Nie daj się zwieść: senne dziecko nie zawsze wygląda tak, jak się spodziewasz

Ziewa, trze oczka? Niekoniecznie. Zmęczone dzieci, którym bardzo potrzeba snu, mogą zachowywać się też inaczej. Sprawdź, jak nie przegapić momentu, w którym maluch staje się senny i powinien trafić do łóżka.
Dla rodziców to oczywiste, że dzieci muszą się wysypiać. Każda mama i każdy tata marzy o chwili, gdy ukochany maluch dla swojego – i ich zdrowia również – wreszcie pójdzie spać. W końcu będzie można odpocząć (jeśli akurat szczęśliwie nie musimy nadrabiać domowych zaległości). Ponieważ do spania nikogo nie należy zmuszać (sen jest potrzebą fizjologiczną), do łóżka powinny trafiać maluchy, którym rzeczywiście chce się spać. Wbrew naszym oczekiwaniom nie zawsze senność dziecka objawia się w oczywisty sposób, czyli znużeniem i ziewaniem. Czasem maluchy potrafią wywieść nas w pole, wysyłając sprzeczne sygnały.

Objawy senności u niemowlęcia

Choć dziecko, które nie skończyło roku, nie umie jeszcze mówić o swoich potrzebach, z jego zachowania sporo można wyczytać. Uważni rodzice szybko orientują się, kiedy malucha trzeba położyć spać. Senne niemowlęta zazwyczaj:
  • ziewają,
  • trą oczy,
  • marudzą,
  • są niespokojne,
  • popłakują o byle co.
U noworodka i młodszego niemowlęcia objawem zmęczenia jest między innymi próba odwrócenia główki (lub wzroku) od osoby, która się nim zajmuje. W ten sposób zabawiany przez nas maluszek wysyła komunikat, że ma dość zabawy i potrzebuje przerwy (niekoniecznie musi zasnąć, czasem wystarczy, że poleży chwilę w spokoju). Jeśli zbagatelizujemy jego potrzeby, może rozpłakać się na dobre i uspokojenie go zajmie sporo czasu.

Zobacz też: Jak zrozumieć noworodka?

Nieoczywiste oznaki zmęczenia u starszego dziecka

Objawy senności u roczniaków i kilkulatków mogą (ale nie muszą) być mniej oczywiste dla rodziców. Jaś, który co wieczór zaczyna biegać w kółko po pokoju, głośno przy tym pokrzykując, nieświadomie daje znać, że ma już dość i zamiast brykać razem z nim, lepiej napuścić wody do wanny lub przygotować kaszkę na dobranoc. Na nocny wypoczynek należy też odesłać dziecko, któremu dopisuje humor, ale zaczyna się potykać i przewracać. Wieczorne rozrabianie również bywa sygnałem, że układ nerwowy malucha jest mocno „przepracowany”.

Dlaczego dziecko powinno w porę trafić do łóżka?

Dziecko, które nie sypia tyle, ile potrzebuje, gorzej się rozwija. Gdy maluchy śpią, rosną (bo nocą wydziela się hormon wzrostu). A jeśli sypiają zbyt krótko, częściej chorują (niedostatek snu osłabia odporność) i tyją (o czym od niedawna informują specjaliści).

Zobacz też:
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Dieta niemowlaka

Pielęgnacja noworodka