dziecko, lekarz, strach, lęk
fot. fotolia

Jak przygotować dziecko do pobrania krwi?

"Boję się mamusiu!" Potem już tylko nastąpi dziecięcy płacz i krzyk. Co zrobić, by pobranie krwi nie stało się koszmarem?
Marta Kabulska
dziecko, lekarz, strach, lęk
fot. fotolia
Przygotowanie do badania krwi u dziecka powinno być dostosowane do jego wieku. U najmłodszych dzieci dopuszcza się wykonanie pobrania po lekkim śniadaniu czy napojeniu. Przy czym lekarz pediatra powinien być o tym powiadomiony, o ile nie ustalono tego z nim przed wykonaniem badania. Dopiero dzieci od trzeciego roku życia przygotowujemy do pobrania krwi jak dorosłych, tzn. zgłaszamy się do badania przed śniadaniem (chyba że lekarz zdecyduje inaczej). Badanie najczęściej wykonywane jest pomiędzy godziną 7:00, a 10:00.
Aby uniknąć lęku przed pobraniem krwi u najmłodszych pacjentów, konieczne jest:
  • psychiczne przygotowanie,
  • współpraca rodziców i personelu,
  • a także przystosowanie punktu pobrań.

Jak psychicznie przygotować dziecko do pobrania krwi?

Niestety nie ma jednej skutecznej metody, która pozwoli całkowicie zredukować lęk dziecka przed pobieraniem krwi. Można jednak wykonać kilka czynności, które może nie zlikwidują całkowicie lęku, ale pomogą go znacznie zmniejszyć.
Przede wszystkim opowiedz dziecku, jak będzie wyglądało badanie. Możesz pomóc sobie książeczkami, w których opisane i zilustrowane jest, w sposób odpowiedni do wieku, jak wygląda takie badanie (niektóre przychodnie np. sieć Diagnostyka udostępniają rodzicom tego typu książeczki).
Kilka błędów, które najczęściej popełniają rodzice:
  • Przyprowadzają do punktu pobrań dziecko nieuprzedzone o badaniu. Myślą oni, że w ten sposób skracają dziecku stres. Tymczasem efekt jest odwrotny, a kolejna wizyta bywa zwykle bardziej stresująca.
  • Mówią dziecku, że zabieg jest całkowicie bezbolesny. Należy mówić dzieciom, że ból jest niewielki i krótkotrwały.
Sprawdź, co to za choroba: diagnoza online
Redakcja poleca: Domowe sposoby na przeziębienie - film
Nie zawsze konieczna jest wizyta u lekarza, czasem wystarczy herbata z cytryną czy ciepła kąpiel. Pediatra poleca domowe sposoby na przeziębienie.

Pobranie krwi u dziecka – rola rodziców

Obecność któregoś z rodziców podczas pobierania dziecku krwi zwiększa poczucie bezpieczeństwa dziecka, a tym samym zmniejsza stres.
Zaleca się, by małe dziecko trzymane było przez mamę na rękach lub na kolanach. Dzięki temu podczas pobierania krwi może ona mówić do dziecka i pocieszać, łagodząc nie tylko strach małego pacjenta, ale także swój własny. Poza tym rodzice są najlepszymi ekspertami, jeśli chodzi znajomość reakcji dziecka na ból i lęk. Personel często angażuje rodzica do czynnej pomocy podczas pobierania krwi. Pozytywna relacja pielęgniarki i rodzica zdecydowanie ułatwia przeprowadzenie badania.
Rodzice w trakcie badania powinni zachowywać się w sposób naturalny, spokojny, by nie wzbudzać niepokoju u dziecka. Jeśli pobranie krwi wywołuje u rodzica silne emocje, może on czasami przysporzyć problemów. Niekiedy bardziej zdenerwowani są właśnie opiekunowie, którzy przeżywają wszystko niejako "za dziecko".

Sprawdź: Czym skutkuje nadmiar płytek krwi?

Pobranie krwi u dziecka – rola personelu

Fachowy personel, prawidłowo pobierający krew do badań, powinien wykazywać się dużą tolerancją, cierpliwością i opanowaniem.
Gdy dziecko zaczyna płakać, pielęgniarka powinna spróbować pomóc rodzicowi je uspokoić. Jeśli dziecko nie jest do końca dzielne, nie powinna robić z takiej sytuacji problemu, a już z pewnością nie zawstydzać dziecka. Może spróbować pobierać krew mimo płaczu, który jest przecież  naturalną reakcją na strach i ból. Gdy jednak płacz i rozdrażnienie uniemożliwiają przeprowadzenie zabiegu, powinna przerwać czynności i ewentualnie przystąpić do nich, dopiero gdy dziecko się uspokoi. Wtedy krew należy pobierać szybko, zabezpieczyć rankę i wynagrodzić dzielność małego pacjenta jakimś drobnym upominkiem.
Rolą personelu powinno być panowanie nad sytuacją, wzbudzając zaufanie równocześnie dziecka i rodziców.

Pobranie krwi u dziecka - otoczenie

Pierwszy kontakt z przyjaznym otoczeniem może decydować o atmosferze i niwelować poczucie strachu. Z tego powodu pomieszczenia, w których odbywają się badania dzieci, powinny być specjalnie przygotowane pod kątem wystroju wnętrz. Dobrze, gdy zarówno pomieszczenie, w którym pobiera się krew, jak i poczekalnia są wygodne, przyjazne i kolorowe. Przyjazna aranżacja łagodzi negatywne reakcje i budzi zaufanie zarówno u dzieci, jak i ich rodziców. W takich warunkach szybciej wyschną dziecięce łzy spowodowane stresem związanym z pobraniem krwi.

Zobacz też: Ważne badania dla twojego dziecka
Oceń artykuł

Ocena 4 na 3 głosy

Zobacz także

Popularne tematy