Czysta przyjemność, czyli jak prawidłowo wykąpać niemowlę [INSTRUKTAŻ]

Kilka minut, ciepła woda i delikatny kosmetyk. To podstawa prawidłowej kąpieli maluszka. Co jeszcze trzeba o niej wiedzieć?
Aby ten zabieg był przyjemny zarówno dla mamy, jak i dla maluszka, należy być do niego odpowiednio przygotowanym.

Przygotowania, które usprawnią kąpiel

Zanim przystąpisz do mycia malucha, naszykuj wszystkie niezbędne produkty i akcesoria, których będziesz używać w trakcie kąpieli i po niej.
Pod ręką miej waciki i sól fizjologiczną (do przetarcia oczu i przemycia buzi), aspirator do noska (jeśli malec ma katar) oraz kosmetyki, z których będziesz korzystać. Ustaw to wszystko w okolicy wanienki lub przewijaka, na którym wykonujesz zabiegi pielęgnacyjne. Ręcznik i piżamkę, zwłaszcza w okresie zimowym, warto położyć na grzejniku.

Kilka słów o kosmetyku do mycia dziecka

Przygotowując kąpiel dla dziecka, szczególnie starannie wybierz kosmetyk myjący. Doskonale sprawdzą się emolienty, które możesz dodać do wody w wanience. Generalnie odpowiednie są te kosmetyki, które nie będą się zbytnio pienić ani pachnieć i pozostaną bezbarwne. W przypadku niemowlęcia, nie ma sensu rozdzielać produktów na te do pielęgnacji twarzy, włosów czy ciała – sprawdzi się kosmetyk 3w1. Unikaj zwykłego mydła – ma odczyn zasadowy, wysusza skórę i może powodować podrażnienia.


A po kąpieli? Nawilżanie i… dużo czułości!

Po wyjęciu malucha z wanienki najpierw delikatnie osusz jego skórę – nie wycieraj jej ręcznikiem, a jedynie otulaj dziecko tkaniną, żeby uniknąć podrażnień. Pamiętaj o nawilżaniu ciała malca po kąpieli. Użyj mleczka, które doskonale pielęgnuje oraz intensywnie nawilża suchą i wrażliwą skórę dziecka po każdym myciu. Subtelny masaż będzie nie tylko szansą na rozsmarowanie kosmetyku, ale również okazją do pieszczot i czułości.

Pamiętaj!

Dla dziecka szczególnie ważna jest codzienna powtarzalność zdarzeń i rutyna, dlatego warto do konkretnych zabiegów pielęgnacyjnych przystępować o zbliżonej porze dnia. Pomoże to uporządkować maluszkowi schemat dnia i da mu poczucie bezpieczeństwa. A pokąpielowe całuski i kołysanka przed samym snem będą najlepszym zakończeniem dnia!
 
Artykuł powstał z udziałem marki Oillan

Zobacz także

Popularne tematy