Jak przygotować dziecko do snu? [WIDEO]

Co zrobić, by zasypianie malucha nie trwało długo i nie było udręką zarówno dla rodzica, jak i dla dziecka? Zobacz porady psychologa.

Zobacz inne z serii: Sen dziecka - wywiady z ekspertem (9)

Co pomaga w usypianiu malucha?

Dla wielu rodziców usypianie dziecka to prawdziwy koszmar. Jak przeciwdziałać frustracji rodzica i przedłużającemu się zmęczeniu dziecka?
- Zaczynamy od rutyny i schamatów w ciągu dnia - radzi Marta Żysko-Pałuba, psycholog.  - Żeby przygotować malucha do snu, należy przed snem zaproponować zabawę wyciszającą, którą można wykonać przy przygaszonym świetle. Wówczas uruchamiamy w mózgu dziecka szyszynkę, która odpowiada za produkcję melatoniny a ta wspomaga proces zasypiania. I dziecko z czasem zaczyna się robić senne.
A co jeśli mamy w domu malucha z dużym temeramentem, który pół godziny przed porą snu biega i skacze podekscytowany?
- W takim przypadku warto się zastanowić, by wprowadzić zabawy aktywne, które zwyczajnie zmęczą maluszka - radzi psycholog. - Są takie dzieci u których pod wpływem wysiłku fizycznego wytwarza się substancja: adenozyna, która powoduje, że też się pojawia senność.
Psycholog radzi, by obserwować swoje dziecko. Czy maluch jest podatny na wyciszenie, czy potrzebuje najpierw wyskakać się i zużyć nadmiar energii, by móc spokojnie zasnąć.

Czego rodzic nie powinien robić usypiając dziecko?

Nie rozdrażniać dziecka przed położeniem spać.
- Zapłakanemu, rozdrażnionemu dziecku trudno będzie zasnąć - mówi Marta Żysko-Pałuba.
Warto również pamiętać o tym, żeby nie kłaść dziecko spać za wcześnie.
- Pora ma być dobra dla dziecka, nie dla rodzica - dodaje psycholog.

Polecamy:
Usypianie dziecka - 4 metody z poradników
Tata usypia dziecko [WIDEO]

 
Oceń artykuł

Ocena 4 na 1 głos

Popularne tematy