GRY
 
 

7 rzeczy, których możesz nauczyć dziecko przed wyjazdem na obóz

Stało się. Twoje dziecko wyjeżdża na pierwszy obóz. Całkiem samo. Bez ciebie, znaczy się. I co teraz? Spokojnie, wszystko będzie dobrze, tylko naucz je kilku przydatnych rzeczy. Da sobie radę, ty też!

Jak przygotować dziecko do pierwszego wyjazdu na obóz?
fot. Fotolia
Jak świat światem, lato to czas pierwszych samodzielnych wyjazdów dzieci. Kiedy musi to nastąpić! Jeśli właśnie zapisałaś swoje dziecko na pierwszy obóz lub kolonię, pomyśl, jak możesz je przygotować do tego wyjazdu i czego powinnaś je nauczyć. To pierwszy raz, kiedy będzie musiało być prawdziwie samodzielne. Na pewno da radę! Oto 7 przydatnych, podstawowych umiejętności dla dziecka, które wyjeżdża na kolonie lub obóz.

Umiejętności, których warto nauczyć dziecko przed obozem

Przygotowując dziecko do wyjazdu, opowiedz mu, jak będzie spędzało czas, poświęć trochę czasu na wzmocnienie samodzielności dziecka i pewności siebie. Poniższe pomysły sprawią, że obóz będzie nie tylko świetną przygodą, ale też nie okaże się zbyt trudnym dla dziecka doświadczeniem. Przydadzą mu się podstawowe umiejętności – potrenujcie przed dniem wyjazdu!
Redakcja poleca: Lista rzeczy do zrobienia z dzieckiem w wakacje [WIDEO]
Zobacz nasze propozycje, co warto zrobić latem z maluchem. Dziecko będzie zachwycone, ale i ty będziesz się świetnie bawić.

Ścielenie łóżka

Niby proste, ale mało lubiane. Ćwiczcie ścielenie łóżka co rano, tak żeby na kolonii czy obozie, dziecko nie miało z tym problemu. O ile oczywiście, już nie jest to częścią domowych obowiązków twojego dziecka.

Pranie

Poświęć chwilę, żeby pokazać dziecku, jak ręcznie wyprać T-shirt czy bieliznę. Ta umiejętność na pewno się przyda, nawet jeśli spakujesz mu do plecaka całą szafę.

Higiena

Młodzi koloniści są często na bakier z higieną. Przygotuj dziecko na to, że ma codziennie brać prysznic i myć zęby. Koniecznie naucz je, jak myć włosy.

Zmysł obserwacji

Twoje dziecko będzie bardzo szczęśliwe, jeśli przed wyjazdem zaopatrzysz je w latarkę, lornetkę, kompas i mapę. Poczuje się jak prawdziwy odkrywca! Przed wyjazdem, opowiedz mu o okolicy, do której się wybiera, o przyrodzie i innych ciekawostkach z nią związanych, żeby po przybyciu na miejsce wiedział, na co zwracać uwagę.

Orientacja w terenie

Naucz dziecko, jak posługiwać się mapą i kompasem – dla niego będzie to przygoda i okazja do popisania się przed kolegami, a jeśli znajdzie się poza zasięgiem lub rozładuje mu się bateria w telefonie, ta umiejętność może okazać się przydatna. To dobry sposób na budowanie pewności siebie u dziecka.

Ochrona przed owadami

Wytłumacz dziecku, jak zabezpieczać się przed ukąszeniami owadów: jak aplikować repelenty przeciwko komarom i kleszczom. Pokaż mu również, jak posmarować miejsce ukąszenia odpowiednim żelem po ukąszeniu lub sięgnąć po naturalne środki na ukąszenia.

Szukanie pomocy

Bez względu na to, gdzie wybiera się twoje dziecko, koniecznie naucz je, że w razie jakichkolwiek kłopotów ma prosić o pomoc wychowawców i opiekunów. Wytłumacz mu, że żaden problem, czy żadne pytanie, nie będą zbyt błahe, by zwrócić się z nimi do godnego zaufania dorosłego.

Jeśli poświęcisz czas na nauczenie dziecka tych wszystkich rzeczy, żadne komary, ciemność, brudne spodnie i wyładowany telefon nie będą mu straszne! A dzięki temu i ty będziesz spokojniejsza. Udanego lata!

Zobacz też:
Doładuj
Przeładuj