśmy przechodniów, czy powrót do pracy po ciąży jest łatwy. Jesteście ciekawi odpowiedzi? Zobaczcie sondę!

Wyrzucić, ale gdzie?

Mimo że baterie są całkowicie bezpieczne dla użytkownika, to, biorąc pod uwagę ich skład, wymagają specjalnej utylizacji, czyli wyrzucania nie do śmieci, tylko do specjalnie oznakowanych pojemniczków. W bateriach, tak jak np. w termometrach, znajduje się bowiem m.in. rtęć. Dlatego tak ważne jest, by nie trafiały do kosza z innymi odpadami. W końcu w grę wchodzi troska o środowisko, w którym żyjesz Ty i Twoja rodzina. Sprawdź, czy w miejscu, gdzie wyrzucasz śmieci nie ma specjalnego pojemnika na zużyte baterie. Jeśli nie, nie martw się, bo zużyte baterie możesz po prostu zostawić w sklepie, który taki towar oferuje i to nawet jeśli nie kupisz nowych. Sprzedawca nie może odmówić ich przyjęcia ani obarczyć Cię żadnymi kosztami. Musi je przyjąć i sam dostarczyć do punktu zbierania zużytych baterii.

Ponadto, obowiązek posiadania pojemników na zużyte baterie ma nie tylko sprzedawca w sklepie, ale i sprzedawca w hurtowni, punkt zajmujący się wymianą baterii, szkoła, urząd oraz firma zajmująca się zbieraniem odpadów komunalnych.

Jak zatem widzisz, ekologiczne i bezpieczne pozbycie zużytych baterii to żaden kłopot – wystarczy, że będziesz o tym pamiętać! Pamiętaj też, że Twoje dziecko uważa Cię za wzór i chce naśladować, bądź zatem pozytywnym przykładem!

Ocena (1 ocena)

5.0
Doładuj
Przeładuj