Jak przygotować dziecko do pójścia do przedszkola? [WIDEO]

Aby dobrze przygotować dziecko do pójścia do przedszkola, należy umożliwić mu wcześniejszy kontakt z innymi dziećmi oraz pozwolić na poznanie przedszkola, do którego będzie uczęszczało. Warto również czytać książki o przedszkolu dla dzieci, a także – o czym często rodzice zapominają – zadbać o swoje pozytywne nastawienie, to też ma duże znaczenie!
Pójście dziecka do przedszkola jest ważnym wydarzeniem, zarówno w życiu malucha, jak i rodziców. Życie rodzinne wywraca się do góry nogami, a dodatkowo wszyscy muszą zmierzyć się z – czasami trudnymi – emocjami. Rodzicom towarzyszy sporo obaw, dziecko nagle znajduje się w zupełnie obcym miejscu z nowymi ludźmi. Anna Olędzka–Bukowska z przedszkola „Żyrafa” podpowiada, jak odpowiednio przygotować dziecko do pójścia do przedszkola. 

Zadbaj o kontakt z dziećmi

Jak przygotować dziecko do pójścia do przedszkola? Przede wszystkim zapewnij dziecku wcześniejszy kontakt z innymi dziećmi. Ważne jest, żeby przyszły przedszkolak oswoił się z obecnością rówieśników. Dobrym pomysłem jest chodzenie z nim do klubików dla dzieci czy sal zabaw, a także na podwórko. Dziecko wyhasa się, będzie miało dużo radości, ale przede wszystkim nawiąże kontakt z rówieśnikami.

Istotne jest, by maluch przekonał się, że mama, tata, jego najbliższe otoczenie to nie „cały świat" i równie miło może być w towarzystwie innych osób. Stwarzaj sytuacje, w których twoje dziecko będzie miało kontakt z innymi dzieciakami. Możesz też zaprowadzić je na zajęcia adaptacyjne do przedszkola, do którego zamierzasz je zapisać.

Pozwól poznać przedszkole

Kiedy rodzice podejmują decyzję o posłaniu dziecka do przedszkola, ważne jest, by odwiedzać to miejsce jeszcze przed rozpoczęciem zajęć. Takie instytucje zwykle są otwarte na tego rodzaju wizyty. To dobry sposób na zapoznawanie dziecka z przedszkolem. Dzięki temu, kiedy pierwszy raz rozstaniesz się ze swoją córeczką lub synkiem, dziecko będzie czuło się bezpiecznie, bo zarówno miejsce, jak i osoby z przedszkola będą mu już znane.

Wiele placówek po rozpoczęciu zajęć umożliwia rodzicom zostanie w pierwszych dniach lub tygodniach w przedszkolu razem z dzieckiem. Niekiedy funkcjonują specjalne „kąciki dla rodziców”. Dla malucha na początku bardzo ważna jest świadomość, że mama lub tata jest gdzieś blisko.

Jak powinno wyglądać pożegnanie z dzieckiem w przedszkolu? 

Ważne jest również to, jak przebiega rozstanie rodzica z dzieckiem w przedszkolu. Gdy wychodzisz już z budynku – zawsze pożegnaj się z dzieckiem. Nie może czuć się oszukane, że nagle zniknęłaś – może to powodować jego obawy, czy na pewno po nie wrócisz. Maluch w pierwszych dniach będzie miał wystarczająco dużo stresu i trudnych emocji – oszczędź mu kolejnych. Powiedz, że pojawisz się np. po obiedzie i wspólnie wrócicie do domu, a wtedy wysłuchasz wszystkich przygód, które przeżył tego dnia. Buziak na pożegnanie, przytulenie – to obowiązkowa część przed wyjściem rodzica z przedszkola.

Rozmowa i dobre nastawienie rodzica

Pamiętaj, że twoje nastawienie do pójścia dziecka do przedszkola przekłada się też na nastawienie dziecka. Naturalne jest, że będą ci towarzyszyć różne emocje, ale spróbuj myśleć pozytywnie. Opowiedz dziecku o plusach chodzenia do przedszkola: zabawa z innymi dziećmi, miło spędzony czas, nowi koledzy i koleżanki. Pamiętaj, że dzieci, których rodzice okazują, że trudno im rozstać się z dzieckiem, ciężko się adaptują w przedszkolu. Nie musisz się bać – przedszkole to naprawdę dobry okres w życiu dziecka. 

Książki o przedszkolu dla dzieci

Dobrym pomysłem jest kupienie kilku książek o przedszkolu dla dzieci – maluch w interesujący sposób będzie mógł zapoznać się z tym, co go czeka. Wspólne czytanie pomoże mu w adaptacji przedszkolnej. Dzięki książeczkom o przedszkolu dziecko pozna rzeczywistość przedszkolną – na razie w teorii, ale to też jest ważne. Dobre, mądre książki wspomogą proces adaptacji i przygotowania dziecka do nowego okresu w jego życiu.

Polecamy następujące książki o przedszkolu dla dzieci:
  • Katarzyna Kozłowska, „Feluś i Gucio idą do przedszkola”, wydawnictwo Nasza Księgarnia
  • Justyna Bednarek, „Dusia i Psinek-Świnek. Pierwszy dzień w przedszkolu”, wydawnictwo Nasza Księgarnia
  • Lucy Cousinus, „Mysia w przedszkolu”, wydawnictwo Dwie Siostry
  • Przemysław Liput, „Rok w przedszkolu”, wydawnictwo Nasza Księgarnia

Zobacz także:   

Film powstał we współpracy z Przedszkolem Żyrafa 

przedszkole, przedszkole żyrafa, rozwój dziecka
Oceń artykuł

Ocena 2 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy