jak przygotować dziecko do szczepienia
fot. Adobe Stock

Jak przygotować dziecko do szczepienia - poznaj najlepsze sposoby!

Warto przygotować dziecko do szczepienia, by zniosło je jak najlepiej i możliwie jak najmniej boleśnie. Ból mogą zmniejszyć np. plastry lub krem znieczulający. Do szczepienia powinnaś przygotować się także ty, pamiętając np. o tym, by zabrać ze sobą książeczkę zdrowia dziecka i inne potrzebne rzeczy.
Joanna Biegaj
jak przygotować dziecko do szczepienia
fot. Adobe Stock
Szczepienia odgrywają bardzo ważną rolę w ochronie dziecka przed poważnymi chorobami, choć momentami bywają ciężkim doświadczeniem nie tylko dla dziecka, ale również dla rodziców. Przygotuj wcześniej do szczepienia i malucha, i siebie – zminimalizuje to stres. Jakie kroki powinnaś podjąć? Jeśli chodzi o dziecko – zależy to od jego wieku. Przede wszystkim jednak powinnaś zadbać o to, by zastrzyk sprawił dziecku jak najmniej bólu. Żeby zmniejszyć swój niepokój związany z tym wydarzeniem – zadbaj o sprawy organizacyjne.

Spis treści:
 1. Jak przygotować dziecko do szczepienia?
 2. Jak przygotować niemowlę do szczepienia?
 3. Pierwsze szczepienie dziecka - jak się przygotować?

Jak przygotować dziecko do szczepienia?

Ważne jest, żebyś w trakcie szczepienia była w bliskim kontakcie z dzieckiem, zmniejszy to odczuwany przez niego stres. Jeśli dziecko jest większe - powiedz mu wprost, że szczepienie będzie bolało, ale dzięki temu maluch będzie zdrowszy. Pod żadnym pozorem nie okłamuj dziecka, ani nie krytykuj i nie zawstydzaj jeśli płacze. Dobrym rozwiązaniem będzie zabranie ze sobą ulubionej maskotki
Redakcja poleca: W Norwegii szczepi się dzieci, choć nie ma obowiązku. Jak to możliwe? [WIDEO]
Coraz więcej rodziców odmawia szczepienia dziecka w Niemczech, Francji, także w Polsce. Za to w Norwegii jest odwrotnie: tam rodzice chcą szczepić, choć nie jest to obowiązkowe. Jak to możliwe? I kto ma rację?

Jak przygotować niemowlę do szczepienia?

Odpowiednią porą na szczepienie będzie czas po drzemce i karmieniu dziecka. Jeśli będzie zmęczone - szczepienie okaże się trudniejszym przeżyciem. W momencie podania szczepionki u dziecka pojawia się duży dyskomfort, możesz temu zapobiec, przygotowując niemowlę do szczepienia w odpowiedni sposób. Przede wszystkim powinnaś zadbać o to, by zminimalizować ból. Dobre metody na zmniejszenie bólu podczas szczepienia:
 • karmienie piersią – zmniejsza ból przy podaniu szczepionki. Przystawienie do piersi zadziała skuteczniej od głaskania, przytulania lub masażu. 
 • Plastry lub kremy znieczulające – możesz je zastosować, by miejscowo znieczulić skórę, zmniejszy to uczucie bólu podczas szczepienia. Krem nałóż, a plastry przyklej w miejscu, gdzie ma nastąpić wkłucie.
 • Zadbaj o najwygodniejszą pozycję dla dziecka – zdecydowanie powinnaś unikać kładzenia dziecka na plecach. Najlepiej i najbezpieczniej będzie, jeśli przytrzymasz niemowlę blisko siebie, np. siadając na krześle lub kozetce. 
 • Kolejność podawania szczepionek - jeżeli dziecko podczas jednej wizyty ma dostać kilka szczepionek - zadbaj o to, żeby na samym początku dostało tę mniej bolesną, np. doustną szczepionkę przeciw rotawirusom.
 • Słodki napój - jeśli już rozszerzasz dietę, możesz podać niemowlakowi do picia sok owocowy, który jest słodki w smau, więc organizm dziecka zacznie wydzielać endorfiny, a to z kolei zmniejszy odczuwanie bólu.

Pierwsze szczepienie dziecka - jak się przygotować?

Zadbaj o to, by w odpowiedni sposób przygotować się do pierwszego szczepienia dziecka. Możesz skorzystać z porady pediatry lub pielęgniarki. Co jeszcze powinnaś zrobić? Przede wszystkim musisz sprawdzić, czy karta szczepień malucha znajduje się w przychodni, do której się udajesz (jeśli jej nie będzie - szczepienie nie dojdzie do skutku). W przypadku, gdy zdecydujesz się na dodatkowe, odpłatne szczepienia dla dziecka - nie zapomnij zabrać ze sobą pieniędzy. Możesz również poprosić partnera lub bliską ci osobę, by wsparły cię w tym momencie i pomogły w opanowaniu lęku (swojego lub dziecka!).

Pamiętaj, żeby na wizytę zabrać ze sobą:
 • książeczkę zdrowia dziecka,
 • smoczek - uspokoi niemowlę podczas szczepienia,
 • pieluszkę jednorazową i wilgotne chusteczki,
 • pieluchę flanelową – przyda się, gdy będziesz musiała położyć dziecko w zimnym miejscu, np. na wadzę lub przewijaku.

Będziesz musiała również podjąć ważną decyzję, czy zastosować u dziecka szczepionki skojarzone. Możesz zasięgnąć w tej kwestii rady lekarza pediatry.

Przygotuj wcześniej informacje, które będą potrzebne podczas wywiadu z rodzicem, dotyczą one:
 • chorób, które dziecko przebyło,
 • chorób przewlekłych,
 • leków, które dziecko przyjmuje,
 • dolegliwości zdrowotnych dziecka,
 • informacji w kwestii poprzednich szczepień.

Zobacz także
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy