ciąża, kobieta w ciąży, samochód, pasy bezpieczeństwa
fot. ambrozinio - Fotolia

W ciąży za kierownicą - jak bezpiecznie prowadzić samochód

Prowadzisz samochód? Początek wiosny to nie jest pora, kiedy pogoda sprzyja kierowcom, jednak ty i twój maleńki pasażer będziecie bezpieczni, jeśli nauczysz się przestrzegać kilku zasad.
ciąża, kobieta w ciąży, samochód, pasy bezpieczeństwa
fot. ambrozinio - Fotolia

Dzięki testom wypadkowym sporo dziś wiadomo o bezpiecznej jeździe w ciąży. Specjaliści z koncernu Volvo zbudowali manekin ciężarnej kobiety. Nafaszerowany elektroniką model (ok. 6. miesiąca ciąży) ma zamontowane urządzenia symulujące płód, łożysko, płyn owodniowy. Próby zderzeniowe z jego udziałem wiele wyjaśniły.

W ciąży - zapnij pasy

Przepisy o ruchu drogowym mówią, że kobiety w widocznej ciąży zwolnione są z obowiązku stosowania pasów bezpieczeństwa. Ale badania (m.in. właśnie te na szwedzkim manekinie) pokazują wyraźnie: dobrze zapięty trzypunktowy (przymocowany do siedzenia w trzech miejscach) pas najlepiej chroni mamę i dziecko. Gdy go zapniesz, ryzyko urazów maleje aż o 50 proc.!

Ale jak go dobrze zapiąć?
  • Zdejmij obszerne ubrania, aby pas biegł jak najbliżej ciała.
  • Przeciągnij pas biodrowy nad swoimi udami. Upewnij się, że leży płasko pod brzuchem.
  • Przełóż górną część pasa między piersiami aż do boku brzucha i dociągnij. Nie wsuwaj go pod ramię ani za plecy. To może mieć fatalne skutki! Pamiętaj też, by pas nie był skręcony – inaczej może nie wytrzymać napięcia przy zderzeniu i się zerwać. Warto kupić adapter do pasa dla kobiet w ciąży, który utrzymuje jego dolną część poniżej brzucha.
Redakcja poleca: Jak przewozić małe dziecko na rowerze? (video)
Sprawdź, na co zwrócić uwagę wybierając fotelik rowerowy dla dziecka. Poznaj cechy dobrego fotelika rowerowego.

Odsuń fotel

Kierownica nie może uciskać brzucha. Musisz trochę się odsunąć, ale tak, by nie ograniczać sobie swobody ruchów. Brzuszek nie może cię blokować! Powinnaś też bez problemu dosięgać pedałów.

Plecy muszą przylegać do oparcia, ramiona – być prawie wyprostowane, a ręce umieszczone na kierownicy, tak żeby lewa dłoń znajdowała się między godziną 8 a 10, a prawa między 2 a 4 (wyobraź sobie, że kierownica to zegar). Jeśli w aucie jest możliwość ustawienia kierownicy, przesuń ją nieco w górę – będziesz mogła fotel przysunąć bliżej.

Sprawdź - czy w ciąży można latać samolotem?

Reguluj zagłówek

Większość kierowców go nie ustawia. Nie powiększaj tej niechlubnej statystyki! Gdy dochodzi do wypadku, siła bezwładności najpierw pcha jadącego do przodu, po czym ciało jest gwałtownie odrzucane w tył. Zagłówek stanowi wtedy jedyną ochronę dla szyjnej części kręgosłupa. Ustaw go tak, abyś mogła środkiem głowy (potylicą) dotknąć jego środka. Jeśli wpycha ci się w szyję lub dotykasz go czubkiem głowy, to znaczy, że jest źle ustawiony. A może odsunęłaś nieco fotel od kierownicy i teraz mocno pochylasz się do przodu? To też błąd! Staraj się trzymać głowę zawsze blisko zagłówka.

Zostaw poduszkę powietrzną

Nie wyłączaj poduszki powietrznej. Nie stanowi ona zagrożenia dla ciebie ani dziecka, a zabezpiecza przed urazami w razie uderzenia głową o kierownicę. Uwaga, musi być stosowana z pasami!
Oceń artykuł

Ocena 6 na 8 głosy

Zobacz także

Popularne tematy