GRY
 
 

Marznie? Wcale nie. Ale skąd to wiadomo?

I niemowlę, i noworodek powinny wychodzić zimą na dwór. Martwisz się jednak, że twoje dziecko zmarznie i się przeziębi? Zobacz, jak sprawdzić, czy jest mu wystarczająco ciepło.

Zimowy spacer z dzieckiem
fot. Pantermedia

Dotykając rączek dziecka?

To nie jest dobry pomysł. Ale ono ma chłodne rączki. Pewnie zmarzło – nie przejmuj się, jeśli ktoś tak powie o twoim dziecku. Sprawdzanie, czy dłonie są ciepłe, nie jest dobrym sposobem, aby przekonać się, czy maluszek nie marznie. Podobnie jak dotykanie noska, które również niepotrzebnie może zestresować młodych rodziców.
Warto wiedzieć: Jeśli maluszek często ściąga sobie rękawiczki, smaruj mu rączki kremem ochronnym, tym samym, którego używasz do buzi (patrz niżej). 
 
Redakcja poleca: Jak wybrać kocyk dla dziecka - film
Podpowiadamy, czym się kierować wybierając pierwszy kocyk dla dziecka. Zobacz najpiękniejsze kocyki dla malucha na każdą porę roku.

Sprawdzając skórę na karczku niemowlęcia?

Zdecydowanie tak. Nawet jeśli niemowlę jest ciasno opatulone zimowymi ubrankami, możesz rozluźnić zapięcie kombinezonu i wsunąć rękę pod spód, by dotknąć skóry na karku. Jeśli wyczujesz, że jest sucha i ciepła, spaceruj spokojnie. O tym, że dziecku jest zimno, świadczy chłodne ciało w tym miejscu i zwykle także nie najlepszy humor maluszka.
Warto wiedzieć: Rozgrzana i spocona skóra na karku to dowód, że dziecko jest ubrane za ciepło. Warto zdjąć z maluszka kocyk lub zrezygnować z ochraniacza (pokrowca) na wózek.
 

Obserwując buzię maluszka?

Przyglądanie się policzkom dziecka niesie ważne informacje. Jeśli są ładnie zaróżowione, możesz być spokojna, że ubrałaś dziecko w sam raz. Uważaj jednak na zbyt czerwone policzki. Ich intensywny (żywoczerwony) odcień może świadczyć o początkach odmrożenia. Opuchnięcie lub pojawienie się fioletowego zabarwienia wymaga szybkiej pomocy lekarza. 
Warto wiedzieć: Przed wyjściem na spacer posmaruj buzię dziecka kremem ochronnym typu na każdą pogodę. Jeśli temperatura jest bliska zeru lub niższa, używaj kremu typu cold cream, który bardzo dobrze zabezpiecza skórę przed działaniem niskich temperatur. Dla lepszej ochrony wsmaruj go około 15 minut przed wyjściem z domu. Tyle czasu potrzeba, by wniknął w skórę.
 

To jest ważne:

Jak szybko rozgrzać zmarznięte dziecko
Jeśli jesteście daleko od domu, wejdź do napotkanego ciepłego pomieszczenia. Wychłodzony maluch jest bardziej podatny na przeziębienia, więc zacznij działać szybko. Zdejmij mu kombinezon, czapkę i przytul maluszka do swego ciała. Jeśli karmisz, przystaw go do piersi. Twoje ciepło i pokarm sprawią, że krew zacznie krążyć szybciej i dziecko poczuje się lepiej.
Doładuj
Przeładuj