5 prostych sposobów na to, jak przekonać malucha do picia wody
Niedawno w Internecie pojawiło się zdjęcie krzyżówki wypełnionej przez dziecko. W odpowiedzi na hasło „niezbędna do życia” maluch wpisał mama. Zamysł twórców szarady był nieco inny. Prawidłowa odpowiedź brzmiała: WODA. Chcesz, by twoje dziecko polubiło picie tego bezcennego napoju? Oto nasze podpowiedzi, jak je do niej przekonać.
I choć pewnie każdy z nas uśmiechnął się teraz choćby odrobinę, to aby woda była oczywistym dla dziecka wyborem, musi być obecna w jego życiu. Nie tylko podczas kąpieli czy zabawy wężem ogrodowym w upalne dni :) Przede wszystkim, musi być obecna w diecie naszego dziecka. I choć kolorowe, gazowane napoje będą je kusić, to można sprawić, że dziecko naturalnie sięgnie po wodę.
Woda (nie tylko) zdrowia doda!
Zgodnie z najnowszymi zaleceniami Europejskiej Agencji ds. Bezpieczeństwa Żywności EFSA dorosły człowiek w zależności od płci powinien wypijać 2 - 2,5 litra wody dziennie, z czego 20% pochodzi z pokarmów stałych. Do wypicia pozostaje nam zatem ok 1,5 - 2 litry.
W przypadku dzieci w wieku 2–3 lat jest to około 1,3 litra, dla maluchów w przedziale 4-8 lat to około 1,6 l wody dziennie. To również uwzględnia wodę zawartą w pokarmach, co sprowadza się do wypicia 4-6 szklanek wody dziennie. Wprowadzać wodę do diety możemy już w okresie podawania żywności uzupełniającej (II półrocze życia dziecka). W tym czasie u dzieci rozwijają się preferencje żywieniowe oraz akceptacja nowych smaków.
Pamiętajmy, że gdy zwiększa się temperatura, zmienia się stan fizjologiczny, jesteśmy bardziej aktywni fizycznie, to zapotrzebowanie na wodę również ulega zwiększeniu.
Żeby jednak naturalne dla nas było picie odpowiedniej ilości wody, nad prawidłowymi nawykami pracować musimy już od najmłodszych lat.
Jak zachęcić nasze dziecko do picia wody? Jest na to 5 prostych i sprawdzonych sposobów.
Pomysł 1: Atrakcyjnie podane
Rodzice maluszka najlepiej wiedzą, jak ważne jest uatrakcyjnianie posiłków. Tak samo możemy postępować z wodą. Tak – woda również może być atrakcyjna! Maluch pokocha kolorowe kubeczki czy opakowania (przy okazji możemy wspólnie uczyć się kolorów). Któż zresztą nie pokochałby wody w kubeczku czerwonym jak serduszko czy sukienka mamy albo opakowaniu z ukochanymi bohaterami z bajki! Mamom starszaków polecić możemy kubki z wizerunkiem ukochanych postaci z bajek – czy istnieje coś „jeszcze bardziej super”? Chyba tylko kubek, który dziecko wybrało w sklepie samodzielnie! Kluczowa jest jednak wygoda – dziecko musi mieć łatwość w sięganiu czy to po kubeczek, czy butelkę z wodą. Dzięki temu, że samo będzie mogło ją chwycić, będzie mu łatwiej się napić. Woda butelkowana sprawdzi się bardzo dobrze na spacerze. Idealnym rozwiązaniem będzie woda źródlana Zdrojek, która oprócz opływowego kształtu ma również atrakcyjną dziecięcą etykietę z wierszykiem. Pamiętaj – każda metoda, która zachęca dziecko do prawidłowych zachowań żywieniowych, jest warta wypróbowania.
Pomysł 2: Wierny towarzysz
Malucha warto zachęcać do pozytywnych zachowań, w tym żywieniowych, i je podkreślać. Picie dobrej jakościowo wody jest jedną z podstawowych zasad prawidłowego żywienia. Ale pamiętaj – warto zachęcać, nigdy zmuszać! Rodzice powinni decydować o doborze produktów w diecie, czyli o tym co dziecko będzie jadło i piło, dziecko powinno decydować o tym, ile zje i ile wypije. Takie postępowanie nie zaburzy wrodzonych mechanizmów związanych z samoregulacją spożycia. Niemniej kształtowanie prawidłowych nawyków żywieniowych jest procesem, a regularne picie wody jest jego podstawowym elementem. Dlatego nie powinno jej zabraknąć na żadnym etapie.
Pomysł 3: Pij wodę – daj dobry przykład
Tak – ty! Nic tak nie działa tak, jak dobry przykład. Nawyki żywieniowe u dziecka kształtują się już od okresu wczesnego dzieciństwa. Dzieci są doskonałymi obserwatorami. Wzorem do naśladowania są przede wszystkim ich rodzice. Dotyczy to wszystkich obszarów, także żywienia. Dlatego pij wodę, a jeśli sam nie masz takiego nawyku – nigdy nie jest za późno, żeby zacząć go w sobie wyrabiać.
Eksperci podkreślają, że przy okazji picia wody jest jeszcze jedna magiczna sztuczka, której działanie ma podwójną moc. Uśmiechaj się po wypiciu wody! Zadowolenie na twarzy mamy po połknięciu łyka wody już małe dziecko potrafi skojarzyć pozytywnie z czynnością picia. Podobnie działa naśladowanie. Sięgnij po wodę, która posiada optymalny balans składników mineralnych dla dziecka i jest dobra także dla Ciebie. Duża butelka Żywiec Zdrój dla mamy, mały Zdrojek dla dziecka!
Pomysł 4: Księżniczka i potwór
Czy widział ktoś kiedyś księżniczkę pijącą sok? Albo napój gazowany? Każda prawdziwa księżniczka pije wodę. Podobnie jak potwór, nawet ten najstraszniejszy! Każdy prawdziwy bohater w każdej ulubionej książce pije wodę. Wystarczy tylko odpowiednio przyjrzeć się ilustracjom… Takie kreatywne podejście do czytania i wspólnego oglądania bajek może być świetnym elementem edukacyjnym. Wiadomo, że my, jako rodzice, dajemy dzieciom najlepszy przykład swoim zachowaniem. Niemniej ulubieni bohaterowie są dla dziecka również ważni. Jeśli więc i oni będą świecić przykładem, woda stanie się czymś absolutnie naturalnym.
Pomysł 5: Wodne rytuały
Rytuały są niezwykle ważne w rozwoju dziecka. Dają poczucie pewności i bezpieczeństwa. Zapewniają życiową stabilność. Możemy kreować własne, rodzinne rytuały w każdym aspekcie naszego życia. Począwszy od śniadania, przez wspólne niedzielne wyjścia na basen, poranne spacery z hulajnogą, aż po wieczorną kąpiel. Podobne schematy możemy wprowadzić w sferze jedzeniowej. Choćby ten najprostszy – łyk wody z butelki ze Zdrojkiem po porannej toalecie albo pół kubeczka przed wieczorną kąpielą. Niech picie wody stanie się ważnym punktem dnia. Niech będą to dodatkowe, atrakcyjne „wodne” rytuały, stanowiące wsparcie w wyrabianiu ciągłego nawyku popijania wody. Dlatego oprócz nich dbajmy o to, by woda była stale przy dziecku, w zasięgu jego wzroku.
Artykuł powstał z udziałem marki Żywiec Zdrój