Światowy tydzień karmienia piersią - rady
fot. materiały prasowe

Światowy Tydzień Karmienia Piersią: jak przedłużyć karmienie naturalne?

Mleko mamy podczas karmienia piersią chroni maluszka przed infekcjami, a w późniejszych etapach przed chorobami takimi jak cukrzyca czy astma. Przy okazji Światowego Tygodnia Karmienia Piersią Philips Avent przypomina, jak ważne dla dziecka jest mleko matki i radzi jak przedłużyć naturalne karmienie.
Światowy tydzień karmienia piersią - rady
fot. materiały prasowe
WHO zaleca karmienie piersią jako jedyny sposób żywienia dziecka począwszy od urodzenia aż do końca szóstego miesiąca i potem w trakcie rozszerzania diety nawet do drugiego roku życia. Nic dziwnego, gdyż mleko mamy zapewnia dziecku naturalną ochronę przed infekcjami i pomaga zdrowo się rozwijać.

Mleko mamy najlepsze dla dziecka

Niestety wiele mam zbyt wcześnie przestaje karmić dziecko mlekiem własnym, mimo że wcale tego nie chce. W badaniu przeprowadzonym przez Philips Avent okazało się, że niemalże połowa mam, które przestały karmić w ciągu pierwszych 8 miesięcy życia dziecka, zrobiła to, gdyż czuła, że nie ma odpowiedniej ilości mleka. Inne powody, dla których mamy przestają karmić to: bolesność, problemy medyczne i powrót do pracy. Warto jednak wypróbować sprawdzone metody, które mogą przedłużyć karmienie mlekiem własnym.
Redakcja poleca: Jak mama wcześniaka może zadbać o laktację?
Nawet jeśli wcześniak na początku życia nie może ssać piersi mamy, można – i warto! – zadbać o laktację. Dzięki temu, kiedy maleństwo będzie już silniejsze, jego mama będzie gotowa przystawić je do piersi i nakarmić. Karmienie piersią może się udać, ale dla sukcesu bardzo ważne będą pierwsze godziny i dni po porodzie.

Problemy z karmieniem piersią

Gdy masz problem z ilością pokarmu, przede wszystkim postaraj się zrelaksować. Zostało udowodnione, że ilość pokarmu i jego przepływ jest ściśle związany z Twoim samopoczuciem i poziomem stresu. Znajdź więc spokojne miejsce i przed karmieniem spróbuj przez 10-15 minut wykonywać ćwiczenia oddechowe i włącz relaksującą muzykę.
Jeśli jednak karmienie dziecka jest dla Ciebie zbyt bolesne, pomyśl o odciąganiu pokarmu i skorzystaniu z laktatora. Aby ułatwić karmienie mlekiem własnym i ułatwić łączenie karmienia piersią i butelką, Philips Avent stworzył linię butelek i komfortowych laktatorów z serii Natural. Dostępne są dwa modele: laktator manualny i elektryczny. Laktator ręczny to dobre rozwiązanie, jeśli odciągasz pokarm od czasu do czasu i potrzebujesz urządzenia niewielkich rozmiarów. Z kolei laktator elektryczny jest idealny dla mam, które często odciągają pokarm i chcą to robić bez wysiłku, tylko za dotknięciem przycisku. Dzięki j wyjątkowej konstrukcji laktatorów mleko z piersi trafia bezpośrednio do butelki, nawet jeśli siedzisz prosto. Oznacza to, że możesz siedzieć wygodniej podczas używania laktatora i nie musisz pochylać się do przodu, aby cały pokarm znalazł się w butelce. Wygodna pozycja i odprężenie podczas odciągania pokarmu w naturalny sposób sprawiają, że mleko łatwiej wypływa. Dodatkowo nakładka masująca z miękkimi płatkami daje wrażenie ciepła w kontakcie ze skórą, co pomaga się odprężyć i uzyskać więcej pokarmu.

Jak pokonać przeciwności?

Prawdą jest także, że karmienie piersią podczas prowadzenia aktywnego trybu życia może być trudne. Nadal zdarzają się tacy, którym przeszkadza widok matki karmiącej w miejscach publicznych. Tutaj przydać się mogą specjalne bluzki do karmienia piersią, rozpinane koszule i chusty do karmienia. A co zrobić, jeśli myślisz o powrocie do pracy? Przede wszystkim pamiętaj, że zgodnie z kodeksem pracy, mamie pracującej co najmniej 6 godzin dziennie przysługują dwie przerwy na karmienie, każda po 30 minut. Możesz więc wyjść z pracy, by nakarmić dziecko, połączyć przerwy i wyjść godzinę wcześniej lub ktoś może ci przynieść maluszka. Coraz częściej pracodawcy idą karmiącym mamom na rękę i w biurowcach dostępne są specjalne pokoje dla matek. Twoim sprzymierzeńcem również w tym wypadku będzie laktator i możliwość karmienia butelką przez tatę, babcię czy nianię, którzy podadzą pokarm najlepiej odpowiadający potrzebom Twojego maluszka.
Butelki Philips Avent Natural sprawiają, że karmienie mieszane lub przejście do karmienia butelką staje się łatwiejsze zarówno dla mamy, jak i niemowlaka. Przede wszystkim butelki mają szeroki smoczek, który kształtem przypomina kobiecą pierś, przez co sprawiają, że dziecko ssie z butelki w niemal identyczny sposób jak z piersi. Miękki silikonowy smoczek, poza tym, że jest dobrze tolerowany przez dziecko, dodatkowo posiada w środku wyjątkowe, wygodne płatki, które zwiększają jego elastyczność i rozciągliwość oraz zapobiegają zapadaniu się, co zapewnia wygodne i naturalne karmienie. Ponadto dzięki wyjątkowemu kształtowi butelkę można łatwo chwycić i skierować w dowolną stronę, co zapewnia maksymalną wygodę nawet malutkim rączkom dziecka.
Marka Avent dzięki współpracy z lekarzami i młodymi mamami już od ponad 30 lat opracowuje produkty inspirowane naturą, które spełnią pierwsze potrzeby dziecka i przedłużą możliwość karmienia piersią.

Rady dla mam karmiących piersią:

  • Spróbuj kontynuować karmienie piersią tak długo jak to możliwe, a przynajmniej do 6 miesiąca życia dziecka.
  • Znajdź spokojne, relaksujące miejsce do karmienia.
  • Nie martw się na początku o produkcję pokarmu: częste karmienie stymuluje produkcję mleka w ciągu pierwszych tygodni po porodzie.
  • Gdy karmienie piersią sprawia Ci ból, nie bój się wypróbowywać karmienia mieszanego: produkty Philips Avent Natural sprawiają, że staje się ono łatwiejsze dla mamy i maluszka.
  • Jeśli planujesz powrót do pracy, sprawdź, jakie przysługują Ci prawa i zorganizuj sobie pomoc w karmieniu maluszka.
  • Jeśli masz pytania i wątpliwości związane z karmieniem, nie bój się pytać.
Oceń artykuł

Ocena 4 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy