kobieta, ciało

Jędrne ciało po ciąży – wywiad z ekspertem

Który zabieg pomoże zlikwidować nadmiar skóry na brzuchu? Co zmniejszy rozstępy i jaki masaż jest najlepszy na rozbicie nadwyżki tłuszczyku? O to wszystko zapytaliśmy eksperta z dziedziny dermatologii estetycznej.
Joanna Karwat
kobieta, ciało
Na pytania młodych mam odpowiada Magdalena Kowalik-Plewa, kosmetolog z Centrum Dermatologii Estetycznej Lenis w Poznaniu.
 

Z jakimi problemami najczęściej zgłaszają się młode mamy?

 
Ciąża to taki czas w życiu w kobiety, kiedy jej ciało ulega znacznym zmianom. Niestety nie zawsze po urodzeniu dziecka czujemy się dobrze w swojej skórze. Powodem złego samopoczucia świeżo upieczonych mam jest najczęściej nadmiar tkanki tłuszczowej, utrata jędrności skóry, cellulit i rozstępy. W takich sytuacjach z pomocą przychodzi kosmetologia i dermatologia estetyczna. Mamy dziś dostęp do szerokiego wachlarza rozwiązań i zabiegów, które pomagają kobietom na nowo poczuć się pięknie i atrakcyjnie. 
 
Redakcja poleca: Dlaczego warto iść na masaż ciała po urodzeniu dziecka? (film)
Czas połogu to idealny moment, aby zacząć swoją pracę z ciałem – uważa Arkadiusz Miziołek, masażysta z salonu Terra Spa.

Po jakim czasie od porodu można wykonywać masaże i inne zabiegi wyszczuplająco-ujędrniające?

 
Jeśli poród przebiegł drogami natury, z zabiegów tego typu można korzystać już około dwa-trzy miesiące po narodzinach dziecka. Jeśli wykonane było cesarskie cięcie, należy poczekać nieco dłużej – od rozwiązania powinno minąć około pół roku. Trzeba jednak pamiętać, że wszystkie mamy, które karmią piersią, muszą poczekać z niektórymi zabiegami do zakończenia okresu karmienia. 
 

Jaki zabieg pomoże obkurczyć nadmiar skóry na brzuchu? 

 
Aby pomóc skórze na brzuchu wrócić do stanu sprzed ciąży nie trzeba poddawać się operacji plastycznej. Pożądane efekty można uzyskać dzięki zabiegom dermatologii estetycznej, między innymi endermologii. Polega ona na intensywnym masażu wykonywanym za pomocą urządzenia wyposażonego w głowicę ze specjalnymi rolkami, które obracają się z różnymi prędkościami i w różnych kierunkach. Rolki te działają w połączeniu z podciśnieniem. Ten zabieg prowadzi do uaktywnienia metabolizmu tkanki tłuszczowej i stymuluje organizm do produkcji elastyny i kolagenu. Dzięki temu skóra zostaje ujędrniona i wzmocniona. Staje się też bardziej napięta i sprężysta. Zabieg trwa około 40 minut i powinien być przeprowadzany raz lub dwa razy w tygodniu. Pierwsze efekty są widoczne już po sześciu-ośmiu zabiegach, jednak dla osiągnięcia jak najlepszych rezultatów powinno się ich wykonać od 12 do 20. Seria 10 zabiegów endermologii to koszt w granicach 1200 zł.
 

Po ciąży mam sporo tłuszczyku na udach i pośladkach – jak się go pozbyć?

 
Najważniejszy jest oczywiście dobrze skomponowany jadłospis i aktywność fizyczna. Są to dwa podstawowe elementy pozwalające szybko wrócić do formy. Jeśli natomiast chcemy usunąć tłuszczyk wyjątkowo oporny na dietę i gimnastykę, warto poddać się zabiegom, które wspomagają ten proces. W modelowaniu ciała i walce z cellulitem sprawdza się też endermologia. Seria tego typu zabiegów prowadzi bowiem do uaktywnienia metabolizmu tkanki tłuszczowej, a także rozbija stwardniałą i zbitą tkankę skupiającą komórki tłuszczowe, co ułatwia usunięcie niechcianego tłuszczyku, a także pozbycie się cellulitu. Endermologię warto połączyć z mezoterapią bezigłową, polegającą na bezinwazyjnym wprowadzeniu w głąb skóry aktywnych składników antycellulitowych, na przykład krzemionki organicznej, wyciągu z karczocha i nostrzyka oraz pirogronianu sodu. Taką modelująco-antycellulitową kurację najlepiej przeprowadzać dwa razy w tygodniu, łącznie w serii 10 zabiegów. Koszt to około 250 zł za pojedynczy zabieg. 
 

Co można zrobić, by rozstępy na piersiach, brzuchu i biodrach były mniej widoczne?

 
Rozstępy skórne to problem wielu kobiet. Wrzecionowate pasma pojawiają się najczęściej na skórze ud, brzucha, pośladków i piersi. Problem rozstępów bardzo często dotyczy kobiet w ciąży i młodych mam, ponieważ za ich powstawania odpowiedzialne są między innymi czynniki hormonalne, a także znaczny wzrost masy ciała w krótkim czasie. Jednak hormony i zmiana wagi to nie jedyne przyczyny – często rozstępy uwarunkowane są po prostu genetycznie lub powodują je zaburzenia funkcjonowania tkanki łącznej. Najskuteczniejszą metodą pozwalającą znacznie zmniejszyć widoczność rozstępów są zabiegi laserowe, na przykład Fraxel® re:store. Podczas takiego zabiegu na obszary ciała, na których znajdują się rozstępy, kieruje się wiązkę promieniowania laserowego, oczywiście o indywidualnie dobranych parametrach. Światło lasera głęboko i precyzyjnie penetruje zarówno komórki tkanki podskórnej, jak i skóry właściwej. W ten sposób likwiduje się rozstępy, a jednocześnie pobudza się skórę do regeneracji i stymuluje produkcję kolagenu. Badania kliniczne sugerują, że najlepsze rezultaty daje przeprowadzenie od trzech do pięciu zabiegów, wykonywanych w odstępach dwu-czterotygodniowych. Koszt zabiegu uzależniony jest od powierzchni ciała, którą poddajemy takiej terapii. 


 
 
 
Oceń artykuł

Ocena 6 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy